سرطان حنجره درمان پذیر است؟| مجله سیب


درمان سرطان گلو چیست

پیش‌تر در مقالۀ سرطان حنجره در آرشیو اطلاعات بیماری در سایت پزشکی سیب، به بررسی سرطان حنجره و گلو پرداختیم. در این مطلب قصد داریم اختصاصی ببینیم که راههای درمان سرطان حنجره چیست و راههای پیگگیری از سرطان حنجره کداماند.

آیا سرطان حنجره درمان دارد؟

به سلول های تومور بدخیم سرطان گفته می شود. سرطانها باتوجهبه شائی که دارن، ماهیت متفاوتی دارند و ممکن است من رفتار متفاوتی داشته باشند. گاهی اوقات می توانم صرفا با یک عمل جراحی یک تومور را برداشته و برای همیشه از شر رن راحت شد. اما، گاهی حتی با وجود جراحی، شیمیدرمانی و پرتودرمانی باز هم سرطان در بدن باقی میماند.

برای پاسخ به این سوال که، آیا سرطان حنجره درمان دارد یا خیر باید بگوییم تا حد زیادی به آندایۀ تومور و میزان تهاجم آن بستگی دارد. بهترین درمان سرطان حنجره شامل رادیوتراپی، جراحی، شیمی‌درمان ارن ار.

باتوجهبه ارزیابی سرطان و وضعیت بیمار، تصمیم گرفته می شود که چه برنامۀ درمانی برای او اجرا شود. معمولا اکثر بیمارستانها یا مراکک تخصصی سرطان برای درمان از یک جراح، یک انکولوژیست و یک پرستار کمک میگیرند تا درمان به طور مفید و مراقبتی اجرا شود.

بهدلیل مشابه بودن اکثر روشهای درمانی و تشخیصی در این مطلب نیز سرطان گلو و سرطان حنجره را در نظر میگیریم.

راه درمان سرطان حنجره چیست

درمان سرطان گلو چیست؟

همان طور که گفتیم، درمان به وضعیت بیمار متفاوت است بنابراین برای پاسخ به این سوال که درمان سرطان گلو چیست باید بگویم اگر بیمار بیمار به سرطان حفره در مراحل اولیه باشد، ممکن است سرطان را با استفاده از جراحی (رزکسیون آندوسکوپی) یا رادیوتراپی انجام دهیم. به تنهایی از بین برد. حتی ممکن است از این روش در سرطان‌ها استفاده شود گاهی اوقات برای انجام جراحی و رادیوتراپی لازم است.

در مراحل بعدی سرطان حنجره، ممکن است به جراحی نیاز باشد. احتمالاً از رادیوتراپی و شیمی‌درمانی به‌صورت ترکیبی استفاده می‌شود. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد کل حنجره برداشته شود. در مواردی که شیمیدرمانی مناسب نیست از یک داروی ضد سرطان به نام Cetuximab استفاده شود. در ادامه می‌بینیم که هر یک از موارد درمان سرطان حنجره چیست.

رادیوتراپی

در رادیوتراپی پرتوهای پرانرژی به سلول های سرطانی تابیده می شود تا آنها از بین بروند. از رادیوتراپی ممکن است به تنهایی در مراحل اولیه بهعنوان بهترین درمان برای سرطان حنجره استفاده شود یا اینکه می توان از جراحی از رادیوتراپی برای از بین بردن سایر سلول های سرطانی باقیمانده استفاده کرد.

رادیوتراپی چند جلسه در هفته انجام می‌شود و معمولاً ۳ تا ۷ هفته طول می‌د. پرتوهای پرانرژی علاوه بر این برای افزایش سلول های سرطانی بر سلول های سالم نیز ممکن است عوارض جانبی زیر ایجاد شود:

 • دردناک‌شدن پوست مانند آفتاب‌سوختگی؛
 • زخمهای دهان؛
 • خشکی دهان؛
 • از بین رفتن حس چشایی؛
 • از دست دادن اشتها؛
 • نتیجه
 • احساس ضعف و بیماری.

این عوارض بیشتر از چند هفته از رادیوتراپی از بین می‌روند. باید گفت که خود رادیوتراپی ممکن است باعث ایجاد سرطان های دیگر شود.

جراحی

راه دیگری در درمان سرطان حره و گلو عمل جراحی است که سعی می‌کند سلول‌های سرطانی کاملاً برداشته شوند. عمل جراحی به سه طریق برای سرطان حنجره انجام می شود:

 • برداشتن تومور با آندوسکوپی؛
 • برداشتن بخشی از حنجره؛
 • برداشتن کامل حنجره.

رزکسیون آندوسکوپی را می‌توان در مراحل اولیه سرطان حنجره استفاده کرد. در طول این عمل، جراح از طریق آندوسکوپ مخصوص برای بزرگنمایی حنجره استفاده می کند. آندوسکوپ به آنها اجازه می دهد تا سرطان را با لیزر یا ابزارهای جراحی کوچک حذف کنند. رزکسیون آندوسکوپی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

اگر تومور بزرگتر باشد، برای برداشتن بهتر سلولهای سرطانی از جراحی باز استفاده می شود که در طی آن ممکن است بخشی یا همۀ حنجره برداشته شود. در برداشت بخشی از حنجره تارهای صوتی در جای خود باقی خواهند ماند. بنابراین، همچنان می‌توان گفت اما صدا ممکن است بسیار خشن یا ضع باشد.

