فواید شگفت انگیز شیردهی، فواید شیردهی


در دوران بارداری، دو نشانه آمادگی بدن برای شیردهی، سوزش و حساس شدن نوک سینه ها و بزرگ شدن سینه ها است. جریان خون به سینه ها نیز در دوران بارداری افزایش می یابد و سلول های تولید کننده شیر شروع به کار می کنند. با این حال، میزان بزرگ شدن سینه در دوران بارداری نشان دهنده میزان شیر تولید شده نیست.شیر مادر بهترین غذا برای کودک است، اما فواید شیردهی نه تنها برای نوزادان بلکه برای خود مادر نیز هست.شیر مادر تغذیه مطلوبی را فراهم می کند. برای نوزادان، سرشار از مواد مغذی، به راحتی قابل هضم و به سرعت در دسترس است.

متخصصان شیردهی انحصاری با شیر مادر را به مدت ۶ ماه و حتی پس از معرفی غذاهای جامد، حداقل تا سن ۱ سالگی یا تا زمانی که مادر و کودک به توافق برسند، توصیه می کنند. نوزادان اغلب تمایل دارند هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار شیر بنوشند. در ۲ ماهگی، هر بار یک بار شیر خوردن است. ۳ تا ۴ ساعت معمول است و تا ۶ ماهگی بیشتر نوزادان هر ۴ تا ۵ ساعت یکبار شیر می دهند.

فواید شیردهی برای نوزادان

این به والدین این اطمینان را می دهد که کودک به درستی رشد می کند و رشد می کند.

تغذیه

شیر مادر حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک در ۶ ماه اول زندگی به نسبت مناسب است. ترکیب آن حتی متفاوت است، بسته به نیازهای در حال تغییر کودک، به ویژه در ماه اول زندگی.

در چند روز اول پس از تولد، سینه مادر مایع غلیظ و زرد رنگی به نام آغوز تولید می کند. آغوز سرشار از پروتئین، قند کم و مملو از ترکیبات مفید است. آغوز اولین شیری است که تولید می شود و به رشد سیستم گوارشی نابالغ نوزاد کمک می کند. پس از چند روز اول، با بزرگ شدن شکم کودک، سینه ها شروع به تولید شیر بیشتری می کنند. تنها چیزی که ممکن است در شیر مادر وجود نداشته باشد ویتامین D است.

شیر دادن
شیر دادن

حاوی آنتی بادی های مهم است

شیر مادر مملو از آنتی بادی هایی است که به کودک کمک می کند با ویروس ها و باکتری ها مبارزه کند. آغوز سطوح بالایی از ایمونوگلوبولین A (IgA) و چندین آنتی بادی دیگر را فراهم می کند. IgA با تشکیل یک لایه محافظ در بینی، گلو و دستگاه گوارش کودک از کودک در برابر بیماری ها محافظت می کند. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه نمی شوند بیشتر در معرض مشکلات سلامتی مانند ذات الریه، اسهال و عفونت هستند.

شیردهی خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد

خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را در نوزاد کاهش می دهد، از جمله:

اوتیت مدیا

از عفونت های گوش میانی، گلو و سینوس محافظت می کند.

عفونت های تنفسی

تغذیه با شیر مادر می تواند از بسیاری از بیماری های حاد تنفسی و گوارشی محافظت کند.

آسیب به بافت روده

شیردهی به نوزادان نارس با کاهش بروز انتروکولیت نکروزان همراه است.

سرماخوردگی و عفونت

نوزادانی که به مدت ۶ ماه به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر در معرض خطر سرماخوردگی شدید و گلودرد یا عفونت گوش قرار دارند. با کاهش عفونت های روده ای همراه است.

مرگ ناگهانی نوزاد

تغذیه با شیر مادر باعث کاهش سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود.

بیماری های روده

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مبتلا می شوند.

بیماری های آلرژیک

با کاهش خطر ابتلا به آسم، درماتیت آتوپیک و اگزما همراه است.

دیابت

تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ و دیابت غیر وابسته به انسولین همراه است.

سرطان خون

شیردهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان خون در دوران کودکی مرتبط است

افزایش هوش کودک با روی آوردن به شیر مادر

در رشد مغز بین نوزادانی که با شیر مادر و شیر خشک تغذیه می شوند تفاوت وجود دارد. این تفاوت ممکن است به دلیل صمیمیت فیزیکی، لمس و تماس چشمی شیردهی و همچنین محتوای تغذیه ای شیر باشد. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، با افزایش سن، ضریب هوشی بالاتر و مشکلات یادگیری کمتری دارند.

