ساخت بیشتر هتل در مشهد توجیه اقتصادی ندارد به هیچ واحد اقامتی نرخ متفاوتی داده نشده استگروه جامعه شهرآرانیوز; یوسف بیدخوری در نشست خبری دهه گذشته ستاد صفر که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: حدود ۲ ماه است که جلسات مستمری را در حوزه مسکن برگزار می کنیم. ظرفیت اسکان ما در واحدهای رسمی حداکثر ۱۳۵۰۰۰ نفر می باشد. البته ظرفیت ۱۳۵ هزار نفری برای این ایام کافی نیست، بنابراین تمام ظرفیت های ممکن را که زائران بتوانند در آنجا اقامت کنند هماهنگ کرده ایم. اداره کل آموزش و پرورش، اداره کل ورزش و جوانان و شهرداری مشهد ظرفیت های خوبی را فراهم کرده اند.

وی با اشاره به اینکه اداره کل ورزش و جوانان و اداره کل آموزش و پرورش ظرفیت ۱۴ هزار نفر و ۱۵۰ هزار نفر را فراهم کردند، گفت: حتی به ادارات دولتی رفتیم و از آنها خواستیم که ظرفیت ساختمان های خود را در اختیار ما بگذارند. کار خوبی که امسال انجام شده این است که اگر ظرفیتی خالی بماند می توانیم آن را در دفتر مرکزی ببینیم.

بیدخوری با اشاره به اینکه ظرفیت اسکان در اطراف حرم رضوی مشکل خواهد بود، گفت: واحدهای اقامتی رسمی به ظرفیت خود رسیده اند و ظرفیت مازاد ندارند. هر چه از حرم دورتر باشیم ظرفیت موقت و اضطراری بیشتر می شود.

وی افزود: آنچه نیاز به مدیریت بیشتر دارد افرادی است که با ماشین شخصی خود می آیند یا افرادی که نمی توانند در هیئت های مذهبی بمانند. ما باید آنها را مدیریت کنیم و اولویت اول ما مدارس، ادارات دولتی، سالن های ورزشی و اردوها هستند. با هر فرد با شماره ۳۷۰۴۵ با آنها تماس بگیرید، ما با شما صحبت می کنیم و فضای موجود را به شما اطلاع می دهیم.

بیدخوری خاطرنشان کرد: قیمت واحدهای اقامتی رسمی افزایش نیافته است، واحدهای اقامتی قیمت های خاص خود را دارند و تمامی لیست قیمت ها برای میهمانان قابل مشاهده است. صحبت هایی درباره قیمت شناور و متفاوت شده است اما به هیچ واحد اقامتی لیست قیمت متفاوتی نداده ایم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ضریب اشغال واحدهای مسکونی در مشهد چندان بالا نیست. ما همیشه ۲-۳ روز قبل که پیک مهمی داریم افت داریم. واحدهای مسکونی در صورتی توجیه اقتصادی دارند که میانگین اشغال سالانه آنها حداقل ۵۰ درصد باشد. در غیر این صورت فاقد توجیه اقتصادی لازم هستند. بنابراین در فصل کم که مشتریان کمتری هستند تخفیف می دهند، اما اینطور نیست که ما ۲ تعرفه برای آنها داشته باشیم یا لیست تعرفه متغیر داشته باشند.

معاون گردشگری اداره کل میراث، گردشگری و صنایع دستی گفت: در برخی ظرفیت های اضطراری حداقل مبالغی از زائران اخذ می شود. مدارس نیز قیمت های خاص خود را دارند که برای فرهنگیان و سایر افراد جامعه متفاوت است.

وی در خصوص اینکه چرا امروزه دیگر در مشهد هتلی برای اسکان زائران ساخته نمی شود، گفت: اگر بخواهیم هتل های زیادی بسازیم توجیه اقتصادی آنها زیر سوال می رود. دولت موظف است برای ایجاد ظرفیت های موقت و اضطراری تمهیدات لازم را انجام دهد تا زائرانی که به اینجا می آیند بتوانند از آنها استفاده کنند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.