علت اصلی کبد چرب چیست؟


علت اصلی کبد چرب چیست؟

رویداد۲۴ به گزارش بهداشت نیوز، فاطمه پوربهی افزود: بیماری کبد چرب زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی چربی در سلول های کبد جمع شود. آزمایش خون و سونوگرافی کبد دو راه برای تشخیص کبد چرب هستند.

وی تصریح کرد: کبد چرب خفیف تا متوسط ​​با رژیم غذایی مناسب، ورزش و کاهش وزن قابل بهبود است اما کبد چرب شدید علاوه بر موارد ذکر شده نیازمند درمان دارویی است.

فعالیت بدنی منظم و رعایت توصیه های غذایی از مهم ترین راه های درمان کبد چرب است

کارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: راه اصلی درمان کبد چرب فعالیت بدنی منظم و رعایت یک سری نکات تغذیه ای خاص است. به افراد مبتلا به کبد چرب توصیه می شود که ۳۰ تا ۴۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند، مانند ب- پیاده روی سریع یا ورزش های دیگر.

پوربهی افزود: فرد مبتلا به کبد چرب در صورت اضافه وزن یا چاقی باید وزن خود را کاهش دهد، اما توجه به این نکته ضروری است که از آنجایی که کاهش وزن شدید و در طول زمان بسیار زیاد است، این کاهش وزن باید به صورت اساسی و با سرعت قابل قبولی انجام شود. خلاصه اینکه به جای بهبود وضعیت کبد چرب، منجر به تشدید بیماری و آسیب های جبران ناپذیری به کبد می شود.

بیماران کبد چرب مصرف قند خود را به صفر برسانند

وی یادآور شد: در بیماری کبد چرب مصرف کیک، بیسکویت، نوشابه، آب میوه (حتی آب میوه های طبیعی به مقدار زیاد)، شکر و شکر باید به صفر برسد و همچنین مصرف میوه های دارای قند بالا مانند انبه، موز، خرما و خرما باید به حداقل برسد. زیرا خرما به دلیل داشتن شاخص گلیسمی و قند زیاد، در صورت مصرف زیاد باعث تشدید کبد چرب می شود.


به خواندن ادامه دهید: آیا نوشیدنی های رژیمی واقعا باعث کاهش وزن می شوند؟


خوردن چربی های حیوانی باعث بدتر شدن کبد چرب می شود

کارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نیاز به کاهش چربی حیوانی در رژیم غذایی وجود دارد. خوردن کله پاچه، کره، لبنیات پرچرب، روغن جامد و چربی همراه با گوشت باعث تشدید کبد چرب می شود. بهتر است از روغن های غیراشباع مانند روغن زیتون به مقدار متعادل استفاده کنید.

میوه ها و سبزیجات باید روزانه و در تمام وعده های غذایی استفاده شوند

وی تاکید کرد: برنامه غذایی فرد مبتلا به کبد چرب باید به گونه ای باشد که روزانه و در تمام وعده های غذایی از سبزیجات استفاده شود. خیار، گوجه فرنگی، کاهو، کلم بروکلی و… از جمله سبزیجاتی هستند که به سلامت کبد کمک می کنند. میوه باید ۲ تا ۳ بار در روز از انواع میوه ها مانند سیب یا مرکبات مصرف شود.

پوربهی تصریح کرد: غلات مانند نان و برنج باید متناسب با وزن و نیاز بدن و بیشتر از غلات کامل مانند نان سبوس دار (نان سنگک یا نان جو) و برنج قهوه ای استفاده شود. برای افزایش مصرف فیبر، می توان روزانه یک قاشق غذاخوری سبوس برنج را به سالاد یا برنج پخته شده اضافه کرد.

مصرف زردچوبه در بهبود وضعیت کبد بسیار مفید است

وی تصریح کرد: زردچوبه یکی دیگر از ترکیبات مفیدی است که در بهبود وضعیت کبد بسیار موثر است. برای فعال کردن ماده موثره زردچوبه و استفاده از اثرات ضدالتهابی آن، بهتر است یک قاشق چای‌خوری زردچوبه به همراه یک پیمانه فلفل سیاه و یک قاشق چای‌خوری عسل در یک لیوان آب جوش (روزی یک‌بار) مصرف شود.

کارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف ویتامین E مانند مغزها و دانه ها یا مکمل آن، نوشیدن روزانه یک فنجان قهوه بدون شیر و شکر و مصرف ماهی های پر امگا ۳ مانند سالمون و ساردین هفته ای دو بار. در بهبود سطح آنزیم های کبدی موثر هستند.

پوربهی تاکید کرد: در کنار کنترل رژیم غذایی و فعالیت بدنی منظم، سبک زندگی بدون استرس در پیشگیری و درمان بیماری کبد چرب بسیار ضروری و موثر است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.