سندرم روده تحریک پذیر چیست؟


تاریخ ارسال: ۲۹ اوت ۱۴۰۱

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS تقریباً شایع ترین اختلال گوارشی است. بر اساس آمارهای مختلف، بین ۱۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستند که این میزان در زنان دو برابر مردان است. دلیل تفاوت های آماری این است که بسیاری از مبتلایان به پزشک مراجعه نمی کنند و بنابراین تعداد مبتلایان ثبت شده در حال کاهش است. گزارش شده است که تنها ۳۰ درصد از افراد مبتلا به IBS (بیشتر با علائم اسهال) به پزشک مراجعه می کنند. این بیماری به طور مستقیم هر سال حداقل ۱.۶ میلیارد دلار برای سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده هزینه دارد. در این مقاله مقالات پزشکی جدید در سایت سیب ابتدا خواهیم دید که سندروم روده تحریک پذیر چیست و سپس رایج ترین سوالات شما در مورد این بیماری را بررسی می کنیم.

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر از مشکلات گوارشی مختلفی رنج می برند. این افراد اغلب دوره هایی از اسهال، یبوست، نفخ، درد و گرفتگی شکم دارند و با معاینه کامل دستگاه گوارش بیماری دیگری ندارند.

علائم IBS

علائم IBS شامل درد و ناراحتی شکمی، نفخ و تولید گاز بیش از حد در دستگاه گوارش، تغییر در حرکات طبیعی روده و اسهال، یبوست یا هر دو است.

این علائم بارها در طول روز یا هفته عود می کنند و روند طبیعی زندگی فرد مبتلا را مختل می کنند. درد و نفخ معمولاً با اجابت مزاج برطرف می شود. بسیاری از افراد دوره های افزایش علائم و دوره های بهبود نسبی را تجربه می کنند.

شکل مدفوع در IBS نقش مهمی در تشخیص این بیماری و همچنین در تعیین نوع درمان دارد. بنابراین، هنگام مراجعه به متخصص گوارش، تشخیص شکل مدفوع در سندرم روده تحریک پذیر مهم است.

داروی سندرم روده تحریک پذیر

عواملی که می توانند علائم IBS را بدتر کنند

همانطور که گفته شد، اختلالاتی در عملکرد دستگاه گوارش در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر وجود دارد. در زیر مهمترین عواملی را که می توانند علائم سندرم روده تحریک پذیر را بدتر کنند ارائه می دهیم:

غذا

بسیاری از مبتلایان متوجه می شوند که خوردن برخی مواد غذایی مانند لبنیات، مشتقات گندم، مرکبات، لوبیا، کلم و نوشابه های گازدار می تواند باعث مشکلات گوارشی آنها شود.

افراد ممکن است با برخی از این غذاها یا غذاهای خارج از این لیست مشکل داشته باشند. چگونگی تأثیر این غذاها بر بروز علائم در این افراد مشخص نیست.

اهمیت دادن

افزایش استرس می تواند باعث تحریک یا بدتر شدن علائم در اکثر افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) شود. به عنوان مثال، بسیاری از این افراد ممکن است در هنگام امتحانات، مصاحبه های شغلی و سایر رویدادهای مهم دچار درد گوارشی، نفخ و اسهال شوند. لازم به ذکر است که استرس علت IBS نیست.

هورمون ها

زنان مبتلا به IBS علائم بیشتری را در طول قاعدگی تجربه می کنند که ممکن است نشان دهنده نقش تغییرات هورمونی در افزایش علائم IBS باشد.

دلایل خلقت

علت نهایی این اختلال هنوز مشخص نشده است. با این حال، عواملی مانند افزایش یا کاهش انقباضات عضلانی روده، اختلال در عملکرد سیستم عصبی دستگاه گوارش و تغییر در فلور میکروبی دستگاه گوارش (باکتری های مفید) ممکن است در ایجاد علائم IBS نقش داشته باشند. .

چگونه بفهمیم که سندرم روده تحریک پذیر داریم؟

چگونه بفهمیم که سندرم روده تحریک پذیر داریم؟

اگر مشکلات گوارشی دارید، ممکن است تعجب کنید که چگونه تشخیص دهید که آیا سندرم روده تحریک پذیر دارید یا خیر. سندرم روده تحریک پذیر توسط متخصص گوارش و بر اساس معیارهای تشخیصی این بیماری تشخیص داده می شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، در معاینات، آزمایشات و آندوسکوپی دستگاه گوارش فرد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مشکل خاصی وجود ندارد. با این حال، اکثر پزشکان پس از گرفتن شرح حال و معاینه کامل، آزمایش های پزشکی را برای رد سایر تشخیص ها تجویز می کنند. اگر این آزمایشات طبیعی باشد (با توجه به سابقه فرد)، فرد احتمالاً IBS دارد.

