سازمان ملل: بیش از ۱۷۰ خبرنگار افغان در ۱۱ ماه مورد خشونت قرار گرفته اندبه گزارش شهرآرانیوز؛ بر اساس گزارش یوناما، از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، ۱۷۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است.

گزارش جدید یوناما که امروز چهارشنبه ۲۹ جولای منتشر شد، نشان می دهد که از ۱۵ اوت ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲، ۱۷۳ خبرنگار با خشونت مواجه شده اند که از این میان ۱۶۳ مورد به مقامات طالبان نسبت داده شده است.

بر این اساس با تسلط گروه طالبان، ده ها رسانه تصویری، صوتی و مکتوب در کشور تعطیل و تعدادی از رسانه های کشور در خدمت طالبان قرار گرفت و به عنوان مرجع عمومی سازی مورد استفاده قرار گرفت. طالبان فکر کردند.

به گفته طالبان، در این مدت ۱۲۲ مورد بازداشت خودسرانه خبرنگاران، ۵۸ مورد بدرفتاری، ۳۳ مورد تهدید و ارعاب و ۱۲ مورد بازداشت غیرمرتبط خبرنگاران صورت گرفته است.

این گزارش جدید همچنین حاکی از آن است که در ده ماهه حکومت طالبان بر افغانستان ۶ خبرنگار جان باخته اند که از این تعداد ۵ خبرنگار به داعش و ۱ خبرنگار به یک فرد ناشناس منتسب شده است.

لازم به ذکر است که پس از قدرت گرفتن طالبان، ده ها رسانه تصویری، صوتی و مکتوب در کشور تعطیل شدند و تعدادی از رسانه های کشور در خدمت طالبان قرار گرفتند و به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گرفتند. تعمیم افکار طالبان

منبع: صدای افغانستان

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.