سرطان ریه چیست؟ | مجله سیب


امید به زندگی بیماران مبتلا به سرطان ریه

سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان در ایالات متحده است و به تنهایی یک چهارم مرگ و میر ناشی از سرطان را به خود اختصاص می دهد. روزانه حدود ۴۲۲ آمریکایی بر اثر این سرطان جان خود را از دست می دهند و حدود ۸۲ درصد از آنها سابقه مصرف سیگار را داشته اند. با این حال، سرطان ریه یکی از قابل پیشگیری ترین انواع سرطان است. زیرا بیشتر موارد این سرطان تنها با ترک سیگار قابل پیشگیری است. پس از این ویرایش، در این مقاله از مطالب پزشکی سایت سیب این بیماری را بررسی خواهیم کرد.

سرطان ریه چیست؟

بهتر است قبل از بررسی کلی ببینید سرطان ریه چیست. در بدن، سلول‌های قدیمی یا سلول‌های دارای نقص ژنتیکی یا سلول‌هایی که به درستی کار نمی‌کنند، طی فرآیند آپوپتوز یا مرگ سلولی از بین می‌روند و سلول‌های جدید و سالم جایگزین می‌شوند.

گاهی اوقات فرآیندهای تنظیمی عملکرد و سلامت سلول ها با مشکل مواجه می شوند یا سلول های بیمار از این مکانیسم ها فرار می کنند و بدون توجه به محدودیت های بدن شروع به تکثیر می کنند. در این حالت تومور تشکیل می شود. تومور گاهی از کنترل خارج می شود و ویژگی های بدخیم دارد که در این صورت سرطان نامیده می شود. سرطان ریه یکی از انواع بیماری های بدخیم است که از تومور بدخیم سلول های ریه منشاء می گیرد.

منشا سرطان ریه

در بیشتر موارد، این سرطان از لوله های هوا در ریه ها به نام برونش یا کیسه های هوایی در ریه ها به نام آلوئول ایجاد می شود. سرطان ریه ابتدا به خود ریه ها گسترش می یابد و سپس به نواحی مجاور مانند غدد لنفاوی در ناف، ریه ها، زیر بغل یا کبد (متاستاز) سرایت می کند. دورترین مکان برای متاستاز سرطان ریه، استخوان ها، مغز و غدد فوق کلیوی است.

عواملی که خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند

بدون شک سیگار عامل اکثر موارد سرطان ریه است. دود سیگار مملو از مواد سرطان‌زا است و تماس دود سیگار با سلول‌هایی که راه‌های هوایی و کیسه‌های هوایی را به طور مزمن در طول سال‌ها پوشش می‌دهند باعث این سرطان می‌شود.

متأسفانه افرادی که سیگار نمی کشند؛ با این حال، کسانی که با یک فرد سیگاری زندگی می کنند و دائماً در معرض دود سیگار هستند، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به این سرطان هستند.

تنها حدود ۱۸ درصد از بیماران مبتلا به سرطان ریه هرگز در زندگی خود سیگار نکشیده اند. قرار گرفتن در معرض سایر مواد سرطان زا مانند آزبست، آرسنیک، کروم و گاز رادون نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد، به خصوص اگر فردی سیگار می کشد.

علائم سرطان ریه در مردان

علائم سرطان ریه در مراحل اولیه و اواخر

متأسفانه علائم سرطان ریه در مراحل اولیه خاموش است و معمولاً فرد مبتلا به دلیل نداشتن علائم خاصی به پزشک مراجعه نمی کند. علائم معمولاً پس از پیشرفت بیماری ظاهر می شوند. علائم سرطان ریه در مردان و سرطان ریه در زنان معمولا مشابه و علائم غیر اختصاصی است.

این علائم معمولاً به شکل سرفه مزمن است که به درمان های معمولی پاسخ نمی دهد، ترشحات برونش هنگام سرفه یا خلط خونی، تنگی نفس، درد مزمن قفسه سینه و گرفتگی صدا.

با پیشرفت بیماری، علائم سرطان ریه در مردان و علائم سرطان ریه در زنان معمولاً شامل علائم عمومی سرطان مانند ضعف، خستگی، کاهش وزن و تب و درد استخوان (معمولاً در شانه، بازو و دست) در صورت وجود است. متاستاز به استخوان ها

سردرد نیز می تواند به علائم اضافه شود که می تواند نشانه ای از متاستاز در مغز باشد. بیمار همچنین ممکن است از عفونت های تنفسی مانند برونشیت (برونشیت) یا ذات الریه (پنومونیا) رنج ببرد.

علائم سرطان ریه در کودکان

معمولا علائم سرطان ریه در کودکان مانند بزرگسالان است و تفاوت زیادی با هم ندارند. این علائم ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

  • سرفه ای که به درمان پاسخ نمی دهد.
  • درد قفسه سینه که هنگام سرفه یا نفس عمیق بدتر می شود.
  • خس خس سینه یا گرفتگی صدا؛
  • خستگی؛
  • از دست دادن اشتها؛
  • کاهش وزن غیر قابل توضیح؛
  • کاهش و تاخیر در رشد؛
  • عفونت های مکرر تنفسی مانند پنومونی یا برونشیت؛
  • سرفه کردن خون

علائم سرطان ریه در کودکان

علائم مرگ بر اثر سرطان ریه

اگر با فردی مبتلا به سرطان ریه در تماس هستید، باید به دنبال علائم مرگ ناشی از سرطان ریه باشید تا مشخص شود که آیا آن فرد در معرض خطر جدی است یا خیر. باید گفت که با رشد تومور، علائم معمولاً شدیدتر می شوند. با این حال، تعداد علائم به شدت بیماری ارتباطی ندارد. نوع سلول های سرطانی و محل تومور نیز در تعیین نوع علائم نقش دارند.

