سرطان رحم از تشخیص تا درمان چیست؟


علت سرطان رحم

سرطان رحم چهارمین سرطان شایع در زنان پس از سرطان ریه، سینه و روده بزرگ است. حدود ۲ تا ۳ درصد از زنان در طول زندگی خود به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. در این مقاله از سری مقالات جدید پزشکی سایت سیب ابتدا خواهیم دید که سرطان رحم چیست و سپس به سوالات شما در مورد این بیماری پاسخ خواهیم داد.

سرطان رحم چیست؟

رحم یک اندام تناسلی مهم زنان است که در زمان بارداری کمی بزرگتر از مشت است. دیواره رحم با ساختار منحصر به فردی که از لایه های زیادی از ماهیچه ها و سلول ها تشکیل شده است، وظیفه اصلی محافظت از جنین در دوران بارداری مادر را بر عهده دارد.

در نمای میکروسکوپی، لایه ای که حفره رحم را پوشانده، «اندومتر» نامیده می شود که از غدد زیادی و بافت نازکی که این غدد را در کنار هم نگه می دارد، تشکیل شده است. این غدد در پوشش داخلی رحم جایی هستند که ۹۷ درصد تومورهای بدخیم رحم در زنان منشا می گیرند.

زمانی که برخی از سلول های رحم مکانیسم های تنظیمی سلول را دور می زنند، این سلول های ناسالم شروع به تقسیم غیرقابل کنترل می کنند و این تقسیم در نهایت می تواند با تشکیل تومور منجر به سرطان شود.

سرطان آندومتر چیست؟

همانطور که قبلاً گفتیم، پوشش رحم محل بسیاری از سرطان های رحم است. بنابراین لازم است بدانیم سرطان آندومتر چیست. تکثیر آندومتر که “هیپرپلازی آندومتر” نیز نامیده می شود، معمولاً پس از افزایش سطح استروژن در زنان رخ می دهد. استروژن یکی از مهم ترین هورمون های بیولوژیکی در بدن زنان است که به طور طبیعی توسط تخمدان ها در طول چرخه قاعدگی ترشح می شود.

استروژن مسئول عملکردهای مهمی مانند رشد اسکلتی، بلوغ جنسی و رشد سینه در زنان است. همچنین در هر سیکل قاعدگی، استروژن ترشح شده از تخمدان بر دیواره داخلی رحم تأثیر می گذارد و باعث تکثیر لایه آندومتر رحم می شود. در پایان هر سیکل قاعدگی، دیواره تکثیر شده رحم شروع به ریزش می کند، پدیده ای که خونریزی قاعدگی را تعیین می کند.

آیا سرطان رحم قابل درمان است؟

علت سرطان رحم چیست؟

هر دلیلی که منجر به افزایش بیش از حد هورمون استروژن و در نتیجه افزایش فعالیت استروژن در بدن شود، می تواند عامل سرطان رحم باشد. به عنوان مثال، چاقی یک عامل خطر مهم برای سرطان رحم است. زیرا بافت چربی محل تولید هورمون استروژن است. بنابراین افراد چاق در مقایسه با افراد لاغر استروژن بیشتری در بدن خود تولید می کنند.

استفاده طولانی مدت از داروهای حاوی استروژن به هر دلیلی، زمانی که بدون نسخه پروژسترون انجام شود، عامل دیگری است که احتمال سرطان رحم را افزایش می دهد. استفاده از داروی تاموکسیفن که برای درمان بیماران با سابقه سرطان سینه تجویز می شود نیز در عرض چند ماه منجر به تکثیر بیش از حد آندومتر می شود.

ابتلا به بیماری های متعددی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یا برخی تومورهای تخمدان نیز باعث ترشح بیش از حد این هورمون می شود که خطر ابتلا به سرطان رحم را در زنان افزایش می دهد.

از جمله دلایل باروری زنان می توان به سن قاعدگی زودرس و یائسگی دیررس (بعد از ۵۵ سالگی)، نداشتن فرزند و سابقه ناباروری اشاره کرد. همه این موارد در نهایت باعث اثر بیش از حد استروژن خالص بر روی لایه آندومتر رحم و تکثیر بیش از حد آن می شود.

علائم سرطان رحم چیست؟

حال بهتر است با علائم این سرطان آشنا شوید و ببینید علائم سرطان رحم دقیقا چیست. علامت اصلی سرطان رحم یا هیپرپلازی آندومتر خونریزی غیر معمول است.

خونریزی غیرطبیعی رحم را باید جدی گرفت، به خصوص زمانی که فرد در حال یائسگی است. بر اساس توصیه های پزشکی، خونریزی در افراد بالای ۴۵ سال یا خونریزی هایی که با سابقه سرطان در خانواده فرد همراه است، نیاز به بررسی دارد.

