طرح استیضاح عزت الله ضرغامی آماده شد/میراث فقط پاسخ می دهد، در حال بررسی هستیم!


نمایندگان اصفهان در گفتگو با رویداد۲۴:

مهدی تقیانی نماینده اصفهان گفت: برکناری آقای ضرغامی وزیر میراث فرهنگی را امضا کردم و پای آن ایستادم. به وزارتخانه هم گفتم تا گزارش مفصلی از کارهایی که تاکنون برای میراث فرهنگی و بناهای تاریخی اصفهان انجام داده اید را به ما ندهید، دست از کار بر نمی داریم.

مهدی تقیانی نماینده مجلس

رویداد۲۴ محمد آیتی: عملکرد وزارت میراث فرهنگی در ماه های اخیر انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است. تخریب گنبدهای ۲۰۰ ساله مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله اصفهان آخرین اقدام میراث به نام مرمت بود. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و اتفاقاتی که در وزارت میراث فرهنگی می گذرد به سراغ مهدی تقیانی نماینده اصفهان رفتیم. وی به روایت رویداد۲۴ می پردازد: عملیات مرمت دو گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله در حال انجام است، اما تصاویری که این روزها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و نگرانی هایی را ایجاد می کند مربوط به مسجد جامع عباسی یا امام و در از سوی دیگر بحث تغییر رنگ گنبد مسجد شیخ لطف الله مطرح است.

نماینده اصفهان می گوید: در این باره با مدیران میراث فرهنگی اصفهان صحبت کرده ایم. در گنبد مسجد جامع عباسی پیمانکار ایرادات و تغییر شکل های هندسی در برخی نقاط را پذیرفته و نسبت به اصلاح آن اقدام خواهد کرد. برای من مهم است که اصلاح با جمع بندی نظرات کارشناسی همراه باشد. یعنی الان قرار است کارشناسان نظر بدهند که آیا پیمانکار مجری توان اصلاح لازم را دارد و می تواند گنبد را به حالت اولیه بازگرداند یا خیر؟ به عنوان متولیان میراث فرهنگی استان همین الان گفتیم بررسی و جمع بندی می کنیم.

می گوید: دغدغه ما این است که اصلاً نظرات کارشناسان و مخالفان شنیده نشود. باید نظر این افراد را خواست و سپس جمع بندی کرد. من دانش تخصصی ندارم و البته نباید درگیر چنین سوالات خاصی بشم. از منظر پیگیری در این مدت نسبت به مسائل آثار تاریخی شهر بی تفاوت نبودم و زمان زیادی را صرف احیای فرصت های تاریخی مانند خانه ها و مساجد کردم، اما آمدم نظر بدهم که آیا این کار روی یک باید یا نباید در یک مکان خاص اساساً اشتباه است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند شرکت پیشرو هستند که پروژه های میراث فرهنگی را بر عهده می گیرند و خروجی کارشان پر از ایراد است، گفت: نمی دانم چنین شرکت هایی وجود دارد یا خیر و شاید هم وجود داشته باشد. ، اما وجود دارد مرمت گنبد مسجد جامع عباسی، پیمانکار، فردی با رزومه است که قبلاً در مرمت ساختمان فعالیت داشته است. اینکه پیمانکار پذیرفت که کمبودهایی وجود دارد و باید برطرف شود، شروع خوبی است.


بیشتر بخوانید: میراث فرهنگی به مرمت آثار تاریخی مانند احیای آسفالت می پردازد/ مناقصه مرمت شاهکارهای تاریخی معنا ندارد.


من طومار استیضاح ضرغامی را امضا کردم

تقانی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم اینکه اصفهان تاریخی ترین شهر ایران است، اما نمایندگان آن حساسیت لازم را نسبت به مسائل میراث فرهنگی نشان نمی دهند و به طور مشخص به وزیر مربوطه اطلاعی نداده اند، گفت: من شخصا از آقای دکتر شکایت می کنم. ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، آن را امضا کردم و پای آن ایستادم. دلیلش هم این است که وزارت این دولت هیچ اقدامی در زمینه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان انجام نداده است در حالی که ما در این زمینه ها در کشور سهم قابل توجهی داریم. من به معاون آقای ضرغامی گفته ام تا گزارش مفصلی از کارهایی که تاکنون برای اصفهان انجام داده اید را به ما ندهید، دست از کار نمی کشیم.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.