شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون


شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون

شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون

اصول را یاد بگیرید شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون این به والدین کمک می کند تا برخی از چالش های پیش روی خود را کاهش دهند و یک زندگی عالی برای فرزند خود بسازند. در این راه همکاری والدین، دوستان، پرستار و پزشک ضروری است.

فهرست مطالب:

فهرست عناوین:

 • سندرم داون و علت نامگذاری آن
 • شیوع سندرم داون
 • شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون
 • انتخاب پرستار مناسب برای کودک مبتلا به سندرم داون
 • با کودکان مبتلا به سندرم داون بازی کنید
 • برخورد با کودکان سندرم داون
 • آخرین کلمه

سندرم داون و علت نامگذاری آن

نام این بیماری برگرفته از نام پزشک انگلیسی جان لنگدون داون است که در سال ۱۸۸۶ علت آن را کشف کرد. افراد مبتلا به سندرم داون دارای یک کروموزوم اضافی به نام کروموزوم ۲۱ در تمام یا برخی از سلول های بدن خود هستند.

دلیل تشکیل این کروموزوم اضافی مشخص نیست و تنها عامل شناخته شده مرتبط با آن سن والدین است. بر اساس این مطالعه، مادران بالای ۳۵ سال بیشتر احتمال دارد فرزند مبتلا به سندرم داون به دنیا بیاورند. پدران بالای ۴۰ سال نیز این فرصت را دو برابر می کنند.

شیوع سندرم داون

سندرم داون شایع ترین اختلال کروموزومی است. در هر ۷۰۰ تولد زنده یک مورد این بیماری وجود دارد که با افزایش سن والدین به دو تا پنج مورد در هر ۱۰۰ تولد زنده افزایش می یابد.

شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون

کودکانی که با این بیماری متولد می شوند بیش از سایرین از بیماری های قلبی و تنفسی رنج می برند. بنابراین شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون این خیلی مهمه. این کودکان از هوش پایین تری برخوردارند و آموزش به آنها حوصله بیشتری می طلبد.

به عنوان مراقب بیمار مبتلا به سندرم داون باید بدانید که این کودکان نیز استعدادها و مهارت هایی دارند که باید کشف و پرورش داده شوند. متأسفانه از آنجایی که این افراد هنوز در جامعه پذیرفته نشده اند و مورد تبعیض و یا حتی تحقیر قرار می گیرند، لازم است پرستار کودک با پرداختن به این موارد به حفظ اعتماد به نفس کودک کمک کند.

شرایط خاص این کودکان نیاز به حمایت و مراقبت بیشتری دارد، اما این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند مراقبت از خود را بیاموزند. خدمات مورد نیاز این بیماران شامل دارو درمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، گفتار درمانی، جراحی و سمعک و سمعک بینایی است.

شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون

شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون

انتخاب پرستار مناسب برای کودک مبتلا به سندرم داون

اگر قصد دارید از خدمات پرورشی برای فرزند خود استفاده کنید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • پرستاری را انتخاب کنید که تجربه داشته باشد شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون داشتن
 • مسئولیت های پرستار شامل نظافت کودک مانند حمام کردن، تعویض پوشک و لباس و مراقبت از سلامت و تغذیه کودک است.
 • آموزش در مورد مسائل شخصی، صحبت کردن، راه رفتن و رفتار مناسب بر عهده پرستار می باشد.
 • بازی با کودک و تمرینات توصیه شده توسط فیزیوتراپ برای تقویت عضلات کودک نیز با مراقب همراه است.

با کودکان مبتلا به سندرم داون بازی کنید

بازی‌ها و سرگرمی‌های مناسب برای این بچه‌ها که به رشد مهارت‌هایشان کمک می‌کند در زیر فهرست شده‌اند:

 1. آواز خواندن با کودک مبتلا به سندرم داون به بهبود دایره لغات آنها کمک می کند.
 2. پازل های ساده و متناسب با سن به طور موثری توانایی تمرکز را افزایش می دهند.
 3. بازی با توپ برای ایجاد هماهنگی بین چشم ها و قسمت های حرکتی بدن مانند دست و پا بسیار مفید است.
 4. نقاشی و آموزش رنگ ها تاثیر زیادی در افزایش درک کودک دارد.
 5. چون این کودکان ضعف عضلانی عمومی دارند، بازی مچاله کردن کاغذ و بریدن آن باعث تقویت انگشتان آنها می شود.
 6. کاربردهای آموزشی نیز برای این کودکان وجود دارد. یکی از کاربردی ترین این برنامه ها، برنامه کلمات ویژه است که ضمن تقویت مهارت های حرکتی و هماهنگی کودک، کلمات را آموزش می دهد.

برخورد با کودکان سندرم داون

یکی از مواردی که شیر دادن به کودک مبتلا به سندرم داون با آن روبرو شوید، این لجبازی این بچه هاست. اگرچه لجبازی این کودکان بخشی از ویژگی های مرتبط با این سندرم است، اما لجبازی آنها با بازی نکردن با آنها، بی توجهی، اضطراب، خستگی، گرسنگی، بیماری و سرزنش کودک تقویت می شود.

اگر کودک شروع به لجبازی کرد، خونسردی خود را حفظ کنید و کارهای او را نادیده بگیرید. به او دستور ندهید، عصبانی نشوید و او را در آغوش نگیرید. لجبازی کودک ممکن است تشدید شود، اما تا زمانی که کودک آرام نشود نگران نباشید. بعد از اینکه آرام شد، می توانید او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید.

آخرین کلمه

مراقبت از افراد مبتلا به سندرم داون با افزایش سن دشوارتر می شود. مشکلات گوارشی، قلبی، ستون فقرات، اختلالات سیستم ایمنی، چاقی و جنون مواردی هستند که به مرور زمان ممکن است رخ دهند. بنابراین، در این شرایط، استخدام یک مراقب مناسب و قابل اعتماد مهم است.

خدمات مراقبت ۲۴ ساعته در مرکز بهداشت اول برای مشاوره و اعزام پرستار در دسترس شماست.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.