فرزندانش چه شغلی دارند؟ چرا و در چه سالی بار دوم ازدواج کرد؟/ آیت الله جنتی از مدرسه تا امروز + عکس


با حکم رهبر انقلاب ۳ نفر از فقهای شورای نگهبان از جمله آیت الله احمد جنتی برای یک دوره جدید ۶ ساله به عنوان اعضای فقهای شورای نگهبان منصوب شدند.

عباسعلی کدخدایی از اعضای قانونی شورای نگهبان روز گذشته در مصاحبه ای در پاسخ به سوالی درباره سن آیت الله جنتی و عضویت دیرینه ایشان در شورای نگهبان گفت: آیت الله جنتی با حکم امام (ره) به عضویت شورای نگهبان درآمد. وی تنها وکیل دادگستری است که گواهی عضویت خود را از امام راحل دریافت کرده است.

رهبر انقلاب نیز این تصمیم را در پایان هر دوره قانونی شورای نگهبان تمدید کردند و ایشان را به عنوان فقیه ارشد حاضر در شورای نگهبان معرفی کردند. من بیش از ۲ دهه از نزدیک با او کار کردم. وکلا و وکلای دیگری هم هستند که بیشتر از من با آیت الله جنتی کار کرده اند. تمامی فقها و کارشناسانی که با او در ارتباط هستند، هوش سیاسی و اشتیاق بالای او را به امور سیاسی تأیید می کنند.

در ادامه زندگی سیاسی و شخصی آیت الله جنتی را مرور می کنیم:

آیت الله احمد جنتی در ۱۲ اسفند ۱۳۰۵ در روستای لادان از توابع اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش ملهاشم، از روحانیون وقت روستا، در اصفهان به تدریس دروس حوزوی می پرداخت. مادرش مجالس مذهبی را رهبری می کرد و قرآن و چند کتاب دینی تدریس می کرد. او تنها فرزند خانواده بود، اما خانواده اش با مشکلات مالی زیادی مواجه بودند و زندگی آنها به سختی گذشت.

در آنجا مدرسه ای وجود نداشت که خود به مدرسه رفت و دروس جدید را خواند و بعد وارد حوزه علمیه اصفهان شد. وی تا سال بیست و چهارم دروس حوزوی را در حوزه علمیه اصفهان نزد پدر و اساتید آن حوزه گذراند. پس از اتمام مقدمات، راهی حوزه علمیه قم شد. از نظر تحصیلات حوزوی دارای درجه اجتهاد است. وی پس از پایان تحصیل به مدت ۱۴ سال در حوزه علمیه حقانی قم به تدریس دروس مقدماتی و سطحی پرداخت و چند کتاب حدیثی را ترجمه کرد.

فعالیت سیاسی احمد جنتی از سال ۱۳۴۱ آغاز شد. وی در جلسات عمومی و جلسات خصوصی به افشای رژیم پهلوی پرداخت و به عنوان عضوی از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، برنامه ریزی برای راهپیمایی، نوشتن بیانیه و ارتباط با سایر مراکز مرتبط با حوزه علمیه قم داشت. نهضت امام خمینی قبل از انقلاب سه بار به زندان افتاد و در مجموع سه ماه زندانی شد. یک بار دستگیر و به مدت ۳ سال به اسدآباد همدان تبعید شد و فعالیت سیاسی وی پس از انقلاب نیز با بر عهده گرفتن مسئولیت های مختلف ادامه یافت.

اولین مسئولیت وی پس از پیروزی انقلاب قضاوت در دادگاه های انقلاب از طرف امام خمینی (ره) در تهران، خوزستان، اصفهان و اراک بود. او محاکمه جنایتکاران طاغوتی را رهبری کرد. در سال ۵۸ به عنوان فقیه امام خمینی (ره) به عضویت شورای نگهبان درآمد. وی در تمام دوران عضویت در شورای نگهبان را برعهده داشته و در حال حاضر نیز دبیر آن شورا است.

لیست سایر مسئولیت ها:

  • دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی
  • رئیس سازمان تبلیغات اسلامی
  • امامت موقت قم، کرمانشاه و تهران
  • نمایندگی در مجلس کارشناسی
  • عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی
  • عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی
  • عضو کمیسیون صدا و سیما
  • عضویت در شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)
  • نمایندگی در امور بوسنی و هرزگوین

آیت الله جنتی تاکنون دو بار ازدواج کرده است که اولین بار در سال ۲۷ با صدیقه مظاهری جان نیشاری ازدواج کرد و صاحب ۴ پسر به نام های علی، حسن، حسین و محمد شد.

پس از اعلام جنگ مسلحانه مجاهدین خلق علیه جمهوری اسلامی، حسین جنتی از آنها حمایت کرد و به همراه همسرش فاطمه سروری مخفی شد و سرانجام در سوم خرداد ۱۳۴۰ در حمله سپاه به شهادت رسید. سپس آیت‌الله جنتی نوه‌اش محسن را که در نوجوانی در یک تصادف جاده‌ای از دنیا رفت، تربیت کرد.

علی جنتی قبل از انقلاب از یاران شیخ محمد منتظری در مبارزات مسلحانه بود و پس از پیروزی انقلاب مسئولیت های مختلفی از جمله ریاست صداوسیمای خوزستان، استانداری خوزستان، استانداری خراسان و رئیس دفتر مرحوم هاشمی رفسنجانی، ایران را بر عهده داشت. سفیر کویت، معاون سیاسی وزیر کشور در دولت محمود احمدی نژاد. او در دولت حسن روحانی وزیر فرهنگ و ارشاد شد.

حسن جنتی در زادگاه پدری خود یعنی لادن اصفهان به شغل نجاری مشغول است، محمد جنتی نیز کارمند سازمان تبلیغات اسلامی تهران است و پیش از این به شغل برق مشغول بوده است.

صدیقه مظاهری جان نیشاری همسر آیت الله جنتی در ۱۵ فروردین ۹۴ بر اثر کهولت سن و ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. علی جنتی از شدت تنهایی در سال ۱۳۷۵ از ازدواج مجدد پدرش آیت الله جنتی خبر داد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.