سرهنگ و سانمی; روایت تجاوز جنسی در برنامه پروین


تاکتیکی ۲۴»سه هفته از اجرای نمایش پروین در سالن اصلی تهران می گذرد، به نظر می رسد این اجرا در مطلوب ترین وضعیت خود قرار دارد تا جایی که تماشاگران تئاتر ایرانی می توانند نمایش ها و صحنه های شناخته شده ای را در بافت تاریخی و فرهنگی ببینند.

این را روابط مطبوعاتی و رسانه ای پروین نشان می دهد«پروین» را حسین کیانی نویسنده و کارگردان نام آشنای تئاتر کشور بر اساس زندگی پروین اعتصامی شاعر نامدار ایران روایت می کند. فرازی از زندگی پروین که او را در حالتی کسل کننده و خسته از شرایط و اطرافیانش نشان می دهد، شاید تا آنجا که کمتر ایرانی می داند، مدتی را در چنین کسالتی سپری کرده است.

حسین کیانی بیش از دو دهه سابقه فعالیت در عرصه نمایش ملی ایران را دارد و به گفته خودش نمایشنامه پروین را بر اساس شرایط کنونی خود نوشته و کارگردانی کرده است.

در این نمایش نرگس محمدی، امین زنگدانی، جواد یحیوی، مهران رنجبر، مجید رحمتی، جواد مولانیا، مریم ندایی و… به ایفای نقش پرداخته اند.

یکی از مهمترین قسمت های این نمایش صحنه تجاوز سرهنگ آرتا همسر سابق پروین اعتصامی به خانه دارش است که در شرایطی پرتنش در نمایش می گذرد و تماشاگر را تا پایان اجرا درگیر می کند. رویدادی با اهمیت فراوان در رابطه با شرایط اجتماعی، فرهنگی و سنتی جامعه ایران، که مخاطب را به صحنه ای می کشاند که زنان بسیاری از طبقه ای را که صنمی نمایندگی می کند، درگیر می کند. عشق اجباری و امیدهای واهی برای ایجاد یک زندگی مشترک. داستانی از التهاب و ترس زنان آسیب پذیر و شکننده در یک جامعه مردسالار.

امین زندگانی که به گفته بسیاری از ناظران تئاتر نقش سرهنگ آرتا را بازی می کند، در متفاوت ترین نقش های خود ظاهر شده است و مریم ندایی از سوی دیگر نقش صنمی، پیشخدمت خانه پروین، زنی ناامید را بازی می کند. با کلاسش در مخفی .

نمایش پروین تا پایان تیرماه ۱۴۰۱ هر شب ساعت ۱۹:۰۰ در تماشاخانه اصلی تهران اجرا می شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.