سرطان دهانه رحم چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟


سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان است و امروزه به لطف برنامه غربالگری منظم که در اکثر کشورها اجرا می شود، میزان بروز موارد جدید کاهش یافته است. در این مطلب از مطالب پزشکی سایت سیب به معرفی کامل این سرطان می پردازیم.

سرطان دهانه رحم چیست؟

قبل از بررسی کامل، بهتر است ابتدا ببینید سرطان دهانه رحم چیست. سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که از دهانه رحم شروع می شود. دهانه رحم یک استوانه توخالی است که قسمت پایینی رحم را به واژن متصل می کند. بیشتر سرطان های دهانه رحم در سلول های سطح دهانه رحم شروع می شوند.

سرطان دهانه رحم یکی از علل اصلی مرگ و میر در زنان آمریکایی بود. اما از آنجایی که تست های غربالگری گسترده شده اند، دیگر اینطور نیست.

علت سرطان رحم چیست؟

علت سرطان دهانه رحم در بیشتر موارد ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود.

حدود ۱۰۰ نوع مختلف HPV وجود دارد، اما فقط برخی از آنها باعث سرطان دهانه رحم می شوند. دو نوع احتمال ایجاد سرطان HPV-16 و HPV-18 هستند.

HPV همچنین می تواند انواع دیگری از سرطان را در مردان و زنان ایجاد کند:

 • سرطان واژن
 • سرطان واژن
 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان صندلی
 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان حنجره

HPV یک عفونت بسیار شایع است.

علت سرطان رحم

علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

با توجه به اینکه تشخیص زودهنگام می تواند منجر به درمان کامل شود، اکنون بهتر است روی علائم سرطان دهانه رحم تمرکز کنید.

بسیاری از افراد در مراحل پایانی سرطان تشخیص داده می شوند. زیرا علائم سرطان دهانه رحم تنها در مراحل پایانی ظاهر می شود. هنگامی که علائم سرطان دهانه رحم ایجاد می شود، اغلب با شرایط رایجی مانند خونریزی قاعدگی و عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) اشتباه گرفته می شود.

علائم سرطان دهانه رحم در زنان یائسه و غیر یائسه عبارتند از:

 • خونریزی غیرمعمول، به عنوان مثال. ب. بین پریودها، بعد از رابطه جنسی یا بعد از یائسگی
 • ترشحات واژن که ظاهر یا بویی متفاوت از معمول دارند.
 • درد در لگن
 • تکرر ادرار
 • درد هنگام ادرار کردن

اگر هر یک از علائم سرطان دهانه رحم را در زنان یائسه یا غیر یائسه مشاهده کردید، برای معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید.

آیا درمانی برای سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال که آیا سرطان دهانه رحم قابل درمان است یا خیر؟ سرطان دهانه رحم اگر زود تشخیص داده شود بسیار قابل درمان است. چهار درمان اصلی عبارتند از:

 • عمل جراحی
 • رادیوتراپی
 • شیمی درمانی
 • درمان هدفمند

گاهی اوقات این درمان ها با هم ترکیب می شوند تا اثربخشی بیشتری داشته باشند.

آیا سرطان دهانه رحم کشنده است؟

عمل جراحی

هدف از عمل برداشتن کامل تومور است. گاهی اوقات پزشک فقط می تواند ناحیه ای از دهانه رحم را که حاوی سلول های سرطانی است بردارد. برای تومورهایی که گسترش یافته اند، جراحی ممکن است شامل برداشتن دهانه رحم و سایر اندام های لگنی نیز باشد.

رادیوتراپی

اشعه ایکس با انرژی بالا سلول های سرطانی را از بین می برد. پرتو را می توان با وسیله ای در خارج از بدن به تومور رساند یا می توان آن را از داخل بدن با لوله فلزی که در رحم یا واژن قرار داده شده است، رساند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی در سراسر بدن استفاده می کند. پزشکان این درمان را به صورت دوره ای انجام می دهند. در افراد مبتلا، شیمی درمانی در یک دوره انجام می شود. سپس درمان به پایان می رسد تا به بدن زمان برای بهبودی داده شود.

