علائم خرابی گیربکس خودرو چیست؟چیزی را گزارش کنید شهرآرانیوزآیا شایع ترین علائم آسیب گیربکس را می دانید؟ گیربکس، گیربکس یا سیستم انتقال نیرو یکی از مهم ترین و ظریف ترین قطعات خودرو است که مکانیزم پیچیده ای دارد. عملکرد سیستم انتقال به اجزای زیادی بستگی دارد. اگر در یکی از این قطعات مشکلی وجود داشته باشد، کل سیستم از کار می افتد. از طرفی خرابی گیربکس و مشکلات ناشی از آن در تمامی خودروهای سبک و سنگین از کلاس اقتصادی گرفته تا خودروهای لوکس گسترده است.

تعمیرات و عیب یابی مشکلات انتقال باید توسط متخصص انجام شود. با این حال، اگر رایج ترین علائم خطاهای انتقال را می دانید، می توانید بلافاصله مشکلات اولیه را تشخیص داده و برطرف کنید. بیایید شایع ترین علائم آسیب گیربکس را مرور کنیم.

مهمترین و شایع ترین علائم آسیب گیربکس چیست؟

نشانه های زیادی از خرابی در گیربکس یا سیستم انتقال قدرت خودرو وجود دارد. با این حال، برخی از این علائم بسیار رایج هستند و به احتمال زیاد نشانه ای از خرابی گیربکس یا گیربکس هستند. این علائم عبارتند از:

نشت مایع

گیربکس ها حاوی ATF یا مایع گیربکس اتوماتیک هستند. این مایع به طور موثری به کاهش سایش و گرمای بیش از حد گیربکس کمک می کند. اگر متوجه نشت مایع از زیر خودرو شدید، باید آن را جدی بگیرید زیرا کمبود مایع ATF یکی از شایع ترین دلایل خرابی گیربکس است.
این مایع قرمز روشن است و در صورت ریختن به سرعت به چرخ دنده ها آسیب می رساند. با این حال، هنگامی که این مایع در جعبه دنده سوخته شود، رنگ مشکی یا قهوه ای را مشاهده خواهید کرد. این یکی از رایج ترین علائم خرابی گیربکس است که نشان دهنده وضعیت بسیار بد گیربکس است.

اگر محفظه دنده به خوبی آب بندی نشده باشد یا با بی دقتی نصب شده باشد، اگر مهر و موم یا دنده آسیب ببیند، روغن دنده به بیرون نشت می کند.

چراغ موتور را چک کنید

چراغ چک موتور لزوماً به معنای خرابی گیربکس نیست، اما می توان آن را یکی از علائم آن دانست. در هر صورت، باید چراغ چک موتور را جدی بگیرید. در این شرایط سیستم خنک کننده یا گیربکس خودرو را بررسی کنید و در صورت شدید بودن مشکل حتما با مکانیک خبره تماس بگیرید.

سنسورهای خودکار تقریباً در هر قسمت از موتور وجود دارند تا در صورت عملکرد غیرعادی هر یک از اجزای موتور به رایانه ارسال شوند. بنابراین کوچکترین لرزش یا آسیب توسط این سنسورها تشخیص داده می شود. بنابراین وقتی چراغ چک موتور روشن می شود، حتما به یک تعمیرگاه حرفه ای مراجعه کنید زیرا این می تواند یکی از رایج ترین علائم خرابی گیربکس باشد.

پاسخ ضعیف و کند

یکی از رایج ترین علائم خرابی انتقال این است که در تعویض دنده مشکل دارید و پاسخ خوبی دریافت نمی کنید. در این شرایط، مشکل اصلی می تواند برق، هیدرولیک یا مکانیکی باشد. اگر دنده ماشین دستی باشد، در این شرایط هیچ تناسبی بین تعویض دنده و افزایش واقعی دور موتور وجود ندارد. ممکن است شتاب خودرو در این شرایط بسیار کندتر از حالت عادی باشد. گاهی اوقات که می خواهید ماشین را از حالت پارک خارج کنید، واکنش ماشین بسیار کند و عجیب است.

