عباس معروفی نویسنده ایرانی مقیم آلمان درگذشت


عباس معروفی، نویسنده ایرانی مقیم آلمان و خالق آثاری چون «سمفونی مردگان» و «سال شورش» که سوابقش نشان از مخالفت و خصومت آشکار با اسلام دارد، در سن ۶۵ سالگی بر اثر سرطان درگذشت.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، عباس معارفی که نویسندگی را زیر نظر هوشنگ گلشیری و محمدعلی سپانلو آغاز کرد، با رمان «سمفونی مردگان» به شهرت رسید و اگرچه مجموعه داستانی چون « آخرین نسل»، اما او را به عنوان داستان نویس در ادبیات ایران می شناسند.

مروهی که سال ها پیش به آلمان مهاجرت کرده بود، در آنجا به نوشتن ادامه داد، اما هرگز نتوانست به عنوان یک نویسنده مشهور به روند داستان نویسی خود ادامه دهد.

حتی گفته می شد که او با وجود افتخارات فراوان در ادبیات ایران، در یکی از شهرهای آلمان به عنوان مسئول پذیرش هتل مشغول به کار است و زندگی خود را صرف کارهای ساده از جمله اداره هتل در شب می کند.

معروفی به عنوان یکی از اعضای کانون منحله نویسندگان ایران مواضع متعددی را علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرد و متهم به انتشار مطالب اسلام هراسانه در مجله «گردون» شد که در نهایت به آلمان رفت و همان مجله را با محتوا منتشر کرد. توسط نویسندگان فراری و شورشیان ایرانی . .

او همچنین گردون-ورلاگ را در آلمان تأسیس کرد و بیش از ۳۰۰ کتاب از نویسندگان آثار ممنوعه در ایران منتشر کرد.

در خاطرات این عضو کانون منحله نویسندگان روزهای پایانی عمرش گفتگویی با یکی از دانشجویان مهمان ایرانی آمده است که در آن آمده است: دختری با استعداد و کار بزرگ گفت: قلب من در ایران است. نمی دانم برگردم یا بمانم؟ به او گفتم: “عزیزم! تو ایران هستی؟ برمی گردی که جای تو نباشی؟ تحقیر؟ کجا برمی گردی؟ ایران باید پیش ما برگردد. این یک شورش و این جنگ و این موشک ها و اتم ها برای جشن گرفتن پایان هزار و چهارصد سال است باور کنید!

زمانی که معروفی عضو ارشد کانون نویسندگان بود، این نهاد منحله حمله به سلمان رشدی را حمله به آزادی بیان و اندیشه تلقی کرد!

عباس معروفی نویسنده و مدیرمسئول مجله منحله گردون که به سرطان مبتلا شده بود، سرانجام امروز دهم شهریور ۱۴۰۱ پس از گذشت ۶۵ سال از عمر خود درگذشت.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.