درمان هدفمند

بواسیزوماب (آواستین) داروی جدیدتری است که عملکرد متفاوتی نسبت به شیمی درمانی و پرتودرمانی دارد. این دارو رشد رگ های خونی جدیدی را که به رشد و بقای سرطان کمک می کنند، مسدود می کند. این دارو اغلب همراه با شیمی درمانی تجویز می شود.

مراحل سرطان دهانه رحم

پس از تشخیص، مرحله سرطان باید مشخص شود. مرحله سرطان دهانه رحم نشان می دهد که آیا سرطان گسترش یافته است و اگر چنین است، تا چه حد گسترش یافته است. مرحله بندی سرطان می تواند به پزشک در یافتن درمان مناسب برای بیمار کمک کند.

سرطان دهانه رحم چهار مرحله دارد:

 1. تومور کوچک است. ممکن است به غدد لنفاوی سرایت کرده باشد. به سایر قسمت های بدن سرایت نکرده است.
 2. تومور بزرگتر است. ممکن است در خارج از دهانه رحم یا به غدد لنفاوی گسترش یافته باشد. هنوز به سایر نقاط بدن نرسیده است.
 3. سرطان به قسمت پایین واژن یا لگن گسترش یافته است. می تواند حالب ها را مسدود کند. به سایر قسمت های بدن سرایت نکرده است.
 4. سرطان ممکن است خارج از لگن به اندام هایی مانند ریه ها، استخوان ها یا کبد گسترش یافته باشد.

آیا سرطان دهانه رحم کشنده است؟

برای پاسخ به این سوال که آیا سرطان دهانه رحم کشنده است؟ باید گفت مانند هر سرطان دیگری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود خطرناک نیست و به خوبی قابل درمان است. اما اگر دیر تشخیص داده شود، طول عمر بیماران سرطان دهانه رحم به شدت کاهش می یابد.

طول عمر بیماران مبتلا به سرطان دهانه رحم مانند سایر انواع سرطان با استفاده از شاخص بقای ۵ ساله تخمین زده می شود. در افرادی که زود تشخیص داده می شوند، میزان بقای ۵ ساله ۹۲ درصد است.

پس از گسترش سرطان به لگن، میزان بقای ۵ ساله به ۵۶ درصد کاهش می یابد. اگر سرطان به نقاط دورتر بدن گسترش یابد، میزان بقای ۵ ساله به ۱۷ درصد کاهش می یابد.

تست های تشخیصی سرطان دهانه رحم

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم؛ این آزمایشی است که پزشکان برای تشخیص سرطان دهانه رحم از آن استفاده می کنند. برای انجام این آزمایش، پزشک نمونه ای از سلول ها را از سطح دهانه رحم می گیرد. این سلول ها برای بررسی تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

در صورت وجود این تغییرات، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را پیشنهاد دهد که روشی برای بررسی دهانه رحم است.

اداره خدمات پیشگیرانه ایالات متحده برنامه غربالگری زیر را برای زنان بر اساس سن توصیه می کند:

 • سن ۲۱ تا ۲۹ سال: هر ۳ سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید.
 • سنین ۳۰ تا ۶۵ سال: هر ۳ سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر، هر ۵ سال یک بار آزمایش HPV پرخطر (hrHPV) یا هر ۵ سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر با hrHPV انجام دهید.

اگر در مورد سرطان دهانه رحم سوالی دارید، سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان وب سایت سب به سوال شما پاسخ دهند.

منبع

سوالات متداول در مورد سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که از دهانه رحم شروع می شود.

آیا درمانی برای سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

۴ روش جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و درمان هدفمند برای از بین بردن تومور در سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

امید به زندگی بیماران مبتلا به سرطان دهانه رحم چقدر است؟

در افرادی که زود تشخیص داده می شوند، میزان بقای ۵ ساله ۹۲ درصد است. پس از گسترش سرطان به لگن، میزان بقای ۵ ساله به ۵۶ درصد کاهش می یابد. اگر سرطان به نقاط دورتر بدن گسترش یابد، میزان بقای ۵ ساله به ۱۷ درصد کاهش می یابد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.