صداهای غیر عادی

صداهای غیرمعمول در گیربکس مانند صدای خش خش، صداهای ساییدن و مواردی از این دست، شایع ترین نشانه آسیب گیربکس است. این صداها احتمالاً نشانه از کار افتادن یکی از یاتاقان ها است. در این حالت گیربکس های دستی صداهایی شبیه به زنگ و گیربکس های اتوماتیک صدایی شبیه به خش خش از خود منتشر می کنند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است اگزوز، موتور یا میل لنگ مشکل داشته باشد.

جغجغه، جغجغه یا مالش

اگر می‌خواهید دنده‌ها را عوض کنید اما ناگهان متوجه شدید که ماشین می‌لرزد، جغجغه می‌زند یا احساس می‌کنید دنده‌ها ساییده می‌شوند، گیربکس ممکن است مشکل داشته باشد. در مورد گیربکس های دستی، سایش معمولا روی چرخ های دنده اتفاق می افتد.

بوی سوزش

یکی دیگر از شایع ترین علائم خرابی گیربکس این است که علاوه بر نشت مایع از زیر خودرو، بوی سوختگی شبیه پلاستیک سوخته به مشام می رسد. شما حتی ممکن است دود ببینید. در این موارد به این معنی است که مایع روان کننده کافی وارد گیربکس یا سیستم انتقال قدرت خودرو نشده است. این علائم به این معنی است که به زودی گیربکس خودرو به طور کامل از بین می رود. اما اگر این بوی سوختن با نشت مایع همراه نباشد، احتمالاً ناشی از سوختن زباله و مواد زائد است.

ماشین تعویض نمیشه

گاهی اوقات این اتفاق می افتد که راه رفتن تغییر نمی کند. این می تواند یکی از نشانه هایی باشد که گیربکس یا سیستم انتقال قدرت خودروی شما از کار افتاده است. با این حال، دلایل دیگری نیز وجود دارد، مانند ب- انتقال ناکافی سیال ATF، گرفتگی فیلتر یا خرابی سنسور یا مشکل در شیر برقی. در چنین مواقعی حتماً خودروی خود را برای معاینه کامل نزد یک مکانیک مجرب ببرید.

ماشین در حالت دنده تکان می خورد

اگر ماشین در دنده است، اما گیربکس لرزش یا لرزش زیادی دارد، احتمالاً این نشانه این است که باید مایع ATF را تعویض کنید. اما گاهی اوقات مشکل جدی تر است. با این حال، این یکی از رایج ترین علائم خرابی گیربکس است. این مشکل زمانی رخ می دهد که سطح روغن گیربکس کمتر از حد معمول باشد یا قطعات موجود در گیربکس آسیب دیده باشند.

لغزش دنده

یکی دیگر از علائم رایج خرابی گیربکس که همه ما درباره آن شنیده ایم، گیربکس جیرجیر است. چنین وضعیتی نه تنها نشانه آن است که باید سریعا خودرو را به کارگاه ببرید، بلکه برای شما و سرنشینان نیز خطرناک است. گاهی اوقات برای جلوگیری از تصادف باید به طور ناگهانی گاز بگیرید یا ترمز کنید.

رفتارهای غیرعادی

به عنوان صاحب خودرو، رفتار خودروی خود را به خوبی می شناسید. اگر می بینید که انتقال بدون دلیل تغییر می کند، به عنوان مثال. مثلا برای خودروهایی که گیربکس دستی دارند دنده ناگهان عوض می شود و یا برای مدل های اتوماتیک گیربکس به حالت نول می رود، مطمئن شوید که گیربکس خودرو معیوب است. بنابراین، هرگونه تغییر در رفتار یا حرکت غیرعادی گیربکس می تواند نشانه ای از خرابی باشد. همیشه به این نکته توجه ویژه داشته باشید، زیرا در صورت بی توجهی می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

هنگام تعویض دنده بیرون می آید

یکی از رایج‌ترین نشانه‌های خرابی دنده این است که هنگام تعویض دنده‌ها بیرون زده یا به درستی قرار نمی‌گیرند. این مشکل را جدی بگیرید زیرا این یک خطایی نیست که به دلیل یک خطای جزئی یا گذرا رخ داده باشد. این مشکل معمولاً زمانی رخ می دهد که آستین مربوطه ساییده شده باشد یا سر و ته گیربکس شل شده باشد، بوش های داخلی آسیب دیده یا خورده باشند. بنابراین در چنین مواقعی بررسی ها و تعمیرات لازم را بلافاصله توسط مکانیک حرفه ای انجام دهید.

