سود بین بانکی بیش از ۲۱٪ – اقتصاد برتر


جدول تغییرات نرخ سود بین بانکی نشان می دهد که نرخ سود این بازار در اواسط تیرماه به ۲۱.۱۴ درصد رسید که این رقم در اوایل سال جاری ۲۰.۳۶ درصد بود.

تهران – اختازبرتر – ۴ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از ایسنا، نرخ بین بانکی به عنوان یکی از انواع نرخ های سود در بازار پول، تعیین کننده نرخ سود در سایر بازارها، قیمت واقعی ذخایر بانکی و زمان پایان آن است. در دوره حسابداری، روزانه یا هفتگی در کوتاه مدت کسری ذخیره دارند، از سایر بانک ها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی وام می گیرند.

کارشناسان افزایش نرخ سود بین بانکی را عامل مهمی در مهار تورم و کاهش انتظارات تورمی می دانند اما شرط آن را تداوم افزایش ناگهانی نرخ سود در بازار بین بانکی می دانند که بستگی به سیاست بانک مرکزی دارد. . زیرا معتقدند سیاست انبساطی بانک مرکزی مانع از روند صعودی نرخ سود بین بانکی شده و تاثیری بر کاهش یا مهار تورم پس از آن نخواهد داشت.

اینکه افزایش نرخ سود بین بانکی در نهایت باعث کاهش تورم می شود این است که افزایش این نرخ سود موجب افزایش نرخ سود سپرده ها و اوراق دولتی می شود که مردم را به سپرده گذاری در بانک ها و خرید اوراق قرضه دولتی ترغیب می کند و کارشناسان معتقدند که مردم این کار را نخواهند کرد. در بازارهای طلا، ارز، خودرو و … سرمایه گذاری کنید، بنابراین این موضوع باعث کاهش تقاضای خرید برای این دارایی ها و قیمت آنها می شود و در نتیجه با کاهش انتظارات تورمی، تورم را نیز کنترل می کند.

این در حالی است که تحلیل روند سود بین بانکی از ابتدای سال جاری تا ۲ تیرماه نشان می دهد که نرخ سود بین ۲۰.۳۶ درصد تا ۲۱.۱۴ درصد است. تغییرات جدول نرخ های بازار بین بانکی نشان می دهد که این نرخ در اولین ماه سال جاری ۲۰.۳۶ درصد بوده و در پایان فروردین به ۲۰.۲۹ درصد رسیده است. در دومین ماه سال جاری نرخ بین بانکی ۲۰.۳۶ درصد بوده و آخرین ارزش این نرخ در پایان اردیبهشت ماه ۲۰.۵۷ درصد ثبت شده است. در زیر جزئیات تغییرات نرخ سود بین بانکی را در جدول زیر مشاهده می کنید:

نرخ بهره بین بانکی از 21 درصد گذشت

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.