علم ورزش | قرص کلا چیست؟ مکمل cla چه فواید و عوارضی دارد؟


آنچه در این مقاله می‌خواند

سی ال ای (Cla) یک نوع خوراکی مکمل و مختصر شده با عبارت “اسید لینولئیک مزدوج” این مکمل یک اسید چرب است که به گروه اسیدهای چرب نیاز دارد. این ماده به طور طبیعی در گوشت گاو و لبنیات یافت و مطالعات بسیار نشان داده که باعث سوزی می شود. در حقیقت مکمل Cla یکی از محبوب ترین مکمل های درمانی سوزی در جهان است، برخی افراد بر این باور هستند که این مکمل می توانند خواص سالم را نیز با خود داشته باشند. این مقاله به جئیاتی در رابطه با CLA میپردازد و تاثیرات آن را بر میزان وزنتان و سلامت عمومی شما، باگگو می کند.

مکمل سی ال ای چیست؟

در حال حاضر Cla در صنعت ورزش و تناسب اندام توجه‌ها را به سمت خود جلب کنید. اما آیا این لاغری مکمل به اندازه‌های محبوب‌اش کارساز است؟ آیا برای بدن مفید است؟ آیا می‌توانید برای کاهش وزن بیشتر کنید؟ تاثیر مصرف مکمل سی ال ای بر کاهش وزن چیست؟ سایر عوارض جانبی آن چیست؟ در واقع پاسخ به این سوالات در این جمله نهفته است که بین cla طبیعی است که در مواد غذایی وجود دارد و CLA که به ککل مصرف مکمل می شود، تفاوت هایی وجود دارد.

اسید لینولیک معمولترین امگا ۶ یافت شده در روغنهای دیاهی است و همچنین در سایر مواد خوراکی مانند گوشت گوسفند و گاو و یا محصولات لبنی یافت می شود. اما در مکمل های CLA تولید شده به صورت صنعتی از روغن های ناسالم گیاهی استفاده می شود. با توجه به اینکه در این ترکیب غیر اشباع ترانس (پیوند دوگانه در اسید چرب) پیدا می شود، این رو مصرف روغن ترانس صنعتی که در غذاهای حیوانی یافت نمی شود اما در این مکمل ها موجود است، می تواند مضر باشد.

منابع cla (میلی‌گرم Cla در هر گرم از ورزش)

منابع حیوانی و فرآورده‌های آن/ میزان Cla موجود (میلی‌گرمCla در هر گرم رز چز چز چر)

  • تکه گوشت لخم تازه گاو /۴.۲
  • گوشت ران گاو – ۵.۶
  • مرغ – ۰.۹
  • شیرگاو – ۵.۵
  • پنیر- ۴.۵
  • پنیر چدار- ۳.۶

فواید مصرف cla

سی ال ای چیست؟  مکمل cla چه فواید و عوارضی دارد؟

علت محبوبیت Cla به عنوان مکمل غذایی ارتباط آن با کاهش وزن و لاغری است. مصرف این مکمل می تواند باعث کاهش وزن و سوزاندن از طریق یک سری واکنش هایی شود که این خود در نهایت باعث افزایش متابولیسم پایه می شود. افزایش میزان متابولیسم پایه بدین معناست که باید برای انجام یک فعالی سوزانده شود.

متابولیسم پایه حداقل مقدار انرژی است که بدن نیاز دارد تا فعال ان.ان.ان. CLA در تغییر یک سری واکنش های متابولیکی که فعالیت های سلول های بدن را تنظیم می کند، دخیل است. تصور می شود که از طریق افزایش، سی ال ای، bmr می تواند درصد کاهش به عضله را کاهش دهد و مصرف انرژی را افزایش دهد.

طبق مطالعاتی که بر روی موشها در سال ۱۹۹۸ صورت گرفته است. (این آزمایش برای ۶ هفته انجام شد که به گروهی از موشها Cla داده شد و برای باقی هوشها این مکمل استفاده نشد) مشخص شد که پس از ۶ هفته آن گروه از موشهایی که مصرف مکمل مصرف کرده بودند به طور قابل توجهی در میزان مصرف انرژی مصرف می شدند. میزان رشد و توده بدن کاهش می یابد. (بدون در نظر گرفتن ترکیبات خوراکی در داخل رژیم مصرفی آنها) این داده ها نشان می دهد که سی ال ای باعث افزایش سوخت و ساز در موشه ها و کاهش مصرف در بدن آنها می شود.

