شیردهی از چه زمانی شیردهی را شروع کنیم؟


شیر دادن

تقریباً از لحظه تولد کودک شما احساس گرسنگی می کند. بسیاری از مادرانی که شاهد تولد اولین فرزند خود هستند از اینکه نوزادشان تنها ۳۰ دقیقه پس از تولد می تواند با شیر مادر تغذیه شود شگفت زده می شوند. شروع یک برنامه شیردهی بسیار مهم است و مزایای شیردهی هم برای مادر و هم برای کودک مورد توجه قرار نمی گیرد. به همین منظور در این مقاله سعی داریم تمامی نکات مهم مربوط به شیردهی را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم; پس به ما بپیوندید

هنگام شروع برنامه شیردهی چه انتظاری باید داشت؟

از آنجایی که شیر مادر به راحتی هضم می شود، اکثر نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند سریعتر از نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند گرسنگی می کشند. بنابراین لازم است با علائم گرسنگی در نوزاد و دوره صحیح شیردهی آشنا شوید.

علائم گرسنگی نوزاد چیست؟

مادرانی که برای اولین بار شیر می دهند دائما نگران این هستند که نوزادشان بدون اینکه متوجه شوند گرسنه باشد. بنابراین در این قسمت علائم گرسنگی کودک را توضیح می دهیم.
علاوه بر گریه کردن، علائمی مانند سرگیجه و بی حسی هنگام قرار گرفتن در مقابل سینه مادر، باز کردن دهان به عنوان مکیدن سینه مادر و مکیدن مشت گره کرده با دهان از دیگر رفتارهای مرتبط با این کودک است که می تواند تشخیص دهد چه زمانی. گرسنه است

زمان شیردهی کودک چقدر است؟

یکی از مهمترین نکاتی که در شروع برنامه شیردهی باید در نظر گرفت، تعداد و فاصله بین شیردهی است. مادر باید ۸ تا ۱۲ بار در روز به کودک خود شیر دهد. اغلب بهتر است در فواصل ۱.۵ تا ۲ ساعته شیر مادر بدهید. علاوه بر این، باید بدانید که در هفته های اول زندگی، نوزاد نیاز به نوشیدن شیر مادر به صورت شبانه روزی دارد.
او می‌گوید: «هرگز نباید منتظر بمانید تا کودکتان از گرسنگی بی‌قرار شود و بخواهد مشکل خود را با گریه توضیح دهد. حداکثر دو ساعت به این ترتیب می توانید قبل از گریه نوزاد به او غذا بدهید.

تغذیه نوزاد در هنگام خواب چگونه است؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که مادران هنگام شروع برنامه شیردهی می پرسند، رابطه بین خواب و تغذیه کودک است. آنها نگرانند که فرزندانشان با وجود گرسنگی برای نوشیدن شیر بیدار نشوند. به همین منظور در ادامه این قسمت به بیان نکات لازم در رابطه با این موضوع می پردازیم.
اکثر نوزادان شب ها والدین خود را با گریه از خواب بیدار می کنند. اما برخی از آنها به دلیل خواب آلودگی از خواب بیدار نمی شوند تا غذا بخورند.
«اگر کودک شما برای شیر خوردن بیدار نشد، ۴ ساعت خواب او را مختل نکنید و منتظر بمانید. اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کرد، حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید.
نکته: تا زمانی که کودک شما کمتر از ۴ هفته سن دارد، می تواند تا پنج ساعت در شبانه روز بدون نیاز به غذا بخوابد.

شیر دادن به کودک با یک یا هر دو سینه؟

چندی پیش، پزشکان به زنانی که می‌خواستند شیردهی را شروع کنند، توصیه کردند که در اواسط شیردهی، سینه‌های خود را عوض کنند. به این ترتیب، شیرخواران از یک سینه شروع به تغذیه می کردند و از سینه دیگر شیر خوردن را تمام می کردند.
اما امروزه پزشکان می دانند که هنگام شیردهی از هر سینه دو نوع شیر خارج می شود که عبارتند از:
شیر پیشین: قند، پروتئین، مواد معدنی و مایعات را برای رفع تشنگی کودک فراهم می کند.
شیر هندی: این شیر نسبت به نوع اول چربتر است و حالت خامه ای دارد. این شیر بسیار مغذی و سیر کننده است و برای رشد کودک مناسب خواهد بود.

مقدمه برنامه شیردهی مادر را شروع کنید
برنامه شیردهی

با توجه به موارد فوق، پزشکان توضیح می‌دهند: «اگر هنگام شیردهی سینه‌های خود را عوض کنید، نوزاد فقط می‌تواند شیر مادر را جذب کند. “پس تا زمانی که سینه شیر دارد، اجازه دهید کودک شما از آن بنوشد.”

