عواملی که باعث سقوط متروپل شد شامل مواد غیراستانداردی بود که به مدت ۹ سال توسط خودروسازان به حالت تعلیق درآمد.


علی داودی امروز ۱۵ شهریور در نشست خبری که در اهواز برگزار شد، اظهار داشت: اجرای صحیح وظایف و ماموریت های سازمان استاندارد نیازمند تعامل با دستگاه های مختلف اجرایی و خرسندی و اعتماد مردم است و امیدواریم بتوانیم در این زمینه به خوبی عمل کنیم. می تواند این رشته را تامین کند.

وی با بیان اینکه باید اساس و باور فرهنگ استاندارد در کشور فراهم شود، افزود: استاندارد یک نهاد تخصصی است زیرا ارتباط مستقیمی با موضوع سلامت مردم دارد و بنابراین باید در سازماندهی نظام مند و قاعده محور در آن مقصر باشد. نقش نظارتی

مدیرکل استاندارد خوزستان گفت: استاندارد یک دستگاه اجرایی مستقل دولتی است که وظیفه حاکمیتی دارد و در چهار محور ارزیابی انطباق، اندازه‌شناسی، اعتبارسنجی صلاحیت و استاندارد فعالیت می‌کند. سازمان استاندارد، نهاد رسمی دولت است که مسئول سیاست گذاری و تضمین کیفیت کالاها و خدمات تولید شده در کشور در سطح بازار و یا وارداتی به کشور و یا صادراتی از کشور به سایر کشورها می باشد.

داودی با بیان اینکه ۳۶ هزار استاندارد ملی تعریف شده است گفت: سازمان ملی استاندارد تنها نهاد رسمی استاندارد حلال است. موارد دیگری از جمله کنترل کیفی کالاهای صادراتی و وارداتی، حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی و … نیز توسط این سازمان پیگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان استاندارد یک نهاد بین بخشی و فراحضوری است، گفت: در این راستا سازمان ملی استاندارد بر اجرای ضوابط فنی دستگاه های اجرایی نظارت دارد.

مدیرکل استاندارد خوزستان گفت: در ۵ ماهه امسال ۳۷ پروانه جدید برای واحدهای تولیدی صادر شد. همچنین به دلیل عدم رعایت الزامات استاندارد، ۴۶ پروانه استاندارد از واحدهای تولیدی تعلیق و ۳۸ پروانه باطل شد.

داوودی با توجه به اهمیت کنترل کالاهای وارداتی به کشور از نظر استاندارد، تصریح کرد: ۴۴ هزار و ۲۰۹ نمونه کالا و محموله وارداتی به کشور در مرزهای خوزستان انجام شد، زیرا خوزستان دروازه اصلی واردات دام از نهاده ها و اساسی است. کالاهای کشور و اهمیت نظارت بر این کالاها بسیار بالاست.

وی ادامه داد: در ۵ ماهه امسال ۳۴۸ گواهی ایمنی آسانسور در استان خوزستان صادر شده است. همچنین بیش از ۱۸۰۰۰ و ۱۰۰ سیلندر گاز به دلیل عدم رعایت ایمنی و استانداردهای کافی از کار خارج شد. در این مدت بیش از ۱۰۳ واحد تولیدی اخطارها و اخطارهایی در خصوص رعایت موارد استاندارد دریافت کرده اند.

مدیرکل استاندارد خوزستان با بیان اینکه مجموع مجوزهای استاندارد معتبر در خوزستان ۸۳۵ مورد است گفت: در حال حاضر ۶۵ استاندارد در بحث استانداردهای ملی در اداره کل استاندارد خوزستان تدوین شده است. همچنین در بحث استانداردسازی بین المللی، اداره کل استاندارد خوزستان کمک های بسیار خوبی داشته است و ما یکی از استان های پیشرو و برتر کشور در این زمینه هستیم.

داودی با یادآوری اینکه سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ یکی از راه‌های دسترسی مردم برای بررسی و صحت علامت‌گذاری استاندارد روی کالاها است، افزود: در ۵ ماهه نخست امسال بیش از ۶۹۴ مورد معاینه فنی در استان انجام شده است. ۲۰۹ مورد معاینه فنی تاسیسات شهربازی و شهربازی، ۵۳ مورد معاینه فنی شهربازی و ۲۴۵ مورد بازرسی از واحدهای خدماتی انجام شد.

وی با بیان اینکه ۴۲ آزمایش مصنوعات طلا در ۵ ماه امسال انجام شد، گفت: موضوع عیار طلا، طلای غیراستاندارد و طلای قاچاق در استان در حال بررسی است. سالانه بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ نمونه در سطح استان برداشت می شود و در صورت عدم موفقیت در آزمون مصنوعات، با واحد تولید کننده برخورد قانونی می شود.

مدیرکل استاندارد خوزستان با بیان اینکه حدود ۶۰ واحد تولید طلا در استان وجود دارد که عمدتاً ۹۰۰ هزار طلا و مینا تولید می کنند، گفت: این واحدهای تولیدی از نظر استاندارد کنترل می شوند. همچنین مصنوعات طلای وارداتی از خارج از استان ارزیابی و بررسی می شود و در صورت وجود مشکل با واحد تولید کننده طلا برخورد می شود.

داودی با اشاره به بحث پیرامون ساختمان متروپل گفت: بر اساس گزارش های دریافتی بخشی از میلگردهای آرماتور استفاده شده در ساختمان و بخشی از بتن خریداری شده از ارگان های مجاز استاندارد بوده اما از همان مصالح استاندارد در سرویس نیز سوء استفاده شده است. مصرف.

وی افزود: مقداری از بتن های ساختمان متروپل در کارگاهی ساخته شده است، بنابراین نمی توان از موضع استاندارد در مورد این سوال اظهار نظر کرد اما نباید چنین اتفاقی می افتاد.

مدیرکل استاندارد خوزستان با تشریح اینکه ما دستگاه ناظر بر ساخت و ساز نیستیم گفت: عمده تخلف از استانداردها در ساختمان کلانشهر استفاده از مصالح غیراستاندارد است. همچنین مصالح استاندارد به کار رفته در کلان شهر تحت تنش های بیشتری قرار گرفته و این ریزش ها در کنار عوامل دیگر منجر به فروپاشی کلان شهر شده است.

داودی تصریح کرد: برای بحث استاندارد گندم و برنج وارداتی به کشور الزامات سختی وجود دارد و سازمان ملی استاندارد نیز انتظار دارد گندم و برنج داخلی به حدی برسد که بتوان آن را در استاندارد اجباری قرار داد.

وی در خصوص کیفیت خودروهای داخلی و استاندارد آن خودروها گفت: در چند سال گذشته ۹ استاندارد از ۸۵ استاندارد خودرو به دلیل فشار خودروسازان به حالت تعلیق درآمده که عمدتاً استانداردهای ایمنی و عملکردی است.

مدیرکل استاندارد خوزستان رعایت استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی را از خودروسازان الزامی دانست و تصریح کرد: سازمان ملی استاندارد متولی کیفیت نیست، بلکه بازرس و دادستان کیفی است. در این زمینه اگر خودرویی این ۸۵ استاندارد را داشته باشد می توان گفت که خودرویی استاندارد است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.