فواید و مضرات نوشیدنی های انرژی زا مجله سیب


تاریخ ارسال: ۱۵ جولای ۱۴۰۱

فواید و مضرات نوشیدنی های انرژی زا

یکی از محبوب ترین نوشیدنی هایی که می تواند به شروع یک روز پرانرژی یا رفع خستگی یک صبح کاری کمک کند، نوشیدنی های انرژی زا هستند. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیب در ادامه به بررسی فواید و مضرات نوشیدنی های انرژی زا می پردازیم.

نوشیدنی انرژی زا چیست؟

قبل از بررسی فواید و مضرات نوشابه های انرژی زا بهتر است ببینیم نوشابه های انرژی زا چیست. امروزه مصرف نوشیدنی های انرژی زا به عنوان محصولاتی که انرژی، تمرکز مغز، هوشیاری و قدرت بدنی را افزایش می دهند، رو به افزایش است.

بعد از مولتی ویتامین ها، نوشیدنی های انرژی زا محبوب ترین و پرمصرف ترین مکمل های غذایی هستند که توسط نوجوانان و جوانان آمریکایی مصرف می شود. مردان ۱۸ تا ۳۴ ساله اولین مصرف کنندگان این نوشیدنی ها هستند و تقریباً یک سوم نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله معمولاً این نوشیدنی ها را مصرف می کنند.

بهترین زمان برای مصرف نوشابه های انرژی زا

انواع نوشیدنی های انرژی زا

این محصولات به دو صورت ساخته می شوند. دسته اول در قوطی ها و لیوان های معمولی (۱۶ اونس) مانند نوشابه های معمولی و دسته دوم در اندازه های کوچک (۲ تا ۲.۵ اونس) به صورت غلیظ و به نام انرژی شات به فروش می رسد.

هر دو دسته از این محصولات حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین هستند. دسته اول شامل ۷۰ تا ۲۴۰ میلی گرم کافئین در یک نوشیدنی ۱۶ اونسی و دسته دوم حاوی ۱۱۳ تا ۲۰۰ میلی گرم کافئین در یک شات انرژی است.

برای مقایسه، یک قوطی ۱۲ اونسی کوکاکولا حاوی ۳۵ میلی گرم کافئین و یک فنجان قهوه ۸ اونسی حاوی ۱۰۰ میلی گرم کافئین است. این نوشیدنی ها همچنین ممکن است حاوی گوارانا یا کاکائو برزیلی، قندهای مختلف، جینسینگ، ویتامین B، کارنیتین، پرتقال تلخ و یوهیمبه باشند.

مضرات نوشیدنی های انرژی زا

مضرات نوشیدنی های انرژی زا

تنها طی چهار سال، بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱، بازدید از مراکز اورژانس در ایالات متحده به دلیل مصرف این نوشیدنی‌ها دو برابر شد و در سال ۲۰۱۱، از هر ده مورد یک مورد در بیمارستان بستری شد.

حدود یک چهارم دانشجویان آمریکایی این نوشیدنی ها را با الکل یا مخلوط مصرف می کنند. مصرف این نوشیدنی ها همراه با الکل باعث افزایش میزان رفتارهای پرخطر مانند رانندگی در حالت مستی یا حمله می شود.

از آنجایی که استاندارد خاصی برای اعلام میزان دقیق کافئین در نوشیدنی های انرژی زا وجود ندارد، این نوشیدنی ها می توانند حاوی مقادیر زیادی کافئین باشند. مصرف زیاد کافئین می تواند باعث مشکلاتی مانند افزایش ضربان قلب، فشار خون، تپش قلب و ضربان نامنظم قلب شود که از مضرات اصلی نوشیدنی های انرژی زا هستند.

از دیگر عوارض مصرف زیاد کافئین می توان به اضطراب، اختلال در الگوی طبیعی خواب، مشکلات گوارشی و رفلاکس معده و کم آبی اشاره کرد. هنگامی که این نوشیدنی ها با الکل مصرف می شوند، این اثرات را می توان بزرگتر کرد و خطر مسمومیت با الکل را افزایش داد.

از جمله عوارض نوشیدنی های انرژی زا برای زنان باردار این است که در برخی موارد حتی می تواند منجر به سقط جنین شود و بهتر است در دوران بارداری مصرف نشود.

رفتار پرخطر و پرخاشگرانه نیز با مصرف این نوشیدنی ها همراه با الکل افزایش می یابد. نوشیدنی های انرژی زا همچنین حاوی مقادیر زیادی قند هستند که خطر ابتلا به بیماری های متابولیک مانند دیابت را افزایش می دهد.

فواید نوشیدنی های انرژی زا

فواید نوشیدنی های انرژی زا زیاد نیست. این نوشیدنی ها، زمانی که بدون الکل و در مقادیر متوسط ​​مصرف شوند، می توانند به طور موقت هوشیاری، تمرکز، واکنش پذیری و انعطاف پذیری فیزیکی را افزایش دهند. با این حال، مضرات مصرف این نوشیدنی ها در نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله ممکن است بیشتر از این فواید باشد.

بهترین زمان برای مصرف نوشابه های انرژی زا

بهترین زمان برای مصرف نوشیدنی های انرژی زا وسط صبح است. یعنی بین ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح، زیرا وقتی این نوشیدنی ها در بعد از ظهر مصرف می شوند، کافئین زیاد، ریتم شبانه روزی بدن را مختل می کند.

آخرین کلمه

با توجه به موارد فوق به نظر می رسد مصرف نوشابه های انرژی زا در سنین بالاتر و به مقدار کم می تواند فوایدی داشته باشد; با این حال، افزایش مصرف این نوشیدنی‌ها، به‌ویژه در اوایل دوران کودکی و نوجوانی، می‌تواند اثرات نامطلوب موقت و دائمی بر سلامتی این افراد داشته باشد. بنابراین بهتر است در مصرف روزانه و مستمر این نوشیدنی ها در هر سنی به خصوص در سنین پایین تجدید نظر شود.

اگر در مورد فواید و مضرات نوشیدنی های انرژی زا سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات سوال خود را از پزشکان سایت مطرح کنید. سیب به سوال شما پاسخ دهید

منبع

سوالات متداول در مورد نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی انرژی زا چیست؟

محصولاتی هستند که انرژی، تمرکز مغز، هوشیاری و قدرت بدنی را افزایش می دهند.

بهترین زمان برای مصرف نوشیدنی های انرژی زا چه زمانی است؟

بهتر است اواسط صبح بین ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح مصرف شود و بعد از ظهر از مصرف آن خودداری شود.

مزایای نوشیدنی های انرژی زا چیست؟

فواید نوشیدنی های انرژی زا زیاد نیست. این نوشیدنی ها، زمانی که بدون الکل و در مقادیر متوسط ​​مصرف شوند، می توانند به طور موقت هوشیاری، تمرکز، واکنش پذیری و انعطاف پذیری فیزیکی را افزایش دهند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.