شایع ترین نوع سرطان پوست در جهان| مجله سیب


کشنده ترین سرطان پوست

چهارم فوریه روز جهانی سرطان است به همین دلیل در این مطلب از مطالب مطالب تحقیق در مورد انواع بیماری ها در مجلۀ سیب به بررسی انواع سرطان پوست و کشنده‌ترین سرطان پوست می‌پردازیم.

سرطان پوست چیست؟

این سرطان در اثر رشد کنترل‌شده و نابهنجار سلول‌های پوست ایجاد مششش. اشعۀ ماورایبنفش موجود در نور آفتاب و لامپهای برنزهکنندۀ پوست باعث تغییرات ژنی در هستۀ سلولهای پوست می شود.

اگر سیستم دفاعی بدن نمی تواند این آسیب را کند، سلول های پوست شروع به رشد سریع و لجام گسیخته می کنند که ابتدا به صورت خال با رشد سریع یا با وجود، تومور و زخم هایی که بهبود پیدا نمی کند خود را نشان می دهند و در صورت درمان و درمان مناطق را نشان می دهند. دیگر گسترش (متاستاز) می‌یابند.

درمان سرطان پوست bcc

سیستم ها

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی از هر سه سرطان تشخیص داده شده در جهان یکی از آنها سرطان پوست است و از هر پنج نفر از یک نفر در طول عمر خود به نوعی از سرطان پوست مبتلا می شوند.

این اطلاعات، به همراه آمارهای منتشر شده از سوی سایر سازمان‌های بهداشتی، سرطان پوست را از سایرین احتمالاً در جهان و ایالات متحده آمریکا می‌دهند.

، که کشنده ترین سرطان پوست است، می زند از طرف دیگر بر اساس آمار بنیاد سرطان پوست آمریکا، هر ۵۴ دقیقه یک فرد بهعلت به یک نوع بدخیم سرطان پوست به نام ملانوم (Melanoma). پس همگان نیاز دارند که درمورد این سرطان بیشتر بدانند.

انواع سرطان پوست

باتوجهبه نحوه ایجاد سرطان و سلولهایی که تومور از آن منشأ گرفته است، سرطان پوست را به چند نوع تقسیم می کند که چهار نوع سرطان پوست بیشتر می شود و در ادامه بررسی هریک از آنها پرداخته می شود.

کراتوز اکتینیک (کراتوز اکتینیک)

این ضایعات پیش سرطانی نقاط یا لکه های خاکک پوستی هستند که در آنها پوست حالت شاخی، زبر و کمی برجسته ویدا می کند و رنگ آن تغییر می کند.

این ضایعات معمول بر اثر آسیب شدید پوستی ن ناشی از نور آفتاب یا برنزهکردن به وجود میآیند. اگر فردی از این ضایعات را داشته باشد، باید ٭تماً به متخصص پمس پمسا تجرا باشد. زیرا این ضایعات فراوانی به سرطانی‌شدن دارند.

رنگ پوست روشن بیشتر دچار این ضایعات می‌شوند. آکتینیک کراتوزیس معمولاً پس از چهل سالگی و در سر و گردن و ویشانی و دستها ظاهر می شود.

بیماری پوستی bcc چیست؟

کارسینومای سلول پایه یا BCC (Basal Cell Carcinoma) شایع ترین نوع سرطان پوست است. بنابراین، زمانی که در حال مطالعه درمورد سرطان پوست هستید احتمالاً در ذهن شماست که بیماری پوستی bcc چیست. با اینکه این نوع از سرطان پوست بسیار شایع است ولی درکل از ملانوما و SCC خوشخیمتر است.

ضایعات گوشتی با رنگ های مختلف، برآمدگی های صدفی ککل، لکه های رنگی، زخم هایی که بهبود نمی یابند و می کنند، همگی می تواند نشان های bcc باشد.

آیا bcc خطرناک است؟

bcc در سر و گردن و صورت و دست‌ها شایع‌تر است؛ ولی، می‌توان کل بدن ازجمله سینه، شکم و پاها را درگیر کند. باتوجه به اینکه bcc بست و افرای است و افراد زیادی ممکن است به آن مبتلا باشند این سؤال را دارند، که آیا bcc خطرناک است م بسیار از متخصصان می‌پرسد یا می‌شود.

بهخودیخود bcc خطرناک نیست و در صورت پیگیری و مداخله فوری با برداشتن سلولها درمان میشود; اما، توجهنکردن و درماننکردن bcc می تواند باعث گسترش و متاستاز آن به سایر نقاط بدن، ازجمله سیستم عصبی و استخوان ها شود، که در این حالت به احتمال زیاد با مرگ همراه است.

درمان سرطان پوست bcc

درمان سرطان پوست bcc باتوجه‌به مرحلۀ سرطان و وضعیت شخص متفاوت است. اگر شخص در مراحل ابتدایی متوجه ضایعه شود و به متخصص مراجعه کند، با یک عمل جراحی ساده سلولهای تومورال برداشته می شود.

اگر به بافت های اطراف تهاجم داشته باشید، ممکن است نیاز به انجام جراحی، شیمی درمان و رادیوتراپی باشد.

