عیسی زارع پور وزیری که نماد تظاهرات شد/ چرا مردم به عکس مصاحبه وزیر ارتباطات با خبرنگار واکنش نشان دادند؟


عیسی زارع پور وزیر ارتباطات

رویداد۲۴ شادی مکی: دیروز انتشار تصاویر پشت صحنه مصاحبه عیسی زارع پور وزیر ارتباطات در سفارت ایران در مسکو واکنش هایی را در پی داشت و تفاوت لباس مجری (مصاحبه کننده) و نفر دوم حاضر در پشت صحنه. مصاحبه، به عنوان نمادی از تظاهر و ریا مطرح شد. به گفته منتقدان، آنچه برای وزیر ارتباطات مهم است تنها اتفاقات جلوی دوربین و آنچه در واقعیت وجود دارد نیست. یعنی اگر حضور بی حجاب زن بد است پس چرا در این جمع است؟ اگر خوب است چرا واقعیت نشان داده نمی شود؟ چرا همه باید تظاهر کنند؟

البته این عکس تحلیلی فرامتنی هم داشت و ماجرا هم به حضور گشت ارشاد در ایران مرتبط بود؛ برخی تحلیل کرده اند که وظیفه گشت رهبری نیز نوعی تبلیغ برای مصداق این تظاهر است. این بدان معناست که مشکل سیاستمدار اثر یک تصمیم نیست، بلکه باید به نوعی ایده خود را پیدا کند، حتی به قیمت ریاکاری.

در یک نمونه مرتبط، تصویر ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سایت وزارت خارجه ایران منتشر شد که البته مطابق با قوانین اجباری حجاب برای زنان در ایران بود. با این حال، در این مورد سکوت وجود داشت. در واقع سؤالی که در آنجا مطرح شد این است که اگر «قانون» است چرا دیگران ملزم به رعایت آن نیستند؟ یعنی اگر موضوع ناموسی است و به قول وحید یامین پور «امروز اگر روسری را در بیاوری، فردا شورت را در می آوری» چرا خارجی ها را گزینشی می پذیرد اما منجر به دستگیری و حبس می شود. برای خود مردم ایران؟

مشکل برخورد دولت با مظاهر فحاشی مختص دولت رئیس جمهور نیست و تقریباً در همه دولت ها با شدت های متفاوت وجود داشته است. همانطور که انتظار می رفت این موضوع در دولت ریاست جمهوری با شدت بیشتری پیگیری شد. البته هر چند ابراهیم رئیسی قبل از انتخابات قول داده بود به جای گشت کنترل در خیابان، گشت کنترلی مدیران را فعال کند! با این حال، او «حکم حجاب و عفاف» را که در ۱۷ سال گذشته بدون اصلاح تعلیق شده بود، ابلاغ کرد. مصوبه ای که حتی پوشش کارمندان اداری را نیز پوشش می دهد و حضور زنان در هر گونه تبلیغات را ممنوع می کند.


بیشتر بخوانید: چرا کمپین «من محجبه و مخالف گشت ارشاد» مهم است؟/ حتی اگر زنان محجبه را با سربازان معاویه مقایسه کنند!


واکنش ها به تصاویر مصاحبه وزیر ارتباطات با خبرنگاران روس

به گزارش رویداد۲۴، شاید در شرایط عادی این تصاویر مورد انتقاد قرار نمی گرفت و اتفاقی کاملا عادی بود، اما به دلیل وجود تبعیض، واکنش های زیادی به همراه داشت. یکی از کاربران فضای مجازی می نویسد: «بگذارید ارزش ها جواب دهند. آیا این موضوع باعث عصبانیت و تحریک وزیر ارتباطات در پشت صحنه می شود؟»

یکی دیگر از کاربران فضای مجازی نیز نوشت: «اگر یکی از وزرای دولت روحانی اینطور جلوی یک زن محجبه می نشست تا حالا حکم تکفیر صادر می کردید اما چون وزیر دولت اصولگرا است اشکالی ندارد. یکی دیگر نوشت: “شما برای مردم و سپس برای خودتان حد و مرز تعیین می کنید!” “پشت صحنه بسیار دیدنی است.”

به گزارش رویداد۲۴، لازم به ذکر است که حتی خبرگزاری های اصولگرا که به شدت بر لزوم حجاب اجباری در ایران تاکید کرده و حتی سخنان توهین آمیز یامین پور نسبت به زنان را بازنشر کرده اند، در برابر این نوع رفتارها که وزارت امور خارجه نقض کرده سکوت کرده اند. احساسات مذهبی آنها نه و نه با تأسف فریاد می زدند، مثل این که این افراد هنجارشکنی را فقط در نوع پوشش زنان ایرانی تفسیر می کنند.

حتی ائمه جماعتی مانند احمد خاتمی که حجاب را یکی از قوانین کشور می دانند که باید همه آن را رعایت کنند، در برابر این قانون شکنی (به گفته خودشان) سکوت کرده اند.

از سوی دیگر، تاکنون هیچ یک از دولت ها و نهادهای حاکمیتی به تصاویر پشت صحنه مصاحبه خبرگزاری روسی با زارع پور واکنشی نشان نداده اند و به همین دلیل از مردم عذرخواهی نکرده اند که همواره از آن به عنوان تصویر استفاده می کنند. بهانه ای برای شدت حجاب سکوتی که می تواند حاوی این پیام از سوی دولت رئیس جمهور باشد که “ما آنچه را که می خواهیم انجام می دهیم و مسئول نیستیم”.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.