آیا سندرم روده تحریک پذیر باعث سرطان می شود؟

به دلیل دوره های یبوست و اسهال، افرادی که از این بیماری رنج می برند ممکن است نگران این باشند که آیا سندرم روده تحریک پذیر باعث سرطان می شود یا خیر. باید به صراحت گفت نه. IBS خود یک بیماری کشنده نیست. با این حال، افرادی که از یبوست طولانی مدت رنج می برند، در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ باشند.

جلوگیری

در مورد IBS، پیشگیری به معنای جلوگیری از عود مجدد یا بدتر شدن علائم است، در غیر این صورت در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. افراد می توانند با استفاده از روش های زیر از بروز یا بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

  • مشاوره روانشناسی: از آنجایی که استرس نقش مهمی در ایجاد و بدتر شدن علائم دارد، مشورت با روانشناس برای یادگیری راه های کنترل و کاهش استرس می تواند به مبتلایان در پیشگیری یا کاهش علائم کمک کند.
  • تمرینات تمدد اعصاب: این تمرینات به صورت شل کردن و سفت کردن تمام ماهیچه های بدن است، اما به صورت جداگانه. تمرینات با عضلات پا شروع می شود و تا عضلات صورت و چشم ادامه می یابد.
  • تمرینات ذهن آگاهی: با استفاده از روش هایی مانند مدیتیشن و یوگا، می توانید تکنیک هایی را برای کنترل و کاهش نگرانی و استرس ذهنی یاد بگیرید. این روش ها به فرد یاد می دهند که روی زندگی در زمان حال (لحظه) تمرکز کند و نگران آینده نباشد.
  • دریافت اطلاعات حسی از بدن: در موارد شدیدتر، فرد مبتلا به IBS می تواند با اتصال حسگرهای مخصوص به عضلات بدن از میزان تحریک آن عضلات مطلع شود تا از بروز یا بدتر شدن علائم IBS از طریق ذهن و عضله جلوگیری شود. تمرینات آرامش بخش
    رژیم غذایی: اجتناب از غذاهایی که باعث تحریک یا بدتر شدن علائم IBS می شوند می تواند در پیشگیری موثر باشد.

لازم به ذکر است که روش های فوق IBS را درمان نمی کند، اما به مبتلایان کمک می کند تا علائم را کنترل کنند یا از شروع آنها جلوگیری کنند. IBS یک بیماری نیست. اما قطعاً تأثیر منفی بر کیفیت زندگی افراد مبتلا دارد. بنابراین در طول ماه آگاهی از IBS، بیایید با تشویق دیگران به خواندن این مقاله به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به IBS کمک کنیم.

داروی سندرم روده تحریک پذیر

هیچ داروی خاصی برای درمان این بیماری وجود ندارد و داروهای موجود فقط برای تسکین علائم هستند. بنابراین بهترین قرص برای IBS یا دارو برای IBS وجود ندارد، اما داروهایی که برای این بیماری تجویز می‌شوند یا اسهال، یبوست و درد شکم را بهبود می‌بخشند یا حرکت دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشند. یا از نظر روانی وضعیت فرد را بهبود می بخشند تا علائم کمتر شود.

اگر در مورد سندرم روده تحریک پذیر سوالی دارید، از پزشک خود در قسمت نظرات بپرسید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع:
https://www.niddk.nih.gov
https://www.mayoclinic.org

سوالات متداول در مورد سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

به مجموعه ای از اختلالات و مشکلات گوارشی گفته می شود که بدون ایجاد مشکل در معاینات، آزمایشات و حتی آندوسکوپی دستگاه گوارش، فرد مبتلا را ناراحت می کند.

چه عواملی باعث بدتر شدن علائم IBS می شود؟

برخی غذاها، استرس و تغییرات هورمونی عوامل اصلی بدتر شدن علائم IBS هستند.

بهترین قرص برای سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

داروهایی که برای این بیماری تجویز می شود، بیماری را درمان نمی کند، فقط علائم را بهبود می بخشد یا از بروز علائم جلوگیری می کند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.