افزایش وزن سالم در کودکان

تغذیه با شیر مادر باعث افزایش وزن سالم و جلوگیری از چاقی در کودکان می شود. شیردهی بیش از ۴ ماه احتمال اضافه وزن و چاقی نوزاد را تا حد زیادی کاهش می دهد. این ممکن است به دلیل رشد باکتری های مختلف روده باشد. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند دارای سطوح بالاتری از باکتری های مفید روده هستند که بر ذخیره چربی تأثیر می گذارد. شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، لپتین بیشتری نسبت به نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، دارند. لپتین یک هورمون کلیدی در تنظیم اشتها و ذخیره چربی است.

فواید شیردهی برای مادر

تغذیه با شیر مادر فواید شناخته شده و ناشناخته بسیاری برای مادران دارد.

کاهش وزن

در حالی که برخی از زنان در دوران شیردهی وزن اضافه می کنند، به نظر می رسد برخی دیگر بدون زحمت وزن کم می کنند. آنها کالری بیشتری می سوزانند و احتمال افزایش چربی سوزی بعد از ۳ ماه شیردهی نسبت به مادران غیر شیرده بیشتر است.

انقباض رحم

در دوران بارداری، رحم به سرعت به اندازه گلابی بزرگ می شود و بیشتر قسمت های شکم را پر می کند. پس از تولد، رحم فرآیندی به نام فرورفتگی را طی می کند که به آن کمک می کند تا به اندازه اصلی خود بازگردد. اکسی توسین، هورمونی که در دوران بارداری افزایش می‌یابد، به سوخت این فرآیند کمک می‌کند. در طول زایمان، بدن مقادیر زیادی اکسی توسین برای کمک به زایمان و کاهش خونریزی ترشح می‌کند. اکسی توسین نیز در دوران شیردهی افزایش می یابد. انقباضات رحم را تقویت می کند، خونریزی را کاهش می دهد و به رحم کمک می کند تا به اندازه قبلی خود بازگردد.

خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهید از طریق شیردهی

شیردهی برای محافظت طولانی مدت در برابر سرطان و چندین بیماری دیگر مفید است. زنان شیرده کمتر در معرض خطر ابتلا به موارد زیر هستند:

خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهید

افسردگی پس از زایمان نوعی افسردگی است که می تواند در مدت کوتاهی پس از زایمان رخ دهد. احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان در مادرانی که شیر می‌دهند کمتر از مادرانی است که شیر نمی‌دهند.

جلوگیری از قاعدگی

تداوم شیردهی نیز باعث توقف تخمک گذاری و قاعدگی می شود. فقدان سیکل های قاعدگی در واقع می تواند راهی طبیعی برای اطمینان از فاصله بین بارداری ها باشد.

علائمی که نشان می دهد کودک گرسنه است

یکی از رایج ترین راه هایی که نوزاد به مادرش می گوید گرسنه است، گریه کردن است. علائم دیگر عبارتند از:

 • لیسیدن لب هایش یا بیرون آوردن زبانش
 • دستت را در دهان بگذار
 • دهانت را باز کن
 • بی قراری
 • چیزها بد است

آیا مقدار شیر مادر کافی است؟

در چند روز اول پس از تولد، سینه مادر شیری به نام آغوز تولید می کند. آغوز اولین مرحله شیر مادر است که با گذشت زمان تغییر می کند تا تغذیه مورد نیاز کودک در طول رشد را تامین کند. مرحله دوم شیر انتقالی مرحله بین آغوز و مرحله سوم شیر است. مرحله سوم شیر بالغ نام دارد. چند روز پس از تولد، سینه های مادر شروع به تولید شیر انتقالی می کنند. در ۱۰ تا ۱۵ روز پس از تولد، شیر بالغ تولید می شود که تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک را تامین می کند. اکثر نوزادان در ۳ تا ۵ روز اول پس از تولد کمی وزن کم می کنند. از آنجایی که نوزاد به شیر بیشتری نیاز دارد و شیر بیشتری می نوشد، سینه ها بهتر به تولید شیر پاسخ می دهند. متخصصان توصیه می کنند که در ۶ ماه اول کودک فقط با شیر مادر تغذیه شود. هنگامی که از شیر خشک استفاده می شود، سینه ها شیر کمتری تولید می کنند.