چگونه بفهمیم سرطان دهانه رحم داریم؟

همانطور که قبلاً گفتیم، خونریزی غیرطبیعی علامت اصلی سرطان رحم است. بنابراین اگر خونریزی غیرطبیعی دارید، ممکن است تعجب کنید که چگونه تشخیص دهید سرطان رحم دارید یا خیر.

بسته به نیاز، متخصص زنان می تواند از روش های تشخیصی مختلفی برای بررسی تکثیر اندومتر و احتمال ابتلا به سرطان استفاده کند. سونوگرافی یکی از مطمئن ترین راه ها برای بررسی لایه های رحم است.

روش دیگر نمونه برداری از اندومتر است. این روش که روش اصلی بررسی وجود یا عدم وجود سرطان رحم است، روشی مفید، دقیق و ایمن است که به صورت سرپایی در مطب نیز انجام می شود.

اگر خونریزی بیمار علیرغم درمان ادامه یابد، پزشک ممکن است روش تهاجمی تری به نام D&C را انجام دهد که در آن پزشک نمونه های بیشتری می گیرد و می تواند داخل حفره رحم را با یک آندوسکوپ مخصوص بررسی کند.

آیا سرطان رحم قابل درمان است؟

آیا سرطان رحم قابل درمان است؟

افراد مبتلا به این سرطان معمولاً نگران این هستند که آیا سرطان رحم قابل درمان است و آیا برداشتن رحم باعث از بین رفتن سرطان می شود یا خیر.

درمان هیپرپلازی آندومتر و سرطان رحم بسته به شرایط و خواسته های بیمار می تواند از درمان دارویی تا هیسترکتومی متفاوت باشد.

با تجویز داروهای مشتق از پروژسترون، تکثیر بیش از حد پوشش داخلی رحم بهبود می یابد. پزشک ممکن است مشتقات پروژسترون مانند مژسترول یا مدروکسی پروژسترون استات را به صورت دوره ای (۱۴ روز مصرف و سپس استراحت) یا به طور مداوم تجویز کند.

در مواردی که بر اساس نتایج بافت شناسی نمونه، ضایعه پیش بدخیم وجود داشته باشد و میزان تکثیر لایه آندومتر تقریباً سرطانی باشد، پزشک ممکن است فرد را به انجام هیسترکتومی تشویق کند، به خصوص اگر زن در دوران یائسگی یا یائسگی باشد. میل به بچه دار شدن دارد، آینده ای ندارد

این در حالی است که اگر زن جوانی بخواهد در آینده باردار شود، می تواند از آی یو دی های مژسترول یا هورمون آزاد کننده پروژسترون استفاده کند و باروری خود را بدون هیسترکتومی حفظ کند.

آیا سرطان دهانه رحم کشنده است؟

امید به زندگی بیماران مبتلا به سرطان رحم بستگی به مرحله سرطان تشخیص داده شده دارد. هر چه این بیماری دیرتر تشخیص داده شود، طول عمر بیماران مبتلا به سرطان رحم کمتر می شود. اگر تومور در زمان تشخیص هنوز در ناحیه مبدا باشد، به آن تومور محلی گفته می شود و میزان بقای ۵ ساله ۹۵٪ است. اگر سرطان به صورت موضعی گسترش یافته باشد، میزان بقای ۵ ساله ۶۹٪ است.

برای پیشگیری از سرطان رحم چه بخوریم؟

برخی از غذاها می توانند به کاهش خطر سرطان کمک کنند. به خصوص اگر سالم غذا بخورید. بنابراین ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که برای پیشگیری از سرطان رحم چه بخوریم؟

بر اساس برخی مطالعات، خوردن عدس، سیر، سبزیجات برگ سبز، انگور، گوجه فرنگی، پیاز، غلات کامل و پرهیز از سیگار و الکل نقش مهمی در پیشگیری از سرطان زنان به ویژه سرطان رحم دارند.

اگر در مورد سرطان رحم سوالی دارید در قسمت نظرات سوال خود را با پزشکان سایت بنویسید سیب به سوال شما پاسخ دهید

Medscape. سرطان آندومتری. ۲۰۱۸. URL:

سوالات متداول در مورد سرطان دهانه رحم

سرطان آندومتر چیست؟

آندومتر لایه ای از رحم است. سرطان آندومتر یک تومور بدخیم است که از پوشش داخلی رحم ایجاد می شود.

علامت اصلی سرطان رحم چیست؟

خونریزی غیرطبیعی، به ویژه پس از یائسگی، علامت اصلی سرطان رحم است.

امید به زندگی بیماران مبتلا به سرطان دهانه رحم چقدر است؟

اگر تومور در زمان تشخیص هنوز در ناحیه مبدا باشد، به آن تومور محلی گفته می شود و میزان بقای ۵ ساله ۹۵٪ است. اگر سرطان به صورت موضعی گسترش یافته باشد، میزان بقای ۵ ساله ۶۹٪ است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.