عدم تحمل فروکتوز شرکت داروسازی پوراتب گستر


فروکتوز قندی است که در میوه ها، سبزیجات و عسل یافت می شود. اگر فردی نتواند فروکتوز را هضم یا جذب کند، ممکن است دچار عدم تحمل فروکتوز شود. علائم شامل نفخ، درد شکم و اسهال است. افراد مبتلا به نوع شدیدتر عدم تحمل فروکتوز که به عنوان عدم تحمل فروکتوز ارثی شناخته می شود، این علائم را در دوران نوزادی تجربه می کنند. در صورت عدم درمان، این وضعیت در نوزادان می تواند منجر به مشکلات تهدید کننده زندگی مانند نارسایی کبد و کلیه شود.

انواع عدم تحمل فروکتوز

سوء جذب فروکتوز

سوء جذب فروکتوز نوعی عدم تحمل غذایی است و مانند سایر عدم تحمل های غذایی، ترکیبی از ژنتیک، عوامل سبک زندگی، مصرف فروکتوز و وضعیت سلامتی فرد می تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد. افراد مبتلا به این بیماری نمی توانند فروکتوز را به درستی جذب یا هضم کنند، بنابراین این قند به روده بزرگ می رسد و باعث نفخ و سوء هاضمه می شود. برخی از افراد مبتلا به سوء جذب فروکتوز به گروهی از مواد غذایی که شامل اولیگوساکاریدها، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی الهای قابل تخمیر هستند حساسیت دارند.

فروکتوز ضروری

فروکتوزوری ضروری یک اختلال ژنتیکی مغلوب است که ممکن است فرد بدون اینکه متوجه شود به آن مبتلا شود. افراد مبتلا به فروکتوزوری ضروری فاقد آنزیم کبدی به نام فروکتوکیناز هستند که فروکتوز را تجزیه می کند. افراد مبتلا به این بیماری معمولاً بدون علامت هستند و نیازی به درمان ندارند.

عدم تحمل ارثی فروکتوز

عدم تحمل ارثی فروکتوز یک بیماری جدی است. اما خوشبختانه قابل کنترل و درمان است. این بیماری زمانی رخ می دهد که فرد نتواند فروکتوز و پیش سازهای فروکتوز مانند شکر قهوه ای را هضم کند. افراد مبتلا به عدم تحمل فروکتوز ارثی فاقد فعالیت کافی آنزیمی به نام فروکتوز-۱-فسفات آلدولاز هستند که به هضم فروکتوز کمک می کند. فروکتوز هضم نشده در کبد و کلیه ها تجمع می یابد و می تواند منجر به عوارض جدی مانند نارسایی کبد و کلیه شود.

علائم عدم تحمل فروکتوز

علائمی که فرد تجربه می کند بسته به نوع عدم تحمل فروکتوز می تواند متفاوت باشد. سوء جذب فروکتوز می تواند باعث گاز، نفخ، اسهال و حالت تهوع شود. علائم عدم تحمل مادرزادی فروکتوز که از بدو تولد وجود دارد، با شروع مصرف غذاهای جامد ظاهر می شود. اگر این بیماری درمان نشود یا سبک زندگی فرد اصلاح نشود، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. علائم شامل بیزاری شدید از شیرینی جات، توقف رشد، استفراغ، یرقان، اختلال در رشد فیزیکی و نارسایی کبد یا کلیه است.

درمان و تجویز

افراد مبتلا به سوء جذب فروکتوز باید یک دفترچه یادداشت غذایی داشته باشند و از رژیم غذایی کم فروکتوز استفاده کنند. کاهش مصرف فروکتوز معمولاً علائم را در عرض ۲ تا ۶ هفته کاهش می دهد. پس از کاهش علائم، فرد می تواند به تدریج غذاهای مختلف را امتحان کند تا میزان فروکتوزی را که می تواند تحمل کند، تعیین کند. به طور معمول، افراد مبتلا به سوء جذب فروکتوز می توانند ۱۰ تا ۱۵ گرم فروکتوز را در روز تحمل کنند.
عدم تحمل ارثی فروکتوز قابل درمان نیست و تنها با عدم مصرف فروکتوز قابل کنترل است. از آنجایی که رژیم غذایی بدون فروکتوز مستلزم حذف تمام میوه ها و بسیاری از مواد غذایی دیگر است، لازم است این بیماران برای داشتن یک رژیم غذایی متنوع و مغذی با متخصص تغذیه مشورت کنند.

