علائم تری گلیسیرید بالا چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟


برای تری گلیسیرید چه بخوریم

مانند دیابت، تری گلیسیرید بالا یکی از شایع ترین اختلالات متابولیک است که می تواند باعث بیماری قلبی عروقی شود. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیب این اختلال متابولیک را بررسی می کنیم.

تری گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید نوعی لیپید یا چربی است. آنها محصول نهایی هضم و تجزیه چربی های رژیم غذایی هستند. برخی از آنها در بدن از منابع انرژی دیگر مانند کربوهیدرات ها ساخته می شوند. بین وعده های غذایی، زمانی که به انرژی بیشتری نیاز داریم، هورمون های بدن تری گلیسیرید آزاد می کنند تا کالری های مصرف نشده را مصرف کنند.

تری گلیسیریدها علاوه بر ذخیره انرژی، نقش مهمی در بدن دارند. به عنوان مثال، پس از تجزیه، در ساخت غشای سلولی استفاده می شود.

چربی یا تری گلیسیرید خون باید چقدر باشد؟

در حالی که تری گلیسیرید منبع مهم انرژی برای بدن شما است، تری گلیسیرید زیاد در خون شما می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. سطوح طبیعی تری گلیسیرید در بدن باید در حدود مقادیر زیر باشد:

  • مقدار طبیعی: کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر.
  • محدوده حد مجاز: ۱۵۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر.
  • بالا: ۲۰۰ تا ۴۹۹ میلی گرم در دسی لیتر؛
  • بسیار بالا: ۵۰۰ میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر.

حدود ۲۵.۹ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دارای سطوح بالای تری گلیسیرید خون هستند که به عنوان سطوح تری گلیسیرید بالای ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر تعریف می شود.

چاقی یا دیابت کنترل نشده، مصرف منظم الکل و رژیم غذایی پرکالری می تواند به افزایش سطح تری گلیسیرید خون کمک کند.

علائم تری گلیسیرید بالا

علائم تری گلیسیرید بالا

تری گلیسیرید بالا می تواند اثرات مختلفی در سراسر بدن داشته باشد. تری گلیسیرید بالا می تواند باعث مقاومت به انسولین شود. این بدان معناست که بدن شما از انسولین (هورمون کنترل کننده قند خون) به درستی استفاده نمی کند و فرد در نهایت به دیابت مبتلا می شود.

از دیگر علائم تری گلیسیرید بالا می توان به کبد چرب اشاره کرد. کبد چرب معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، اگر کبد چرب درمان نشود، می تواند منجر به آسیب دائمی کبد و سیروز شود.

تری گلیسیرید بالا، به ویژه بالای ۱۰۰۰، می تواند باعث پانکراتیت یا التهاب پانکراس شود که یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی است.

تری گلیسیرید بالا و تپش قلب

علامت اصلی تری گلیسیرید بالا مشکلات قلبی عروقی است. در صورت عدم درمان منجر به حمله قلبی و مشکلات مختلفی در این سیستم می شود. به عنوان مثال، حملات قلبی خفیف، به ویژه در افراد چاق، با تری گلیسیرید بالا و تپش قلب همراه است و این تپش قلب به این معنی است که قلب فعالیت الکتریکی سالمی ندارد.

درمان تری گلیسیرید بالا

همانند دیابت، علت اصلی افزایش تری گلیسیرید، شیوه زندگی سالم است. خوردن یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم، اجتناب از الکل و سیگار از مهم‌ترین قاتلان تری گلیسیرید بالا هستند.

هنگامی که تری گلیسیرید فرد از طریق رعایت سبک زندگی به محدوده طبیعی باز نمی گردد، تعدادی از داروهای خوراکی برای کاهش چربی خون استفاده می شود. همچنین در گروهی از افراد با تری گلیسیرید بالا، این افزایش به دلیل مشکلاتی در آنزیم ها و متابولیسم چربی است که آنها را ملزم به مصرف دارو می کند.

چه تری گلیسیرید بخوریم؟

از آنجایی که گفتیم تغذیه مناسب نقش مهمی در مدیریت تری گلیسیرید بالا دارد، افرادی که دارای تری گلیسیرید بالا یا سابقه خانوادگی این بیماری هستند ممکن است این سوال را داشته باشند که وقتی تری گلیسیرید بالا است چه بخورند. در بین همه غذاها، باید غذاهایی را که برای تری گلیسیرید بالا مضر هستند و همچنین غذاهایی را که برای تری گلیسیرید بالا مفید هستند، بشناسید.

در زیر تعدادی از اصول کلی وجود دارد که باید در رژیم غذایی خود رعایت کنید.

مصرف قند و کربوهیدرات خود را محدود کنید

قند اضافی در رژیم غذایی شما می تواند به تری گلیسیرید تبدیل شود که همراه با سایر عوامل خطر بیماری قلبی می تواند منجر به افزایش سطح تری گلیسیرید خون شود.

