لازمه افزایش کیفیت و سرعت اینترنت چیست؟ اقتصاد برتر


معاون وزیر ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه توسعه فیبر نوری برای افزایش کیفیت و سرعت اینترنت ضروری است، بر راه اندازی جنبش فیبر نوری در کشور تاکید کرد.

به گزارش #اقتصاد به نقل از ایسنا، امیرمحمدزاده لاجوردی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت امروز در آستانه هفته دولت در یک برنامه تلویزیونی به وضعیت ارتباطات زیرساختی کشور پرداخت و اظهار کرد: از این لحظه یک کاربر سعی می کند به اینترنت متصل شود، زمانی که به آرامی پاسخ را دریافت می کند، مسیری طی می شود. اگر در هر نقطه ای از این مسیر اختلالی ایجاد شود، به طور کلی ارتباطات تحت تأثیر قرار می گیرد. هرچه بتوانیم درخواست های کاربران را بومی سازی کنیم، تجربه کاربری بهتری خواهد داشت به همین دلیل بومی سازی درخواست های اینترنتی و کاهش زمان پاسخگویی کاربران در دستور کار شرکت ارتباطات زیرساخت در دولت سیزدهم قرار گرفته است.

وی با اشاره به جایگزینی فیبر نوری برای افزایش سرعت ارتباط گفت: در مناطق پرجمعیت که دکل های مخابراتی کم است، کاربر اکنون سرعت پایین را احساس می کند. همچنین ارتباط کاربران بر اساس سیم‌های مسی است که سرعت محدودی دارند، دولت سیزدهم تاکید دارد که باید حرکت فیبر نوری آغاز شود و برای این منظور نیازمند مشارکت بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی مانند شهرداری‌ها، توانیر و غیره هستیم. در ۱۰ سال گذشته، بهبود شبکه های مخابراتی غیردولتی برای مدت طولانی مورد غفلت قرار گرفته است، لایه تجمیع در دسترس شبکه مخابراتی. مدرنیزه نشده است و از سرعت توسعه شبکه عقب مانده است. به همین دلیل دولت سیزدهم تصمیم گرفته تا اپراتورهای ثابت و همراه را در زمره فیبر نوری در منازل قرار دهد تا کار سریعتر پیش برود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: از سال گذشته به فیبر ۲ میلیون اضافه شده و تا پایان دولت سیزدهم به ۲۰ میلیون اضافه خواهیم رسید. بر اساس اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت، لاجوردی با بیان اینکه هم اکنون سرعت اینترنت خط ثابت در کشور ۱۰ مگابیت بر ثانیه است، افزود: با داشتن فیبر و فیبر می توانیم سرعت را به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و حتی ۱ گیگابیت بر ثانیه برسانیم. کیفیت تضمین سرعت اینترنت . با توجه به تجربیات و احساسات کاربران در مورد کندی اینترنت، ابتدا باید بدانیم که کدام اپلیکیشن برای نیازهای افراد مناسب است. برای رفع کندی سرعت اینترنت، مراکز داده را در شهرهای تهران، مشهد، شیراز و تبریز راه اندازی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در لایه شبکه مادر مخابراتی کشور که مسئولیت شرکت ارتباطات زیرساخت را بر عهده دارد، تمامی ارتباطات مبتنی بر فیبر نوری است، افزود: اکنون میزان ازدحام و اشباع شبکه ارتباطی (در مقاطع پیک مانند ساعت ۱۵ و ۱۵:۰۰ و ۱۱:۰۰ شب) حدود صفر است و ما ۳۰ درصد بیشتر از نیاز کاربران پهنای باند ایجاد کرده ایم. به همین دلیل اگر بخشی از ارتباط ما به دلایل مختلف قطع شود، دسترسی به اینترنت را قطع نخواهیم کرد. به عنوان مثال: اکنون در خلیج فارس بخشی از ارتباطات قطع شده است. اما کاربران آن را احساس نمی کنند زیرا ما ۳۰٪ بیشتر از نیاز کاربران پهنای باند داریم و قصد داریم آن را به ۵۰٪ افزایش دهیم. کابل فیبر نوری زیردریایی خلیج فارس و کابل پشتیبانی در سال‌های اخیر قطع شده است، اما اکنون با تکیه بر متخصصان جوان و مهارت‌های بومی در حال اتصال مجدد است.

وی در پاسخ به سوال مدیر برنامه مبنی بر میزان استفاده از تجهیزات بومی در شبکه زیرساختی کشور، توضیح داد: اکنون درصد کمی از تجهیزات شبکه ارتباطی کشور را محصولات بومی تشکیل می دهند و این روند رو به افزایش است. با شروع دولت سیزدهم ظرفیت انتقال به اتمام رسید و یکی از گزینه ها استفاده از شرکت تولیدی خارجی مانند گذشته بود اما معتقد بودیم ظرفیت داخلی وجود دارد. از این رو با یک شرکت دانش بنیان داخلی قرارداد بستیم و کارهایی را که پنج سال طول کشید در یک سال تکمیل کردیم تا ظرفیت شبکه انتقال افزایش یابد. در سفر وزیر ارتباطات به روسیه مقرر شد به عنوان یک شرکت تولیدی تجهیزات خود را به روسیه بفروشیم. به عبارت دیگر استفاده از ظرفیت های داخلی برای گسترش شبکه انتقال روسیه مطرح شد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در خاتمه درباره امکانات ارتباطی در روز اربعین گفت: طی چند سال گذشته در این حوزه چالش هایی داشته ایم؛ در حالی که در این زمینه باید به عنوان یک دستگاه ارتباطات زیرساخت در نظر گرفته شود. اما به مردم قول می دهیم که امسال کیفیت متفاوتی نسبت به سال های گذشته (در پنج مرز) احساس کنند. امسال نیز با تلاش و پیگیری مستمر و دعای خیر مردم اتفاقات جدیدی در جاده نجف – کربلا رخ خواهد داد. از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال از ۱۰۰۰۰ ۴۱ گیگابیت بر ثانیه به ۳۶۰۰۰ ۳۱۳ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافت. به اینها ظرفیت اینترنت پهن باند بین المللی را نیز اضافه کنید که از سال ۱۳۹۶ تا پایان سال گذشته به ۷۱۱۹ گیگابیت بر ثانیه رسیده است که ۴.۷ برابر افزایش یافته است. ظرفیت پهنای باند داده داخلی نیز از ۶۹۸۶ گیگابیت بر ثانیه به ۳۲۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه از سال ۱۳۹۶ تا اواخر سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است. همچنین ترانزیت بین المللی از سال ۱۳۹۶ تا پایان سال گذشته از ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۴۹۴۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.