رکورد تاریخی تورم در منطقه یورو تا پایان سال ۲۰۲۲ – اقتصاد برتر


کمیسیون اتحادیه اروپا تخمین می زند که میانگین تورم در منطقه یورو در سال جاری به بالاترین حد خود یعنی ۷.۶ درصد خواهد رسید. علت اصلی این تورم بی سابقه افزایش شدید قیمت انرژی ناشی از تجاوز روسیه به اوکراین است.

تهران – اختازبرتر – ۲ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #TopEconomy به نقل از دویچه وله، کمیسیون اتحادیه اروپا بر اساس ارزیابی تابستانی از وضعیت اقتصادی توسط نهادهای ذیربط در بروکسل، پیش‌بینی می‌کند که میانگین نرخ تورم در منطقه یورو در سال جاری به بالاترین سطح جهان خواهد رسید. ۲۰۲۲. تاریخچه این منطقه.

به گزارش خبرگزاری آلمان، برآوردهای کمیسیون که در روز پنجشنبه ۱۴ ژوئن منتشر شد، فرض می‌کند که میانگین تورم در کشورهای منطقه یورو در سال جاری ۷.۶ درصد خواهد بود.

در گزارش بهار کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه می، میانگین تورم در منطقه یورو در سال جاری کمی بیش از شش درصد پیش بینی شده بود.

بنابراین نرخ تورم در منطقه یورو به بالاترین حد خود از زمان تأسیس منطقه و جایگزینی یورو با ارزهای ملی در سال ۱۹۹۱ رسیده است.

جنگ روسیه و اوکراین که از ۲۴ فوریه به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه آغاز شد، باعث بحران انرژی بی سابقه و افزایش شدید قیمت انرژی در سطح بین المللی شده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا است، اما چندین کشور دیگر خارج از این منطقه نیز جایگزین یورو به عنوان پول ملی خود شده اند.

انتظار می رود میانگین افزایش قیمت در تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال جاری ۸.۳ درصد باشد. بهار امسال، کمیسیون اتحادیه اروپا این میزان را کمی کمتر از هفت درصد تخمین زد.

انتظار می‌رود تورم در سال آینده به نصف کاهش یابد و به روند نزولی ادامه دهد و به طور متوسط ​​در منطقه یورو به ۴ درصد و در اتحادیه اروپا به ۴.۶ درصد برسد.

کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین پیش‌بینی می‌کند که رشد اقتصادی در کشورهای عضو اتحادیه در سال جاری ۲.۷ درصد و در منطقه یورو یک دهم درصد کاهش یابد که اندکی کمتر از برآوردهای قبلی است.

کاهش رشد اقتصادی در سال آینده

برآورد جدید این کمیسیون حاکی از آن است که رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و منطقه یورو در سال آینده کاهش خواهد یافت و به کمتر از یک و نیم درصد خواهد رسید. در ماه می، اقتصاددانان رشد اقتصادی این کشورها را ۲.۳ درصد در سال بعد پیش بینی کردند.

دلیل اصلی این برآوردهای بدبینانه از رشد اقتصادی، بحران انرژی است که در شکستن رکورد تاریخی تورم نیز نقش اساسی داشت.

بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان در سراسر جهان بر این باورند که تورم بالا تا اواسط این دهه ادامه خواهد داشت و ارزیابی های آنها پیش بینی کمیسیون اروپا را تأیید می کند.

۶۵۳ اقتصاددانی که در نظرسنجی مشترک مؤسسه تحقیقات اقتصادی مونیخ (Ifo) و مؤسسه سیاست اقتصادی سوئیس شرکت کردند، میانگین نرخ تورم را برای امسال ۷.۷ درصد پیش‌بینی کردند و برآورد کردند که افزایش قیمت‌ها در سال ۲۰۲۶ آهسته و متوسط ​​خواهد بود. به چهار و نیم درصد خواهد رسید.

این در حالی است که نرخ تورم در کشورهای اروپایی در مقایسه با اکثر کشورهای جهان چندان بالا نیست. کارشناسان شرکت کننده در نظرسنجی مذکور افزایش قیمت در آمریکای جنوبی، شمال و شرق آفریقا و کشورهای آسیای غربی و مرکزی را حدود ۲۰ درصد برآورد می کنند.

این اقتصاددانان که شهروندان صد کشور مختلف هستند، پیش‌بینی می‌کنند که تورم در آمریکای شمالی و مرکزی و بیشتر اروپا در سال جاری زیر ۱۰ درصد خواهد بود.

با این حال، تورم در منطقه یورو در سال ۲۰۲۲ تقریباً چهار برابر بیشتر از هدف تعیین شده توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) خواهد بود که افزایش دو درصدی قیمت را به عنوان وضعیت ایده آل اقتصادی اعلام کرده است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.