دانشگاه از سرطان حنجره

شیمیدرمانی

در شیمیدرمانی از یک سری داروهای قوی استفاده می شود که به سلول های سرطانی آسیب وارد می کنند و جلوی رشد و تولید آنها را می گیرند. گاهی ممکن است پیش از شیمیدرمانی نیاز به رادیوتراپی باشد تا آندایۀ تومور کوچک شود.

از شیمی‌درمانی می‌توان در سرطان حنجره پیشرفته یا عودکرده نیز هسدد ڧدد. در شیمیدرمانی دارو به ککل تزریقی در تند جلسه دریافت می شود و گاهی لازم است برای چند روز دارو در بیمارستان بستری شود. شیمیدرمانی نیز دارای عوارضی است ازجمله:

 • احساس ضعف و بیماری؛
 • ریزش مو؛
 • از دست دادن اشتها؛
 • اسهال؛
 • درد دهان و زخم‌های دهان؛
 • نتیجه
 • تضعیف سیستم ایمنی.

عوارض شیمی‌درمانی بعد از تکمیل دورۀ درمانی بهبود می‌یابند.

داروهای ضد سرطان

چند داروی جدید ساخته شده است که مستقیماً سلولهای سرطانی را هدف قرار می دهند. ازجمله این داروها استوکسیماب و پمبرولیزوماب هستند. از این داروها هم می توان به شکل ترکیبی با رادیوتراپی و جراحی استفاده کرد و هم می توانم در افرادی که امکان دریافت شیمیدرمانی یا رادیوتراپی را ندارند (مانند افراد با نارسایی کلیوی یا مصرفی) استفاده کنند.

این داروها نیز عوارضی دارند که برخی از آنها پس از پایان درمان بهبودی بهبود میابند و برخی نیز باقی میمانند.

دانشگاه از سرطان حنجره

مواردی که گفتیم، اگر در مسیر تقسیم و تولیدمثل سلولها اختلال ایجاد شود، ممکن است به ککل بیرویهای تقسیم شوند و تومورها را ایجاد کنند.

یک سری از عوامل ایجاد صدمه به سلول ها می شوند که در معرض این عوامل ایجاد سرطان ها هستند. یک مورد که در ایجاد سرطان حنجره و گلو بسیار نقش پررنگی دارد تنباکو است.

تنباکو به هر شیوه ای که مصرف شود، مصرف سیگار، سیگارت، قلیان، پیپ و … یک خطر بالقوه برای ایجاد سرطان حنجره و گلو است. ترک سیگار و مصرف تنباکو یکی از مهم ترین راه های پیشیری از سرطان حنجس.

عواملی که باعث ایجاد آسیب در سلول‌ها می‌شوند و گلو می‌شود الکل می‌شود. مصرف بیشتر از ۱۴ واحد الکل در هفته خطر به سرطان حنجره و بیماری یدی‌د. بنابراین، یکی دیگر از راههای آبی از سرطان حنجره کاهش یا قطٹ مصاکس.سر

برای پیگگیری از سرطان حنجره و انواع سرطانهای دیگر، رعایت یک سبک زندگی سالم بسیار نقش پررنگی دارد. مصرف مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات تازه بهویژه مرکبات، گوجهنگی، روغن زیتون و … ممکن است خطر ابتلا به سرطان حنجره و بسیاری از سرطانهای دیگر را کاهش دهد.

درمجموع سیگار و الکل دو عامل بسیار مهم در مورد سرطان حنجره هستند اگر در خانواده سابق به این سرطان وجود داشته باشد. ترک سیگار و مصرف الکل علاوه بر این که باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان حنجره می شود، باعث بهبود سلامت عمومی بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های دیگر خواهد شد.

پرسشی دربارۀ این موضوع را اینجا بپرسید تا پزشکان مجلۀ سیب به شما پاسخ دهند.

پرسش‌وپاسخ

 1. راه درمان سرطان حنجره چیست؟ باتوجهبه وضعیت فرد و مرحله ای که تومور در آن ممکن است از رادیوتراپی، شیمیدراپی، جراحی و داروهای ضدسرطان استفاده شود. ممکن است یک یا چند مورد از این درمان‌ها باهم استفاده شوند.
 2. بهترین درمان برای سرطان حنجره چیست؟ بهترین درمان برای هر شخص باتوجهبه مرحلۀ بیماری او و سایر بیماریهای همراه آن متفاوت است.
 3. راههای پیشرفت از سرطان حنجره کدام اند؟ برای پیگگیری از سرطان حنجره قطع مصرف تنباکو، کاهش یا مصرف الکل و رعایت یک سبک زندگی سالم مهم نقش را دارند.

منبع

https://www.nhs.uk

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.