سیب زمینی سرخ شده قیمت گوشت/کیلو سیب زمینی سرخ شده; ۱۸۶ هزار تومان!


به گزارش تجارت نیوز، کی فکرش را می کرد که قیمت چیپس در یک بسته روزی به ۸۲ هزار تومان برسد؟ در حالی که چیپس یکی از محبوب ترین میان وعده ها برای کودکان و حتی بزرگسالان است، در گذشته زمانی که شخصی برای خرید به سوپرمارکت ها و فروشگاه ها می رفت، مجبور بود این غذا را در سبد خرید خود داشته باشد.

با نگاهی به فروشگاه های اینترنتی، قیمت های عجیبی به چشم می خورد. مطالعات نشان می دهد که یک بسته ۱۶ اونسی چیپس بیشتر از یک پوند مرغ قیمت دارد.

انواع دیگری از چیپس ها در گروه لوکس قرار می گیرند. در حال حاضر گران ترین تراشه های موجود در بازار پرینگل های خارجی هستند که به دلیل افزایش نرخ ارز، قیمت آن ها افزایش یافته است. در حال حاضر قیمت چیپس پرینگلز ۱۴۹ گرمی در سوپرمارکت ها ۹۶۰۰۰ تومان است. یعنی هر کیلو از این چیپس ها بیش از ۶۴۴ هزار تومان به فروش می رسد.

حالا چیپس نمکی ساده ۴۴۰ گرمی ۸۲ هزار تومان، چیپس برگ سیب زمینی ۴۵۰ گرمی ۷۶ هزار تومان و چیپس نمکی ۲۴۰ گرمی ۴۲ هزار تومان است. در ضمن چیپس با بسته بندی کوچک کمتر از ۱۲۰۰۰ تومان پیدا نمی کنید. این در حالی است که سال گذشته بیشترین قیمت چیپس در بازار کمتر از ۳۰ هزار تومان بود.

چرا قیمت چیپس سر به فلک کشیده است؟

قیمت چیپس به دلیل مواد اصلی آن یعنی سیب زمینی، روغن و نمک نجومی شده است. قیمت فعلی سیب زمینی به عنوان ماده اولیه اصلی تهیه چیپس بین ۸ تا ۱۰ هزار تومان است.

در واقع، چه مقدار سیب زمینی، روغن، طعم دهنده ها برای تهیه ۴۴۰ گرم چیپس به همراه هزینه های دیگر مانند حمل و نقل و دستمزد مصرف می شود؟

اگرچه شاهد بوده ایم که قیمت این محصول همواره با افزایش قیمت سیب زمینی افزایش می یابد. اما پس از کاهش قیمت سیب زمینی در بازار، قیمت این غذای پرطرفدار کاهش نیافت.

همانطور که در سایت دیجی کالا مشاهده می شود، قیمت یک بسته چیپس ۴۴۰ گرمی ۸۲۰۰۰ تومان است. با یک حساب سرانگشتی می توان متوجه شد که هر کیلوگرم از این محصول ۱۸۶ هزار تومان قیمت دارد. یعنی ۳۰۰۰ تومن گرون تر از گوشت گوسفندی بدون استخوان.

فروشگاه هوا به نام چیپس

اما در کنار افزایش قیمت چیپس، مردم همیشه از فروش کم و فروش هوای غذاهایی مانند چیپس و پفک گلایه داشتند. حتی مهدی اسلام پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز در این مورد اختلاف نظر داشت.

وی در همین راستا اعلام کرد: نمونه بررسی های مرکز سنجش و اوزان این سازمان حاکی از فروش کم ۴۱.۳۵ درصد برندها و واحدهای بزرگ در بازار است.

پفک، پفیلا و انواع حبوبات شیرین با فیلینگ در سال گذشته افزایش قیمت چشمگیری داشته است. اگرچه بسیاری دلیل اصلی گرانی این محصولات را افزایش قیمت نفت پس از لغو ارز ترجیحی می دانند. اما نفت چه تاثیری بر قیمت نهایی چیپس دارد؟

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.