آنچه باید در مورد عدم تحمل فروکتوز بدانید

برای اجتناب از غذاها

افراد مبتلا به سوء جذب فروکتوز می توانند علائم را با محدود کردن مصرف منابع غذایی حاوی فروکتوز کنترل کنند. از طرف دیگر، افراد مبتلا به عدم تحمل مادرزادی فروکتوز باید فروکتوز را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنند. برای انجام این کار لازم است از:
– انواع غذاها و نوشیدنی های حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا از جمله غذاهای فرآوری شده مانند نوشابه ها و محصولات آماده طبخ
– سوربیتول که در بسیاری از شیرینی ها و آدامس ها وجود دارد
– میوه ها
– تنقلات شیرین شده با میوه های مختلف

تشخیص عدم تحمل فروکتوز

اگر فردی هنگام خوردن غذاهای حاوی فروکتوز علائمی را تجربه کند، ممکن است به سوء جذب فروکتوز مشکوک شود. برخی از پزشکان از تست تنفس هیدروژن برای تشخیص این بیماری استفاده می کنند. سطوح بالای هیدروژن در هوای بازدمی می تواند نشان دهنده مشکل در هضم فروکتوز باشد. آزمایشات بیوپسی کبد و تزریق فروکتوز داخل وریدی نیز می تواند برای تشخیص عدم تحمل فروکتوز ارثی در نوزادان مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، به دلیل خطر هر دوی این آزمایش ها، آزمایش DNA اغلب برای تشخیص عدم تحمل فروکتوز ارثی توصیه می شود.

عدم تحمل گلوتن: در مورد عدم تحمل گلوتن چه می دانید؟

علل و عوامل خطر

سوء جذب فروکتوز می تواند ناشی از التهاب یا آسیب روده کوچک باشد که از جذب کامل فروکتوز جلوگیری می کند و فروکتوز را در دستگاه گوارش باقی می گذارد. عوامل خطر برای سوء جذب فروکتوز عبارتند از:
– بیماری سلیاک: اگرچه این بیماری خودایمنی عمدتاً سوء جذب گلوتن را تحت تأثیر قرار می دهد، یک مطالعه نشان داد که از بین ۳۰ نفر مبتلا به سلیاک، ۷ نفر نیز سوء جذب فروکتوز داشتند.
– بیماری التهابی روده (IBD): بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می تواند باعث التهاب روده کوچک شود و منجر به سوء جذب فروکتوز و سایر مواد مغذی مهم شود.
– سندرم روده تحریک پذیر (IBS): در مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به این اختلال مزمن گوارشی یا درد شکم، محققان دریافتند که از هر ۱۰ شرکت کننده مبتلا به IBS، ۹ نفر دچار سوء جذب فروکتوز هستند.
– گاستروانتریت حاد: این بیماری عفونی معروف به آنفولانزای معده می تواند باعث التهاب و سوء جذب فروکتوز و سایر مواد مغذی شود.
– رژیم غذایی با فروکتوز بالا: خوردن مقادیر زیاد محصولات با فروکتوز بالا، توانایی روده کوچک برای جذب فروکتوز را تحت تأثیر قرار می دهد و تولید باکتری های مفید روده را کاهش می دهد.
– استرس: استرس می تواند بر سیستم گوارشی تأثیر بگذارد. حدود ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر از اختلالات اضطرابی و افسردگی رنج می برند.
– آنتی بیوتیک ها: یک مطالعه نشان داد که برخی از آنتی بیوتیک ها میکروارگانیسم های روده را تغییر می دهند و خطر ابتلا به IBD را افزایش می دهند.

آخرین کلمه
بسیاری از افراد از عدم تحمل فروکتوز رنج می برند. اشکال خفیف تر این بیماری می تواند باعث ناراحتی بیماران شده و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد، اما تغییر سبک زندگی می تواند به کاهش علائم کمک کند. عدم تحمل ارثی فروکتوز در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر والدین شک دارند که فرزندشان نمی تواند فروکتوز را هضم کند، باید فوراً با پزشک تماس بگیرند.

گردآورنده: نگار رفیعی
منبع: medicalnewstoday

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.