شورای ارز و اعتبار هنوز در مورد افزایش نرخ سود بانکی تصمیمی نگرفته – اقتصاد برتر


مقرون به صرفه تر

در حالی که برخی بانک ها در حال مذاکره برای افزایش نرخ سپرده هستند، رئیس کل بانک مرکزی گفت: شورای پول و اعتبار هنوز تصمیمی در این زمینه نگرفته است.

تهران – اختازبرتر – ۲۸ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست ایسنا، طی روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی بر افزایش نرخ سپرده در برخی بانک‌ها مطرح شده است که تعدادی از بانک‌های دولتی این نرخ را افزایش داده و به سپرده‌های بانکی سود ۲۰ درصدی پرداخت کرده‌اند. و این در حالی است که بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری بلندمدت بین ۱۰ تا ۱۸ درصد تعیین شده و بانک مرکزی نیز در بخشنامه های خود بر رعایت این نرخ تاکید کرده است. .

حتی نرخ های بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار، هزینه های مالیاتی قابل قبولی محسوب نمی شود و سازمان امور مالیاتی موظف است طبق گزارش سازمان حسابرسی در این خصوص اقدام مطلوبی انجام دهد. این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی در اظهارات اخیر خود اعلام کرده است که شورای پول و اعتبار هنوز به جمع بندی مشخصی در خصوص افزایش نرخ سپرده نرسیده است و به محض رفع این موضوع اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

صالح آبادی همچنین به اصلاح نرخ سود بانکی کشورهای اروپایی، آمریکا و روسیه تحت تاثیر تورم جهانی اشاره کرد و گفت: ایران نیز باید در این زمینه تصمیم گیری کند. همچنین علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک های دولتی نیز اعلام کرد با توجه به شرایط تورمی موجود، سود بانکی باید بازنگری شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.