شرکت کنندگان کنفرانس وین: ما طرفدار راه حل سیاسی برای افغانستان هستیمبه گزارش شهر آرانبز؛ نشست وین که به مدت سه روز به میزبانی انستیتوت امور بین الملل اتریش با حضور نزدیک به ۳۰ تن از مخالفان طالبان برگزار شد، با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد.

در این بیانیه آمده است: با گذشت بیش از یک سال از سقوط جمهوری اسلامی افغانستان و قدرت گرفتن طالبان، وضعیت بحرانی کشور برای اکثریت قاطع مردم افغانستان، منطقه و جهان غیرقابل قبول است. تلاش‌های ملی و بین‌المللی برای ایجاد یک دولت فراگیر، پاسخگو و پاسخگو هنوز به نتیجه نرسیده است و دولت طالبان همچنان بر انحصار، تمامیت خواهی و نافرمانی از ایجاد دولتی مبتنی بر رأی مردم پافشاری می‌کند.

اشتراک کنندگان نشست وین این نشست را سرآغاز گفتمان بزرگ ملی و دموکراتیک برای حل مشکل افغانستان دانستند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که نشست وین را سرآغاز یک روند سیاسی معنادار بین تمامی جریان ها، احزاب و فعالان سیاسی و مدنی برای توسعه و تحکیم دیدگاه مشترک می دانیم که منجر به تشکیل یک ساختار سیاسی جامع و جایگزین و ما طرفدار حل مشکل کشور هستیم، گفت‌وگوی سیاسی را انجام می‌دهیم و این را گزینه‌ای مطلوب می‌دانیم و در این راه از همه ابزارهای لازم در چارچوب حقوق بین‌الملل استفاده خواهیم کرد.

شرکت کنندگان در نشست وین بر نقش کلیدی سازمان ملل متحد و کشورهای منطقه و جهان تاکید کردند و از مقاومت مردم افغانستان برای برآوردن خواسته های مشروع و موجه شان حمایت کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما از مبارزه تاریخی برای احقاق حقوق زنان قهرمان افغانستان حمایت می کنیم و خواستار نزدیکی با کشورهای همسایه و منطقه بر اساس احترام متقابل، حسن همزیستی و عدم مداخله در امور یکدیگر هستیم. “

اشتراک کنندگان نشست وین از کشورهای منطقه و جهان خواستند تا در ایجاد یک نظام دموکراتیک و ملی در افغانستان همکاری کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است که با بازگشت طالبان و حمایت آن ها از گسترش حضور و فعالیت گروه های تروریستی منطقه ای و بین المللی در افغانستان، از کشورهای منطقه و جامعه جهانی می خواهیم که بی رویه با تروریسم مبارزه کنند. به طور هماهنگ بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل کنند

در بیانیه پایانی نشست وین درباره افغانستان آمده است که ما از سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری می خواهیم که با هدف تحقق جنایات حقوق بشری مستند، علنی و طرح دعوی کنند و به نظارت بیشتر بر اجرای رژیم جنایتکار علیه طالبان توجه کنند. ما خواستار بازگشایی فوری مدارس متوسطه و دبیرستان دخترانه بدون ایجاد اختلال در برنامه درسی هستیم.

آنها تاکید کردند که ما از اجماع منطقه ای و جهانی برای به رسمیت نشناختن رژیم طالبان با ایجاد حکومتی بر اساس خواست مردم استقبال می کنیم.

در این نشست در وین، شخصیت های سیاسی کشور مانند احمد مسعود، رحمت الله نبیل، زلمی رسول، دادفر سپنتا و شماری دیگر از سیاستمداران افغانستان حضور داشتند.

متن کامل این اطلاعیه را اینجا بخوانید

منبع: AmoTV

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.