شمارش معکوس برای قیمت تعرفه تلفن و اینترنت


کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در هفته اخیر روش جدید فروش اینترنتی در کشور را تغییر داد که به زودی در کشور راه اندازی می شود. طبق اعلام رسمی مسئولان، این تصمیم هفته آینده به اپراتورها ابلاغ می شود و اپراتورها موظفند از ابتدای شهریور ماه اپراتور حجمی را در اختیار کاربران خود قرار دهند. معاون رگولاتوری مخابرات در این خصوص جزئیات تعرفه جدید اینترنت نامحدود مصوب اول مردادماه را تشریح کرد و گفت: در این تصمیم بسته اینترنت برای افراد کم مصرف نیز در نظر گرفته شده است.

هفته گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات روش ارائه سرویس اینترنت پرسرعت خط ثابت را از مدل حجمی تغییر داد. بر اساس این تصمیم، از این پس ارائه دهندگان خدمات اینترنت ADSL، فیبر نوری و VDSL باید بر اساس سرعت مورد نظر مشترک به مشتریان خدمات ارائه دهند و خرید اینترنت مبتنی بر گیگابایت متوقف می شود. صادق عباسی شاهکوه معاون صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح مدل جدید ارائه خدمات اینترنتی گفت: در این مصوبه تعرفه های جدیدی بر اساس ۶ مدل سرعت اینترنت بر اساس مصرف کاربران ADSL در نظر گرفته شده است. هزینه های کاربران کاهش یافته است. در عین حال، محدودیت استقرار فناوری نیز برداشته شده است و اپراتورها می توانند ADSL، فیبر نوری و اینترنت VDSL را با توجه به سرعت مورد نیاز کاربر مستقر کنند.

وی با بیان اینکه این تصمیم کمتر از یک هفته دیگر به اپراتورهای اینترنتی ابلاغ می شود، گفت: اپراتورها یک هفته فرصت دارند تا تعرفه های جدید را برای مشترکان خود اعمال کنند. بنابراین، حداکثر از اول شهریورماه، کاربران اینترنت با سرعت و قیمت متفاوت دریافت خواهند کرد. عباسی شاهکوه با اشاره به آمادگی زیرساخت های فنی اپراتورهای اینترنتی برای ارائه این خدمات، تاکید کرد: در مصوبه مردادماه سال ۱۳۹۴ به موضوع اینترنت غیرحجمی همراه با اینترنت حجمی پرداخته شد و امسال با حذف اینترنت حجمی تایید اینترنت و تغییرات جزئی در تعرفه اینترنت بدون حجم، این مصوبه را بررسی کرده ایم.

معاون رگولاتوری با بیان اینکه بر اساس مصوبه جدید، سرویس اینترنت با تعرفه «اتصال محور» ارائه می شود، تصریح کرد: این سرویس در مورد سرعت است و کاربران به جای خرید حجم دانلود، هزینه سرعت دریافتی خود را پرداخت می کنند. وی با بیان اینکه سرویس اتصال محور به معنای استفاده نامحدود نیست و برای این کار محدودیتی در نظر گرفته است، تصریح کرد: این مدل خدمات در مصرف منصفانه در دنیا نیز شناخته شده است و کاربر باید برای محدودیت حجمی تعریف شده هزینه بپردازد.

عباسی شاهکوه با بیان اینکه در این مصوبه سرعت اینترنت با دو پارامتر حجم اینترنت برای مصارف بین المللی و داخلی در نظر گرفته شده است، افزود: حجم مصرف اینترنت داخلی دو برابر اینترنت بین المللی تعریف شده است که هدف آن افزایش ترافیک ارتباطی در داخل کشور برای تقویت و تقویت کشور است. افزایش حجم محتوا داخلی است وی گفت: در این مصوبه اپراتورهای اینترنتی مجازند با تامین ظرفیت شبکه انتقال، اینترنت داخلی تا ده برابر اینترنت بین المللی را با همان قیمت ثابت در اختیار کاربران قرار دهند. با این اطلاعیه و با هدف افزایش رقابت بین اپراتورها، انتظار افزایش چشمگیر استفاده از خدمات داخلی را داریم. عباسی شاهکوه تاکید کرد: بر اساس این مصوبه اگر فردی بین ۵ تا ۸ ساعت در روز مطالب داخلی را به صورت مستمر دانلود کند، حجم مصرف آن تمام نمی شود. این وضوح برای کاربرانی که از ویدیوها استفاده می کنند سودمند است.

وی با بیان اینکه هدف از اجرای این مصوبه تعریف الگوی اقتصادی شبکه ملی اطلاعات است، گفت: حتی این گزینه را در اختیار کاربران قرار دادیم که به جای حجم در نظر گرفته شده برای اینترنت بین المللی، حداقل دو برابر اینترنت داخلی درخواست کنند. یعنی کاربر می تواند به جای ۱۰ گیگابایت از ۵ گیگابایت حجم اینترنت بین المللی استفاده کند و از ۵ گیگابایت باقی مانده برای اینترنت خانگی با ضریب حداقل ۲ برابر استفاده کند. به عبارت دیگر کاربر می تواند حجم مصرف سرویس ترکیبی خود اعم از اینترنت بین المللی و اینترنت داخلی را تبدیل کند.

معاون رگولاتوری مهر در خصوص نحوه نظارت بر ارائه خدمات اینترنتی در مصوبه جدید گفت: کنترل سرعت ساده تر از کنترل صدا و کاملا واضح است. پیش از این اپراتورها مجاز بودند سرعت اینترنت کاربر را تا یک هشتم کاهش دهند، اما در قطعنامه جدید این مشکل برطرف شده و برای سرعت قابل ارائه به کاربران محدودیت پایین و بالایی در نظر گرفته ایم و نظارت خواهیم کرد. .

وی گفت: معمولا حداقل سرعت کاربر از طریق دانلود و مودم مشخص می شود و در صورتی که سرویس ارائه شده با سرعت مورد نظر کاربر مطابقت نداشته باشد، می تواند شکایت خود را به رگولاتوری اعلام کند. صادق عباسی شاهکوه درباره تعیین تکلیف مشترکانی که قرارداد آنها با اپراتورها قبل از اول شهریور ماه منقضی نمی شود برای استفاده از تعرفه های جدید گفت: قرارداد این مشترکان تا پایان دوره مورد نظر و اپراتورها ادامه دارد. تحت همان قرارداد قبلی موظف به ارائه خدمات به کاربر هستند

وی توضیح داد: قبلاً اینترنت با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه و حجم حدود ۱۰ گیگابایت برای استفاده از اینترنت بین المللی ماهانه حدود ۵۵ هزار تومان هزینه داشت، اما اکنون با حدود ۳۵ هزار تومان کاربر می تواند از اینترنت با سرعتی از ۲ تا ۶ مگابیت یک ماه طول می کشد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.