می توان گفت خطرناک ترین و نگران کننده ترین علامت سرطان ریه، کاشکسی یا کاهش شدید وزن ناخواسته در مدت زمان کوتاه است که در بیشتر موارد نشان دهنده گسترش تومور در بدن است.

تشخیص سرطان ریه

در صورت مشکوک بودن به سرطان ریه، پزشک پس از گرفتن سابقه پزشکی و معاینه از روش های مختلفی برای تشخیص استفاده می کند. آزمایش های تصویربرداری اشعه ایکس، مانند اشعه ایکس قفسه سینه و سی تی اسکن، می توانند وجود توده های سرطانی را تعیین کنند.

اما تشخیص قطعی سرطان ریه باید با کمک بیوپسی از بافت ریه یا غدد لنفاوی مجاور ریه و بررسی بافت مربوطه توسط پاتولوژیست صورت گیرد. این برداشت معمولاً در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی توسط جراح و معمولاً با کمک روش خاص آندوسکوپی یعنی برونکوسکوپی انجام می شود.

چگونه می توان سرطان ریه را درمان کرد؟

درمان بسته به نوع سرطان و میزان پیشرفت آن متفاوت است و میزان درمان سرطان ریه به مرحله سرطان بیمار بستگی دارد. با این حال، درمان های اصلی معمولاً شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و درمانی با استفاده از سیستم ایمنی فرد است.

متأسفانه، شانس زنده ماندن یک بیمار پنج سال پس از درمان سرطان ریه در مقایسه با سایر انواع سرطان بسیار ناچیز است، فقط حدود ۲۰٪ (این عدد برای سرطان پروستات ۹۹٪ و برای سرطان پستان ۹۱٪ است). بنابراین به نظر می رسد تنها راه کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان ریه پیشگیری از آن با پرهیز از سیگار است.

آیا سرطان ریه کشنده است؟

اکنون ممکن است از خود بپرسید که آیا سرطان ریه کشنده است یا خیر. سرطان ریه معمولاً دیر تشخیص داده می شود و در مراحل اولیه که کاملاً قابل درمان است، فرد علائم واضحی ندارد. بنابراین، تشخیص با تاخیر انجام می شود.

از آنجایی که جراحی ریه معمولاً دشوار است و ریه ها یک اندام حیاتی هستند، سرطان ریه معمولاً یک سرطان کشنده است و اکثر مبتلایان که در مراحل پایانی تشخیص داده می شوند می میرند.

امید به زندگی بیماران سرطان ریه چقدر است؟

بر اساس آمار و معیارهای خاص می توان گفت از هر ۳ نفر مبتلا به این بیماری ۱ نفر حداقل ۱ سال پس از تشخیص و حدود ۱ نفر از هر ۲۰ نفر حداقل ۱۰ سال عمر می کنند. با این حال، میزان بقا بسته به میزان گسترش سرطان در زمان تشخیص بسیار متفاوت است. تشخیص زودهنگام می تواند تفاوت زیادی در طول عمر فرد مبتلا ایجاد کند.

پیشگیری از سرطان ریه

همانطور که قبلا ذکر شد، اکثر موارد سرطان ریه را می توان با اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود سیگار و سایر مواد سرطان زا پیشگیری کرد. افراد غیرسیگاری هرگز نباید شروع به سیگار کشیدن کنند و این وظیفه والدین و معلمان است که به نوجوانان در مورد مضرات سیگار آموزش دهند.

همچنین، والدین و معلمان باید به نوجوانان بیاموزند که چگونه با دوستان و همسالان خود که آنها را به سیگار کشیدن تشویق می کنند یا به دلیل دوری از سیگار آنها را مسخره می کنند، رفتار کنند. برای ترک سیگار هرگز دیر نیست و ترک می تواند آنها را از خطر ابتلا به سرطان محافظت کند.

افراد سیگاری ممکن است به مشاوره ترک سیگار، روش های جایگزین و گروه درمانی نیاز داشته باشند. افراد غیر سیگاری باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب کنند. این افراد باید از قرار گرفتن در جمع افراد سیگاری یا بازدید از مکان هایی که سیگار در آنها آزاد است خودداری کنند.

کار با مواد سرطان زای فوق الذکر نیز باید با رعایت تمام اقدامات ایمنی انجام شود. مانند همه سرطان ها، ورزش منظم هر روز (یا حداقل سه بار در هفته) و رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه های حاوی آنتی اکسیدان نیز می تواند در پیشگیری از سرطان ریه موثر باشد.

اگر در مورد سرطان ریه سوالی دارید در قسمت نظرات سوال خود را با پزشکان سایت بنویسید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منبع:

سوالات متداول در مورد سرطان ریه

سرطان ریه چیست؟

سرطان ریه یکی از انواع بیماری های بدخیم است که از تومور بدخیم سلول های ریه منشاء می گیرد.

چه عواملی در بروز سرطان ریه نقش دارند؟

سیگار مهمترین عامل سرطان ریه است. پس از آن تماس با آزبست، آرسنیک، کروم و رادون نیز خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

امید به زندگی بیماران سرطان ریه چقدر است؟

متأسفانه، شانس زنده ماندن یک بیمار پنج سال پس از درمان سرطان ریه در مقایسه با سایر انواع سرطان بسیار کم است و تنها حدود ۲۰٪ است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.