یک بررسی در سال ۲۰۲۰ که شامل داده‌های ۶۷۳۰ نفر بود، نشان داد افرادی که به طور منظم نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر مصرف می‌کردند، بیش از ۵۰ درصد بیشتر از افرادی که به طور منظم نوشیدنی‌های شیرین مصرف می‌کردند، تری گلیسیرید بالا داشتند.

خوشبختانه، چندین مطالعه نشان داده اند که رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند سطح تری گلیسیرید خون را کاهش دهد. حتی یک تغییر ساده مانند جایگزینی آب به جای نوشیدنی های شیرین می تواند تری گلیسیرید را در بسیاری از افراد کاهش دهد.

فیبر بیشتری بخورید

فیبر غذایی به طور طبیعی در میوه ها، سبزیجات و غلات کامل وجود دارد. همچنین در بسیاری از منابع گیاهی دیگر مانند آجیل، دانه ها، غلات و حبوبات یافت می شود. این موارد را می توان غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا در نظر گرفت.

افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی می تواند جذب چربی و قند را در روده کوچک کاهش دهد و به کاهش سطح تری گلیسیرید شما کمک کند.

غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا

از چربی های ترانس اجتناب کنید

چربی های ترانس مصنوعی نوعی چربی هستند که به غذاهای فرآوری شده اضافه می شود تا عمر مفید آنها افزایش یابد. چربی‌های ترانس به دلیل خواص التهابی‌شان با بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله افزایش سطح کلسترول بد (LDL) و بیماری‌های قلبی مرتبط هستند. غذاهای حاوی چربی های ترانس جزو برترین غذاهایی هستند که برای تری گلیسیرید بالا مضر هستند.

دو بار در هفته از ماهی های چرب استفاده کنید

با توجه به محتوای اسید چرب امگا ۳ مصرف ماهی های چرب توصیه می شود. چربی های امگا ۳ اسیدهای چرب غیر اشباع ضروری هستند و شما باید آنها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. یک مطالعه نشان داد که خوردن ماهی سالمون دو بار در هفته به طور قابل توجهی باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون می شود.

ماهی قزل آلا، شاه ماهی، ساردین، ماهی تن و ماهی خال مخالی برخی از انواع ماهی هستند که به ویژه غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

سایر توصیه های غذایی

شاید در مورد کاهش تری گلیسیرید با سرکه سیب خوانده باشید. در یک مطالعه، محققان دریافتند که شرکت‌کنندگانی که سرکه سیب مصرف می‌کردند، نه تنها وزن بیشتری نسبت به افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، کاهش دادند، بلکه تری گلیسیرید و کلسترول تام پایین‌تری داشتند. افرادی که سرکه سیب مصرف می کردند سطح کلسترول خوب خود را نیز افزایش دادند.

در مورد عسل و تری گلیسیرید، ممکن است در منابع غیر علمی خوانده باشید که عسل یک جایگزین سالم برای قند است. باید گفت که بیشتر محتوای عسل از قندهای ساده تشکیل شده است. وقتی بیش از حد مصرف شود به تری گلیسیرید تبدیل می شود.

تا به امروز، هیچ مطالعه دقیقی در مورد رابطه بین سماق و تری گلیسیرید انجام نشده است، و اگرچه سماق ادعا می شود که تری گلیسیرید را کاهش می دهد. اما این ادعا مبنای علمی دقیقی ندارد. همین امر در مورد آب و تری گلیسیرید نیز صدق می کند. با این حال، مطالعات نسبتاً بیشتری انجام شده است و شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد شربت می تواند تری گلیسیرید را کاهش دهد.

مهمترین نوشیدنی برای کاهش تری گلیسیرید الکل است. مصرف الکل ارتباط مستقیمی با افزایش تری گلیسیرید خون شما دارد.

چای سبز همچنین نوشیدنی برای کاهش تری گلیسیرید است. مطالعات نشان داده اند که کاتچین موجود در چای سبز می تواند به کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول بد کمک کند.

اگر در مورد تری گلیسیرید بالا سوالی دارید، سوال خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع:

سوالات متداول در مورد تری گلیسیرید بالا

سطح طبیعی چربی خون چقدر باید باشد؟

کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر طبیعی است.

درمان تری گلیسیرید بالا چیست؟

حفظ یک سبک زندگی سالم مهمترین بخش درمان تری گلیسیرید بالا است. اگر سطح چربی خون به سطح نرمال برنگردد، باید با مصرف دارو کنترل شود.

علائم تری گلیسیرید بالا چیست؟

تری گلیسیرید بالا مستقیماً علامتی نیست. اما با تاثیر بر سایر اندام ها باعث بروز بیماری های مختلفی می شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.