از طرف دیگر این مکمل لاغری باعث افزایش رشد عضلانی می شود. از آنجایی که به طور متابولیکی در فعالیت‌های حال حاضر می‌شوند، یک افزایش در توده بدون افزایش (عضلات) به معنی سوزی بیشتر بدن است. دمصرف مکمل Cla باعث کاهش کلسترول بد خون، مقاومت انسولین و سطح قند خون مند شون مٌد. این مکمل همچنین باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود.

باید توجه داشت که مصرف مکمل «به طور کلی هر مکملی که باشد» با ورزش و رژیم غذایی صحیح و کافی و تنظیم بیشتر بر بدن دارد. گرچه ورزش بیش از حد باعث ایجاد سرکوب سیستم ایمنی می شود، اما مطالعات نشان می دهد که با مصرف این مکمل و تغذیه مناسب و کافی، می توانید تنها از سیستم ایمنی سرکوب جلوگیری کنید بلکه آن را نیز تقویت کنید.

عوارض قرص cla چیست؟

در صورت مصرف این مکمل به مقدار بیش از اندازه، احتمالا باید انتظار عوارض جانبی سی ال ای (مشابه با تمام مکمل های غذایی دیگر) را داشته باشید. این عوارض شامل ککمی، اسهال، تهوع نفخ و همچنین افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی در افراد چاق می شود. Cla می تواند برای جنین و نوزادان خطرناک باشد، بنابراین مادران باردار باید از مصرف این مکمل خودداری کنند.

تاثیر سی ال ای بر سلامت

این مکمل همچنین می‌تواند باعث انباشته شدن چربی در چربی شود. البته اگر از Cla به میزان اندک با تغذیه مناسب و کافی مصرف شود یا به طور طبیعی از منابع خوراکی حیوان استفاده شود، برای سلامت عمومی فرد مفید است و فواید نام برده شده را برای بدن خواهد داشت.

طریقه مصرف سی ال ای و زمان مصرف قرص cla

دوزهای متفاوت برای مصرف این پیشنهاد پیشنهاد شده است. به عبارت دیگر برای کمک به کاهش وزن بدن، میزان مصرف آن باید بین ۱.۸ تا ۷ گرم از سی ال ای به طور روزانه باشد. مکمل های اسید لینولیک معمولا به ککل کپسول جامد ژل های و یا به صورت پودر در اککال و وجودهای مختلف وجود دارد.

برای کسب نتایج بهینه، توصیه میکنیم ۲ عدد کپسول ژلهای همراه با ۱ تا ۳ وعده غذایی در طول روز مصرف کنید. را استفاده کنید که حاوی ۸٪Cladash است. توجه داشته باشید که مصرف این مکمل با مواد خوراکی حاوی خوراکی مانند شیر باعث کاهش مصرف این مکمل با مواد خوراکی شود.

توصیه‌هایی برای شما به منظور مصرف خانگی

گرچه مصرف Cla بدن به ترکیب آن با مواد خوراکی غنی از تغذیه و رژیم غذایی صحیح و کافی و انجام فعالیت های ورزشی بر وزنه بیشتر می شود، اما هیچ عنوان لاغر شما را نمی کند. CLA با تأثیر بسزا بر کاهش توده، باعث رشد بدون تجربه یا همان می شود.

اگر Cla را با منابع غذایی مصرف کردید و هنوز مطمئن نیستید که چطور و یا چه مقدار به تناسب بدنتان باید از این مکمل مصرف کنید با مربی کارشناس تغذیه مشورت کنید. یا اگر تمرینات ورزشی بسیار شدید مقاومتی انجام دهد، مکمل سی ال ای می تواند شما را برای رسیدن به هدف تناسب اندام و وزن دلخواهتان یاری دهد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: healthline + livestrong + myprotein


این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.