شروع مصرف غذای جامد از شش ماهگی است، اما مادر باید روند شیردهی را ادامه دهد. هنگامی که نوزاد به اندازه کافی شیر مادر دریافت می کند، باید:

 • در چند روز اول پس از زایمان بیش از ۷ درصد وزن خود را از دست ندهید
 • حداقل ۶ پوشک در روز را با ادرار بسیار سبک یا شفاف خیس کنید تا زمانی که او به هفت تا ۱۰ روزگی برسد.
شیر دادن

۱۰ توصیه شیردهی برای زنانی که به تازگی مادر شده اند

هر زنی که مادر می شود باید در ابتدای پروسه شیردهی سوالات زیادی در ذهن خود داشته باشد. نکاتی وجود دارد که می تواند برای کاهش اضطراب مادر مفید باشد.

 1. نیازهای نوزاد را پیش بینی کنید: مادر به جای اینکه منتظر گریه نوزاد باشد، می تواند با مشاهده علائم خاصی نیازهای او را پیش بینی کند.
 2. بگذارید کودک تصمیم بگیرد چند وقت یکبار و برای چه مدتی
 3. هنگام شیردهی احساس راحتی کنید
 4. به کودک کمک کنید موقعیت مناسب را پیدا کند
 5. چکیدن شیر از سینه طبیعی است
 6. نگران مقدار شیر خود نباشید
 7. به اندازه کافی بنوشید
 8. بلافاصله پس از تولد به نوزاد شیر بدهید
 9. روش های مختلفی را برای چسباندن سینه به دهان کودک امتحان کنید
 10. در هر دو سینه به طور مساوی شیر دهید

انواع پوزیشن های صحیح برای شیر دادن به نوزاد

شما می توانید به روش های مختلفی به نوزاد خود شیر بدهید، بهترین وضعیت ها عبارتند از:

شیر دادن به نوزاد که به پشت خوابیده است

این روش مناسب ترین وضعیت پس از زایمان است. در این روش، مادر به پشت می خوابد، سپس نوزاد روی شکم و سینه مادر قرار می گیرد. سر نوزاد باید طوری روی سینه مادر قرار گیرد که یک طرف صورت و گونه او روی سینه باشد و مجرای بینی مسدود نشود.

شیر دادن به نوزاد در حالت گهواره

مادر باید روی یک صندلی راحت دسته دار یا روی تخت بنشیند و چند بالش زیر بغلش باشد. برای حمایت بهتر از کودک، پاهای خود را روی یک میز کوچک قرار دهید. با یک دست سر و بالاتنه نوزاد را نگه دارید و با دست دیگر پاها و پایین تنه نوزاد را بگیرید.

شیر دادن به نوزاد در حالت گهواره ضربدری

با این روش، اگر نوزاد از سینه راست می نوشد، در حالی که نوزاد را در آغوش گرفته است، مادر باید با دست چپ سر و بالاتنه او را نگه دارد و با دست راست از پاها و پایین تنه او حمایت کند و بالعکس.

شیر دادن به نوزاد در موقعیت فوتبال

در این روش نوزاد باید روی بالش مناسبی قرار گیرد به طوری که سر، گردن و شانه ها زیر بازوی مادر قرار گرفته و توسط دست های مادر تکیه گاه شود. مادر باید از ساعد خود برای حمایت از نیم تنه نوزاد استفاده کند و پاهای نوزاد رو به پشت مادر باشد.

شیر دادن به نوزاد در حالت پهلو

در این روش مادر باید به پهلو دراز بکشد و برای راحتی، بالشی را پشت سر و بین زانوهای خود قرار دهد. نوزاد باید رو به مادر باشد، یک بالش کوچک زیر سرش بگذارد تا دهانش به نوک سینه مادر نزدیک شود.

آخرین کلمه

پس از تولد نوزاد، زنان شیردهی را شروع می کنند. داشتن پریود به اندازه بارداری و نکاتی که باید در نظر داشته باشید و به خاطر بسپارید بسیار توصیه می شود. شیر مادر یک غذای ایده آل برای کودک است و حاوی ترکیبی از ویتامین ها، پروتئین ها و چربی ها است و تقریباً حاوی تمام مواد مورد نیاز برای رشد کودک است. همچنین به راحتی قابل هضم است. شیر مادر حاوی آنتی بادی هایی است که به کودک در مبارزه با ویروس ها و باکتری ها کمک می کند.

شیردهی نه تنها برای نوزاد، بلکه برای مادر نیز فواید زیادی دارد. به کاهش وزن کمک می کند. هورمون اکسی توسین را آزاد می کند که باعث انقباض رحم و کاهش خونریزی رحم بعد از زایمان می شود و همچنین به کاهش خطر سرطان سینه، سرطان تخمدان و پوکی استخوان کمک می کند. بهتر است شیردهی را بلافاصله پس از تولد شروع کنید. این می تواند تضمین کننده شیردهی موفق در آینده باشد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.