علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟ ۰- ابتدا سلامتی


علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟ کاهش وزن در کودکان همیشه یک مشکل است. تنها استثنا کاهش وزن در کودکان دارای اضافه وزن تحت نظارت پزشک است، هر گونه کاهش وزن بدون دلیل در کودک نیاز به ویزیت پزشک دارد.

این راهنمای تصمیم‌گیری جایگزین آن تماس نمی‌شود و نباید آن را به تأخیر بیندازد، اما ایده‌ای درباره برخی از سؤالات پزشک و آزمایش‌ها یا درمان‌هایی که ممکن است تجویز شود به شما می‌دهد.

کودکان زمانی وزن کم می کنند که یا به دلیل بیماری یا دلایل دیگر کالری کافی نمی خورند یا بیش از حد معمول کالری می سوزانند. بیایید علت کاهش وزن ناگهانی فرزندتان را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای رژیم غذایی سالم برای مقابله با چاقی در کودکان

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علل احتمالی کاهش وزن ناخواسته در کودکان

فهرست عناوین:

نوسانات وزن در کودکان شایع و اغلب خوش خیم است. اگر فرزندتان به مرور چند پوند وزن کم کرد، نگران نباشید. رشد سریع، بلوغ و استرس امتحان می تواند دلیل آن باشد. با این حال، لیست به همین جا ختم نمی شود. چندین دلیل دیگر برای کاهش وزن غیرقابل توضیح در کودکان وجود دارد.

عادات غذایی نادرست

علت اصلی کاهش وزن ناگهانی در کودکان رژیم غذایی نامناسب است. کودکان برای رشد، رشد و تغذیه مناسب نیاز به یک رژیم غذایی متعادل دارند. هنگامی که کودکان به درستی غذا نمی خورند یا کالری کمتری نسبت به نیاز خود دریافت نمی کنند، وزن خود را کاهش می دهند. این وضعیت موقتی است و به محض اینکه کودک شروع به خوردن یک رژیم غذایی متعادل و کالری بهینه می کند ناپدید می شود.

بیشتر بخوانید: تغذیه مناسب در کودکان

افزایش فعالیت

فعالیت بیش از حد می تواند علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان باشد. کودکان به ورزش ها و فعالیت های مختلفی می پردازند که انرژی مورد نیاز بدن را افزایش می دهد. اگر این الزامات برآورده نشود، ممکن است کودک وزن کم کند. والدین باید برای تعیین میزان انرژی مورد نیاز فرزندشان و دریافت برنامه غذایی مناسب با متخصص تغذیه مشورت کنند.

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

رویدادهای استرس زا

استرس یکی از عوامل اصلی کاهش وزن ناگهانی در کودکان است که می تواند تا حدودی مضر باشد. طلاق والدین، تغییر مدرسه یا شهر و قلدری در مدرسه از جمله رویدادهای استرس زا در زندگی کودکان است.

استرس مزمن همراه با اضطراب و افسردگی می تواند منجر به تغییرات رژیم غذایی شود، به عنوان مثال. ب- کم خوردن یا از دست دادن اشتها که منجر به کاهش وزن می شود. از سوی دیگر، اگر کودکان به پرخوری یا پرخوری احساسی بپردازند، می توانند وزن اضافه کنند.

بیشتر بخوانید: فواید رژیم مدیترانه ای برای کودکان

اختلال خوردن

اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی، مشکلات سلامت روانی است که باعث می شود کودک رفتارهای غذایی بیش از حد محدود کننده ای داشته باشد که منجر به کاهش وزن مداوم و شدید می شود. خطر سوء تغذیه را افزایش می دهد و منجر به کاهش وزن بیشتر و مشکلات رشد می شود. در دختران به ویژه نوجوانان بیشتر دیده می شود.

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

بیماری های کوتاه مدت

معمولاً پایان دوره نقاهت بیماری های خاص در کودکان باعث کاهش وزن ناگهانی می شود. بیماری های کوتاه مدت مانند سرماخوردگی یا آنفولانزای معده می توانند باعث کاهش وزن در کودکان شوند. بسته به شدت عفونت، کاهش وزن می تواند خفیف یا شدید باشد. اکثر کودکان پس از درمان این بیماری وزن از دست رفته خود را به دست می آورند و می توانند به طور معمول غذا بخورند. اگر در طول بهبودی وزن اضافه نکنند، پزشک به دنبال یک بیماری مزمن زمینه ای می گردد.

مشکلات دهانی یا عصبی

کودکان مبتلا به مشکلات دهان مانند شکاف کام و مشکلات عصبی مانند فلج مغزی ممکن است در تغذیه و بلع مشکل داشته باشند. این مشکلات می تواند مصرف غذای آنها را کاهش دهد و منجر به کاهش وزن ناخواسته شود

سوء هاضمه

اختلالات گوارشی مانند بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک اغلب با هضم مناسب و جذب غذا تداخل دارند. علاوه بر این، روی اشتهای کودک تأثیر می گذارند و به مرور زمان باعث کاهش وزن ناخواسته می شوند

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

علت کاهش وزن ناگهانی در کودکان چیست؟

مشکلات هورمونی

مسائل هورمونی مانند بیماری آدیسون (نارسایی آدرنال)، پرکاری تیروئید و دیابت نوع ۱ بر متابولیسم فرد تأثیر می گذارد و منجر به کاهش وزن می شود. بسته به نوع اختلال، کودکان مبتلا به مشکلات هورمونی ممکن است علائم دیگری مانند درد شکم، استفراغ و اسهال داشته باشند.

اختلالات ژنتیکی

برخی از اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک می تواند منجر به کاهش وزن ناخواسته شود. فیبروز کیستیک با وجود اشتهای بیش از حد کودک، کاهش وزن ناخواسته را نشان می دهد. برخی از اختلالات ژنتیکی بر سطوح سالم آنزیم‌ها در بدن تأثیر می‌گذارند و باعث تجزیه عضلات و چربی می‌شوند که منجر به کاهش وزن می‌شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.