قالیباف: منافع مردم خط قرمز دولت و مجلس استچیزی را گزارش کنید شهرآرانیوزمحمدباقر قالیباف در جلسه مشترک شورای حکومتی با شورای ریاست جمهوری و روسای کمیسیون های مجلس ضمن تقدیر از رئیس جمهور و شورای حکومتی برای برگزاری چنین جلسه ای از همه دولتمردان به ویژه رئیس جمهور در هفته دولت تشکر کرد.

رئیس شورای اسلامی با اشاره به نکاتی در خصوص فلسفه برگزاری این جلسه افزود: اگر این جلسات در حیطه وظایف خود باشد می تواند بازتاب های جدی داشته باشد. باید باور کنیم که دولت و مجلس دو بازوی نظام حکومتی کشور هستند. قوا از یکدیگر مستقل هستند اما واقعیت این است که مجلس و دولت مستقل در اوج همکاری و وابستگی متقابل با یکدیگر هستند و بدون همکاری نتوانند به رسالت و وظیفه خود عمل کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: مجلس و دولت مستقل اما مکمل یکدیگر هستند و ما مطابق وظیفه ذاتی خود برای رساندن منافع عمومی و حل مشکلات مردم گام برمی داریم که باید خط قرمز خود را در نظر بگیریم.

قالیباف اعلام گام دوم انقلاب را سندی برای نشان دادن ادامه راه انقلاب دانست و افزود: اعلامیه گام دوم انقلاب مسیر ما را از نظر برنامه ها و اهداف روشن و مشخص کرده است. چنین رویکردی از دولت سیزدهم و مجلس یازدهم انتظار می رود و مردم نیز از ما انتظار دارند با هم اتفاقات را رقم بزنیم. انتظار مردم و رهبری یکی است یعنی باید در چارچوب قانون با هم کار کنیم تا نتیجه این هم افزایی حل مشکلات مردم باشد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر با یادآوری سخنان خود در مراسم تحلیف حجت الاسلام محسنی اژعی در قوه قضائیه گفت: ما محکوم به موفقیت هستیم و نباید راه دیگری را طی کنیم، معتقدم گروهی که الان هستیم با هم هستند حق ارجاع کاری در کشور را به شخص دیگری ندارند و باید آن را حل کنیم. حضرت آقا در یکی از دیدارهایی که با مسئولان نظام داشتند، مخاطب بایدها را مشخص کردند و حالا ما مخاطب آن بایدها هستیم. ما مجاز به ارجاع کار به جای دیگری نیستیم. ما هستیم که باید مشکلات را حل کنیم.

قالیباف ادامه داد: همه ما معتقدیم کشور از نظر منابع انسانی و مادی ظرفیت های زیادی دارد، ما در کشور منابع زیادی داریم که یا نمی دانستیم یا اگر می دانستیم برای آنها سراغشان نرفتیم. برای پیشرفت استفاده کنید

وی افزود: باید به یکدیگر قول دهیم که حاضران در این جمع نگویند منتظر کسی هستیم. ما متعهد به پیشبرد کار مردم و وظایف خود در نظام حکومتی هستیم. این رسالت همه مردمی است که زیر این سقف جمع شده اند.

به گفته قالیباف، در کنار قوه مجریه، مقننه و قضائیه، قوه چهارمی نیز در کشور وجود دارد، بوروکراسی که ما کنترل آن را نداریم و این نظام بر هر سه قوه تأثیر می گذارد. ما باید این بخش را مهار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نباید کنار برویم، تصریح کرد: خط قرمز ما باید منافع مردم و منافع نظام باشد. این دو موضوع باید در اولویت قرار گیرند که برای آن به درک مشترک نیاز داریم.

قالیباف گفت: بارها به آقای رئیسی گفته ام مجلس متعهد به همراهی دولت است. البته گاهی در برخی مسائل به این درک مشترک نمی رسیم. اکنون در شرایطی هستیم که باید به تفاهم مشترکی در مورد مسائل برسیم که یکی از وظایف این جلسه است. ما باید اولویت های مشترک را پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: ما باید حوزه ها را بر اساس موضوع انتخاب کنیم چون هیچ اداره ای نیست، مثلاً وقتی از معیشت صحبت می کنیم این موضوع در همه کمیسیون ها و وزارتخانه ها تاثیر می گذارد. نگاهی تخصصی نیز به مسائل داشته باشیم و مراقب باشیم که به غیر از مصالح مردم و مصلحت نظام در همه جهات نگاه نکنیم.

رئیس مجلس با تاکید بر لزوم ادامه چنین جلساتی، افزود: در اردیبهشت ماه به آقای رئیسی پیشنهاد دادم که این جلسات را به صورت فصلی برگزار کنیم. این جلسات تکراری را به منظور همکاری و حل و فصل برگزار کنید

قالیباف در ادامه با بیان اینکه نباید قانون شکنی کنیم، اظهار داشت: قانونی که غیرقابل اجرا است تصویب نشود و یا از طرفی دولت قوانین مصوب دولت محلی را اجرا نکند. یعنی ما اولین کسی هستیم که قانون را زیر پا می گذاریم. البته کشور از نظر قانون گذاری متورم شده است، بنابراین باید اولویت ها را درست انجام دهیم، ما دو بازوی دولت کشور هستیم که باید آسایش مردم را ایجاد کنیم. گاهی اوقات تصمیماتی می گیریم که به رفاه مردم مربوط نمی شود، بلکه مربوط به آرامش و آرامش مردم است.

رئیس اسلام رات افزود: ما در خدمت دوستان خود در دولت هستیم و این مجموعه می تواند هر کاری انجام دهد تا محبت وزرا و مجلس هر روز بیشتر شود. بنابراین این جلسات نباید فقط برای گزارش کار به یکدیگر باشد، بلکه آمدیم بگوییم چه باید کرد و چه باید کرد تا بتوانیم اولویت بندی کنیم.

قالیباف در پایان گفت: این دیدار مسیر خود را پیدا می کند و قطعا گره ها را باز می کند و امیدواریم مورد رضایت مردم و مقام معظم رهبری قرار گیرد.

پس از سخنان سخنگوی شورای اسلامی، حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور در خصوص اهمیت این جلسه و نقش مهم دولت و مجلس در حل مشکلات مردم صحبت کرد.

در ابتدای این نشست مشترک محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی صالح آبادی بانک مرکزی استاندار، جواد اوجی وزیر نفت، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، محمدهادی زاهدی وفا سرپرست وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیته برنامه، بودجه و محاسبات محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون رشد و توسعه تولید، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران، محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون کمیسیون امور داخلی کشور و سید محسن دهنوی، محمد رشیدی و احمد نادری اعضای هیئت رئیسه مجلس نیز به بیان دغدغه ها و مشکلات خود به ویژه در حوزه معیشتی و اقتصادی مردم پرداختند.

در پایان این دیدار صمیمانه، نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت رئیس جمهور اقامه شد.

منبع: ایسنا

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.