یکی دیگر از مزایای تغذیه نوزاد با یک سینه تا زمانی که خشک شود این است که شیر مادر آبکی است که می تواند باعث تجمع گاز در معده کودک و ایجاد درد در ناحیه شکم شود. بنابراین، اگر نوزاد هر بار شیر دوم را نیز دریافت کند، احتمال چنین درد کاهش می یابد.

اگر نوزاد پس از شیر خوردن از یک سینه همچنان گرسنه باشد چه؟

یکی از نکاتی که هنگام شروع برنامه شیردهی باید بدانید پاسخ به سوال بالا است. هوتاری می گوید: اگر پس از قطع شیردهی و آروغ زدن نوزاد همچنان گرسنه و بی قرار است، شیر دادن را با همان سینه ای که با آن شروع کرده اید، در نظر بگیرید.
به محض اینکه سینه دیگر شیری نشد، سینه ها را عوض کنید.

آیا شیردهی برای نوزاد کافی است؟

یکی از بزرگترین نگرانی های مادرانی که برنامه شیردهی را شروع می کنند این است که آیا کودک آنها به اندازه کافی غذا می خورد یا خیر. اغلب متخصصان به این نکته اشاره می کنند که نگرانی مادران بیهوده است و سینه های آنها شیر کافی تولید می کند.

چه رابطه ای بین تعداد پوشک استفاده شده و رژیم غذایی مناسب وجود دارد؟

بعد از شروع برنامه شیردهی باید به تعداد پوشک توجه کنید. زیرا پوشک کثیف کودک شما به همان میزان مواد مغذی دارد. در ۷ روز اول زندگی، تعداد پوشک باید مطابق با روزهایی باشد که از تولد می گذرد. یعنی انتظار می رود سه پوشک در روز سوم کثیف شوند. تحقیقات نشان می دهد که بعد از این ۷ روز، ۴ تا ۱۰ پوشک خیس می تواند ثابت کند که کودک به خوبی تغذیه می شود.
نکته: اگر از پوشک های با قابلیت جذب بالا استفاده می کنید تا رطوبت زیادی در آن وجود نداشته باشد، وزن این لوازم بهداشتی را ملاک قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی تغذیه شده است..

در مورد صندلی های کودک معمولی که به درستی تغذیه شده اند چطور؟

یکی از معیارهایی که پزشکان هنگام شروع برنامه شیردهی در نظر می گیرند، رنگ، قوام و تعداد دفعات مدفوع است. اینها می تواند نشانه خوبی از وضعیت تغذیه کودک باشد.
رنگ: خردلی یا تیره، ۵ روز پس از تولد، رنگ مدفوع روشن تر می شود.
تعداد مدفوع: دیدن ۱ تا ۵ مدفوع روی پوشک طبیعی است.
توجه: اگر مدفوع نوزاد پس از ۵ روز شیردهی به طور غیرعادی خشک و تیره شد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

به نکات آخر توجه کنید

در این بخش سعی می کنیم به سوالات مهم دیگری در مورد شروع برنامه شیردهی بپردازیم.
نکته ۱: اگر کودک شما کم آب است هرگز به او آب ندهید و با شیر دادن وضعیت او را بهبود بخشید.
نکته ۲: به نوزادان باید روزانه قطره ویتامین D داده شود.
نکته ۳: اکثر نوزادان در هفته اول زندگی ۱۰ درصد وزن خود را از دست می دهند. نگرانش نباش.
نکته ۴: هر جلسه شیردهی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد. اگر نوزاد گرسنه در کمتر از ۱۰ دقیقه از شیر مادر خودداری کند، احتمالاً مادر شیر ندارد.
نکته ۵: هنگام شیر دادن به نوزاد، مطمئن شوید که مجاری تنفسی او پوشیده نیست و بتواند آزادانه از طریق بینی نفس بکشد.
آخرین حرف برای شروع برنامه شیردهی
همانطور که از این مقاله می بینید، شروع یک برنامه شیردهی می تواند برای والدین دردسرساز باشد. اما باید بدانید که بیشتر این نگرانی ها بی اساس هستند. بنابراین با توجه به این مقاله قبل از تولد فرزند فهرستی از نکات مهم را تهیه کنید و قدم به قدم پیش بروید.
امیدواریم به اکثر سوالات شما در زمینه شیردهی پاسخ داده باشیم.

منبع:
https://www.webmd.com/parenting/baby/features/establish-a-breastfeeding-schedule#1

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.