بیماری پوستی bcc چیست

کارسینومای سلول سنگفرشی SCC (Squamous Cell Carcinoma)

این سرطان دومین سرطان پوست از نظر گزارش است و از bcc تهاجمی‌تر است. SCC می‌تواند به ککل تودۀ قرمز سخت‌دهنده و زخمی شود که بهبود نمی‌یابند و می‌تواند ظاهر شود.

روش ضایعات scc به زخمی‌شدن و خون‌ریزی‌کردن از bcc بیشتر است. این زخمها به بافت عمقی نفوذ کرده و باعث تغییر ککل ناحیه درگیر شده می شوند. تشخیص زودرس scc بسیار مهم است؛ چراکه می‌تواند به سرعت متاستاز کند.

تفاوت bcc و scc چیست؟

همان طور که گفتیم، bcc و scc شایع‌ترین سرطان‌های پوست هستند. تفاوت bcc و scc در سلول‌هایی است که از آن‌ها منشأ می‌گیرند. BCC از سلولهای بازال، که سلولهای لایه تحتانی اپید هستند، منشأ میگیرندکه SCC از سلولهای سنگفرشی آغاز می شود.

این دو سرطان در علائم و نشانه ها نیز تفاوت هایی دارند و همچنین در عواملی که باعث ایجاد این دو نوع سرطان می شود، تفاوت وجود دارد. bcc خوش‌خیم‌تر است اما scc رفتار تهاجمی‌تر و بدخیم‌تری دارد.

ملانوما (ملانوم)

ملانوما کشنده‌ترین نوع سرطان پوست است. ملانوما شایعی با تغییرات یک خال گوشتی قدیمی است که شروع می شود یا تیره می شود و به صورت یک ناحی سیاه یا قهوه ای روی پوست ظاهر می شود.

تشخیص زودرس آن بسیار مهم است. برای تشخیص زودرس آن نکات مهمی وجود دارد: معمولا تقارن در ضایعۀ پوستی وجود و یک نیمۀ ضایعه با طرف دیگر متفاوت است. حاشیۀ ضایعه خاص نیست و به‌خوبی از پوست سالم اطراف تفکیک‌پذیر است.

چند رنگ مختلف در ضایعه ممکن است دیده شود. رنگ قهوه‌ای و سیاه بیشتر و رنگ‌های قرمز، سفید و آبی کمتر دیده می‌شود. قطر ضایعات معمولاً بیشتر از شش میلی‌متر است.

آخرین علامت مهم، تفاوت یک خال گوشتی یا خال قهوه ای با سایر خال های بدن است که معمولا شروع به تغییر ککل و رنگ می کند و خارش می کند و می شود. با دیدن این علائم باید به ملانوما شک کرد و به متخصص پوست مراجعه کرد.

حقایقی در مورد سرطان پوست

موارد جدید سرطانهای پوست هرساله از مجموع موارد سرطانهای پستان، پروستات، ریه و کولون بیشتر است. سالانه بیش از ۴ میلیون مورد BCC، بیش از ۱ میلیون مورد SCC و بیش از ۸۷ هزار مورد ملانومی از تشخیص داده می شوند.

بیش از ۵۸ میلیون آمریکایی دارای ضایعات پیش سرطانی یا آکتینیک ڪ زیدڪ سزید بیش از ۹۰ درصد سرطانهای غیر ملانوما (معمولا BCC و SCC) با قرارگرفتن کنترل شده و در برابر نور آفتاب در ارتباط هستند.

سالانه بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار در آمریکا تنها درمان سرطان‌های پوست می‌شود. با ملایمت کمتر از یک درصد سرطانهای پوست را شامل می شود، در حدود ۱۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر این بیماری در آمریکا انجام شد.

کسانی که بیش از ده بار در عمر خود از تختهای برنزه سازی پوست استفاده می کنند ۳۴ درصد در معرض دید به نوما بیشتر قرار می گیرند. افرادی که از تخته های برنزه سازی پیش از سن ۳۵ سال استفاده می کنند خطر به ملانوما در آنها تا ۷۵ درصد افزایش میابد.

نتیجه: باتوجهبه فراوان و میزان مرگ و میر بالا، سرطان پوست باید جدی گرفته شود. پرهیز از روش های برنزه سازی پوست، وشاندن سر و صورت و گردن با کلاه و عینک از آفتاب شدید و استفاده از کرم های ضد آفتاب می تواند به این امر کمک کند.

پرسشی دربارۀ این موضوع را اینجا بپرسید تا پزشکان مجلۀ سیب به شما پاسخ دهند.

پرسش‌وپاسخ

  1. کشنده ترین سرطان پوست چیست؟ کشنده ‌ترین سرطان سرطان سرطان سلول‌های بازال یا bcc است.
  2. آیا bcc خطرناک است؟ بهخودیخود bcc خطرناک نیست و در صورت تشخیص بهموقع و درمان بهخوبی درمان می شود; اما، بی‌توجهی به آن باعث می‌شود به کل بدن می‌شود و مرگ را به دنبال دار.
  3. تفاوت bcc و scc چیست؟ این دو سرطان از سلولهای متفاوتی منشأ میگیرند و در علائم و درمان نیز تفاوتهایی دارند. bcc خوش‌خیم‌تر از scc است.

منبع

www.aad.org

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.