مشکل پیدا کردن پدال کلاچ

یکی دیگر از شایع ترین علائم خرابی گیربکس کار نکردن کلاچ و مشکل داشتن است. معمولاً زمانی که مجبور هستید پای خود را به شدت پایین بیاورید تا کلاچ را درگیر کنید یا پای خود را خیلی بالا ببرید تا کلاچ را آزاد کنید، گیربکس خودرو خراب می شود. خوشبختانه این مشکل خیلی جدی نیست و با ریست کردن کلاچ قابل رفع است.

۴ نشانه که دیسک کلاچ خودرو آسیب دیده است

ماشین در دنده است اما حرکت نمی کند

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد یا شنیده باشید که ماشین دنده یک است (دنده درایو ماشین های گیربکس اتوماتیک) اما حرکت نمی کند. در چنین مواقعی اولین چیزی که می توان به آن شک کرد خرابی گیربکس است. این موضوع بسیار جدی است و نباید آن را سهل انگاری کرد. در چنین مواقعی هر چه سریعتر خودرو را به یک کارگاه حرفه ای ببرید. معمولاً این وضعیت نتیجه پایین بودن سطح روغن گیربکس، نشت روغن، تعویض دیرهنگام روغن گیربکس یا معیوب بودن سوپاپ است.

کاهش عملکرد خودرو

یکی از رایج ترین علائم خرابی گیربکس، از دست دادن قدرت خودرو است. در این مواقع موتور خودرو به خوبی کار می کند اما عملکرد قبلی را ندارد. معمولاً وقتی قطعات داخلی گیربکس آسیب ببیند یا روغن ATF نشت کند، گیربکس بیش از حد گرم می شود و آسیب می بیند، سپس گیربکس آسیب می بیند و این علامت را خواهید دید.

افزایش ناگهانی دور موتور

با فرسودگی قطعات گیربکس یا کاهش سطح روغن در گیربکس، سایش بین اجزای مختلف افزایش می یابد. سایش بیشتر قطعات گیربکس به معنای اصطکاک زیاد و افزایش ناگهانی دور موتور است. در چنین شرایطی ماشین شروع به لرزیدن می کند. در صورت مشاهده چنین علامتی سریعا خودرو را نزد یک مکانیک حرفه ای ببرید.

گرمای بیش از حد انتقال

یکی دیگر از شایع ترین علائم خرابی گیربکس گرم شدن بیش از حد است که در صورت عدم تعمیر به موقع می تواند باعث آسیب مالی شود. در صورت داغ شدن بیش از حد گیربکس خودرو، عملکرد سایر قطعات و طول عمر آنها بسیار کاهش می یابد.

اگر روغن گیربکس به موقع تعویض نشود، معمولاً خوب کار نمی کند و بین اجزای گیربکس خودرو سایش و اصطکاک زیادی وجود دارد. در این شرایط به دلیل اصطکاک قطعات، گیربکس بسیار داغ شده و در نهایت از کار می افتد.

نکته بسیار مهم: بسیاری از افراد با مشاهده علائم خرابی گیربکس، تعمیر را خودشان انجام می دهند. همانطور که گفته شد، گاهی اوقات علائم خرابی گیربکس مشابه علائم خرابی سایر قطعات موتور است. بنابراین برای جلوگیری از آسیب بیشتر، به محض مشاهده علائم آسیب گیربکس، با تعمیرگاه مجرب و حرفه ای تماس بگیرید.

منبع: اقتصاد آنلاین

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.