رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم لاغری کم چرب و پرچرب است. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب این نوع رژیم می پردازیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. وضعیتی که در آن بدن برای انرژی به جای کربوهیدرات از چربی استفاده می کند. با این حال، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون توصیه پزشکی برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راه های پیشگیری از آنها

یک فرد ممکن است یک بیماری مرتبط با کتو داشته باشد

در رژیم کتو، کربوهیدرات دریافتی بدن عمدتاً کمتر از ۵۰ گرم در روز است. بنابراین بدن دچار شوک می شود. این وضعیت باعث ایجاد یک بیماری شبیه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد، سرگیجه، خستگی، حالت تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ناشی از رژیم کتوژنیک در بدن است. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و از غذاهای غنی از سدیم، پتاسیم و سایر الکترولیت ها استفاده کنید.

این نوع رژیم غذایی می تواند به کلیه ها فشار وارد کند

غذاهای حیوانی پرچرب مانند تخم مرغ، گوشت، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا حاوی کربوهیدرات نیستند. مصرف زیاد این غذاها به مرور زمان منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد فرآورده های حیوانی باعث افزایش خون و اسید اوریک می شود. به همین دلیل کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. همچنین باید توجه داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به از بین بردن اسید خون نیستند.

احتمال مشکلات گوارشی و تغییر در باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات های بدن، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن از غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند سبزیجات و حبوبات تامین می شود که به طور کامل از این رژیم حذف شده اند. به همین دلیل، رژیم کتو می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

محدود کردن مصرف غذا باعث کاهش ویتامین ها و مواد معدنی در بدن می شود. در برخی مطالعات، رژیم کتو عناصری مانند کلسیم، ویتامین D، منیزیم و فسفر را تامین نمی کند. با گذشت زمان آثار این کمبودها آشکار می شود و آثار مخربی به همراه دارد. به همین دلیل مصرف مکمل های غذایی حاوی امگا ۳، ویتامین های B، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون پایین می آید

زیرا قند خون از کربوهیدرات ها تامین می شود. اگر از افرادی که رژیم کتوژنیک مشاهده کنید، آزمایش خون بدهید کمبود هموگلوبین در خون کاملا مشهود است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ معمولا سطح هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. پیروی از رژیم کتوژنیک برای دیابتی ها به قدری خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل همه رژیم ها باید زیر نظر پزشک انجام شود تا اجزای لازم در بدن کم و زیاد نباشد. اگر دکتر می تواند با من بیاید رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کنید و علائم او را بهبود بخشید.

رژیم کتو بر سلامت استخوان ها تأثیر می گذارد

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستگی استخوان بیشتر است.

نیاز به مراجعه به پزشک

در پایان لازم به ذکر است که کسانی که از بیماری های زمینه ای مانند بیماری کلیوی، بیماری قلبی، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند، حتما قبل از اقدام به هرگونه رژیم غذایی با متخصص تغذیه مشورت کنند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.