روانپزشک کیست و دیدن او چه مزایایی دارد؟


چه کسی به روانپزشک نیاز دارد؟

روانپزشکی شاخه ای از پزشکی است. بسیاری از افراد ممکن است در مقطعی از زندگی خود به روانپزشک مراجعه کنند. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیبابتدا می بینم روانپزشک کیست و سپس به سوالات شما در مورد مراجعه به روانپزشک پاسخ می دهیم.

روانپزشک کیست؟

سوال رایجی که بسیاری از مردم دارند این است که روانپزشک کیست و چه تفاوتی با روان درمانگر یا روانشناس و مشاور دارد. روانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که بر پیشگیری، تشخیص و درمان اختلالات روانی، رفتاری و عاطفی تمرکز دارد. روانپزشک پزشکی است که در زمینه سلامت روان تخصص دارد.

در ایران بعد از دکتری پزشکی عمومی می توانید در رشته روانپزشکی تحصیل کنید. در کشورهای دیگر ممکن است اینطور نباشد. با این حال، روانپزشک پزشکی است که در درمان اختلالات روانی و عصبی تخصص دارد.

روانپزشکی و روانشناسی از بسیاری جهات مشابه هستند. با این حال تفاوت های زیادی با هم دارند و دو رشته تحصیلی مجزا هستند. روانپزشک می تواند با تجویز داروها و اقدامات درمانی بیماران را درمان کند. با این حال روانشناسان با ارائه مشاوره و راه حل های مناسب به فرد کمک می کنند علائم کمتری داشته باشد و بدون دارو زندگی بهتری داشته باشد.

تفاوت روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب

شما ممکن است تفاوت بین یک روانپزشک و یک متخصص مغز و اعصاب را ندانید و ممکن است از خود بپرسید که چه تفاوتی بین این دو وجود دارد. باید گفت که یک روانپزشک در واقع یک متخصص مغز و اعصاب است و هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد.

مزایای مراجعه به روانپزشک

چه کسی به روانپزشک نیاز دارد؟

برای اینکه بدانید چه کسی به روانپزشک نیاز دارد، باید بدانید که یک روانپزشک چه کاری انجام می دهد و در چه شرایطی می تواند به افراد کمک کند. وقتی به روانپزشک مراجعه می کند، ابتدا در مورد علائم روحی و جسمی شما سؤالاتی می پرسد. این ممکن است نیاز به معاینه فیزیکی، آزمایشات آزمایشگاهی یا ارزیابی روانشناختی داشته باشد.

سپس پزشک شما از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی برای تعیین اینکه ممکن است از چه بیماری روانی رنج می برید استفاده کند. دستورالعمل های منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا توسط متخصصان سلامت روان برای تشخیص و توسط شرکت های بیمه برای اهداف بازپرداخت استفاده می شود. انواع مختلفی از بیماری روانی وجود دارد، از جمله:

 • اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روان پریشی؛
 • اختلال دوقطبی و اختلالات مرتبط؛
 • اختلالات مربوط به تروما و استرس؛
 • اختلال وسواس فکری اجباری و سایر اختلالات مرتبط؛
 • اختلالات افسردگی؛
 • اختلالات اضطرابی؛
 • اختلال خوردن؛
 • اختلالات خواب؛
 • اختلالات جنسی؛
 • اختلال عملکرد جنسی؛
 • اختلالات مصرف مواد و اعتیاد؛
 • اختلال شخصیت.

روانپزشکان چگونه با بیماران رفتار می کنند؟

ممکن است برای تشخیص صحیح بیش از یک ویزیت لازم باشد. پس از تشخیص، روانپزشک وضعیت را برای شما توضیح می دهد و با شما برای ایجاد یک برنامه درمانی همکاری می کند.

روانپزشکان بسته به نیاز هر بیمار از درمان های متفاوتی استفاده می کنند، از جمله اشکال مختلف روان درمانی، دارو درمانی، مداخلات روانی اجتماعی و سایر درمان ها (مانند درمان تشنج الکتریکی یا ECT).

روان درمانی

روان درمانی که گاهی گفتار درمانی نیز نامیده می شود، درمانی است که شامل یک رابطه کلامی بین درمانگر و بیمار است. می توان از آن برای درمان انواع اختلالات روانی و مشکلات عاطفی استفاده کرد. هدف روان درمانی حذف یا کنترل علائم ناتوان کننده یا ناراحت کننده است تا بیمار بتواند عملکرد بهتری داشته باشد. بسته به وسعت مشکل، درمان می‌تواند چند جلسه در طول یک یا دو هفته یا چندین جلسه در طول چندین سال باشد. روان درمانی را می توان به صورت فردی، زوجی، خانوادگی یا گروهی انجام داد.

انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد. روان‌درمانی است که به بیماران کمک می‌کند تا رفتارها یا الگوهای فکری خود را تغییر دهند، روان‌درمانی‌هایی که به بیماران کمک می‌کند تأثیر روابط و تجربیات گذشته را بر رفتارهای فعلی کشف کنند، و روان‌درمانی‌هایی که هدف آنها حل مشکلات دیگر به روش‌های خاص است.

درمان شناختی رفتاری یک درمان هدف گرا با تمرکز بر حل مسئله است. روانکاوی شکل فشرده ای از روان درمانی فردی است که نیاز به جلسات مکرر در طول چندین سال دارد.

دارو

بیشتر داروها توسط روانپزشکان به همان روشی که برای درمان فشار خون بالا یا دیابت استفاده می شود تجویز می شود. پس از ارزیابی کامل، روانپزشکان می توانند برای درمان اختلالات روانی دارو تجویز کنند.

در حالی که مکانیسم دقیق اثر بسیاری از داروهای روانپزشکی به طور کامل شناخته نشده است، آنها می توانند سیگنال های شیمیایی و ارتباطات را در مغز تعدیل کنند، که می تواند برخی از علائم اختلالات روانپزشکی را کاهش دهد. بیمارانی که تحت درمان دارویی طولانی مدت قرار می گیرند باید به طور منظم با روانپزشک خود برای نظارت بر اثربخشی دارو و عوارض جانبی احتمالی ملاقات کنند.

مزایای مراجعه به روانپزشک

در واقع می توان گفت مهم ترین فایده مراجعه به روانپزشک بهبود علائم روانی آزاردهنده ای است که ممکن است در زندگی شما اختلال ایجاد کرده باشد. اگر علائم زیر را دارید، مراجعه به روانپزشک می تواند کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد:

 • مشکلات سازگاری با تغییرات زندگی؛
 • ترس یا نگرانی؛
 • افسردگی مداوم؛
 • افکار خودکشی؛
 • آسیب به خود؛
 • تفکر اجباری؛
 • توهم یا هذیان؛
 • مصرف غیرقابل کنترل الکل یا مواد مخدر؛
 • با بدن خود مشکل دارید؛
 • تمرکز ضعیف؛
 • طغیان عاطفی؛
 • اختلال خواب

سلامت روان یک معیار مطلق نیست، بلکه در یک طیف گسترده طبقه بندی می شود. همه مشکلات سلامت روان نیاز به مراقبت پزشکی توسط روانپزشک ندارند. بسیاری از افراد بهتر است ابتدا به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کنند و سپس در صورت لزوم به روانپزشک ارجاع داده شوند.

برای درمان اضطراب به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

برای درمان اضطراب به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

اضطراب یکی از شایع ترین اختلالات روانی است که بسیاری از افراد ممکن است در طول زندگی خود آن را تجربه کنند. اگر اضطراب زندگی شما را مختل کرده است یا علائم فیزیکی مانند تپش قلب، تعریق و غیره را تجربه کرده اید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که برای درمان اضطراب با کدام پزشک متخصص مشورت کنید.

برای درمان اضطراب باید به روانپزشک مراجعه کنید تا علائم جسمی شما با دارو کنترل شود. همچنین می‌توانید به روان‌درمانگر یا روان‌شناس بالینی مراجعه کنید تا محرک‌های روان‌شناختی اضطراب خود را تنظیم کند تا در نهایت کمتر ترسیده باشید.

آیا برای درمان افسردگی باید به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنیم؟

افسردگی یکی دیگر از اختلالات روانی رایج است که گاهی اوقات بسیار پیچیده و درمان و مدیریت آن دشوار است. بنابراین ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا باید برای درمان افسردگی به روانشناس مراجعه کنید یا روانپزشک.

برای درمان افسردگی بهتر است ابتدا به یک روانشناس بالینی مراجعه کنید تا در صورت لزوم شما را به متخصص روانپزشکی ارجاع دهند و در عین حال شرایط شما را ارزیابی کرده و به تسکین علائم شما کمک کنند.

اگر در مورد روانپزشک و دلایل مراجعه خود سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات سوال خود را با پزشکان سایت مطرح کنید. سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع:

سوالات متداول در مورد روانپزشکان

روانپزشک کیست؟

روانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که بر پیشگیری، تشخیص و درمان اختلالات روانی، رفتاری و عاطفی تمرکز دارد. روانپزشک پزشکی است که در زمینه سلامت روان تخصص دارد.

برای درمان اضطراب به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

برای درمان اضطراب باید به روانپزشک مراجعه کنید تا علائم جسمی شما با دارو کنترل شود. همچنین می‌توانید به روان‌درمانگر یا روان‌شناس بالینی مراجعه کنید تا محرک‌های روان‌شناختی اضطراب خود را تنظیم کند تا در نهایت کمتر ترسیده باشید.

آیا برای درمان افسردگی باید به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنیم؟

برای درمان افسردگی بهتر است ابتدا با یک روانشناس مشورت کنید تا در صورت لزوم شما را به روانپزشک معرفی کند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.