رفتار امام جمعه باید مانند رفتار پدر با فرزندان باشد


به گزارش خبرگزاری برنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور، نماز جمعه را حلقه بسیار مهمی در زنجیره قدرت نرم نظام اسلامی و یک وظیفه فوق العاده خواندند. تاکید کرد: امام جمعه سخنگوی انقلاب اسلامی است و یکی از وظایفش بازتولید مفاهیم معرفتی و مبانی انقلابی، پاسخگویی به شبهات به زبان روز، تبیین معقول و رفتار پدرانه با همگان است.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت ایام اهل بیت علیهم السلام با بیان اهمیت جایگاه نماز جمعه و اشاره به جایگاه استثنایی آن در بین فرایض دینی، گفتند: ارتباط بین توجه به خدا و حضور و اجتماع مردم، «ذکر و ذکر خدا به صورت جمعی و نزول صلوات او بر گروه»، «ادامه بدون قطع نماز جمعه هر هفته»، «مبنای مهم پرداختن به مسائل مختلف جامعه از جمله مسائل فکری، خدمات اجتماعی، همکاری و آمادگی های مردمی و بسیج نظامی و «ازدواج معنویت و سیاست» یکی از شاخصه های مهم نماز جمعه است که آن را به نماز جمعه تبدیل کرده است. ظرفیت و یک فرصت استثنایی

وی افزود: نماز جمعه با چنین ویژگی هایی حلقه مهم در زنجیره تفصیلی و طولانی قدرت نرم نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی سپس با طرح این سوال که «آیا توانسته‌ایم نماز جمعه را در جایگاه متعالی و عزت خود در جمهوری اسلامی قرار دهیم؟» گفتند: به نظر می‌رسد کمبودهایی داشتیم که باید برای آن تلاش کنیم و در در ضمن برخی از امور بر عهده خود ائمه جمعه و برخی بر عهده مدیریت ائمه جمعه است.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص ائمه جمعه به دو موضوع اشاره کردند: ۱- سیره و سیره ائمه جمعه ۲- محتوای خطبه های نماز جمعه.

حضرت آیت الله خامنه ای در مورد منش و روش امام جمعه فرمودند: همان گونه که ائمه جمعه در خطبه های نماز جمعه خود امر به تقوا می کنند، باید تمام تلاش خود را برای فراگیری و عمل به تقوا به کار گیرند که اگر غیر از این باشد، برعکس می شود. نتیجه .

وی «رفتار پدرانه با همه» را یکی از ملزومات سیره و سیره امام جمعه دانست و افزود: در نماز جمعه طبقات و سلایق مختلفی وجود دارد، رفتار امام جمعه باید مانند رفتار پدر با فرزندان باشد و همه باید رفتار کنند. بر سر سفره معنویت و دین بنشیند. .

رهبر انقلاب اسلامی هزارمین جشن غدیر در تهران و حضور گروه‌ها و پدیده‌های مختلف را پدیده‌ای عجیب خواندند و گفتند: در این جشن همه اقشار حضور داشتند و همه علی‌رغم دین، اختلافات آشکارشان هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در یکی از سفرهایم به یکی از استان‌ها به حضور اقشار مختلف در مراسم استقبال از علمای آن استان اشاره کردم و گفتم در میان مردم افرادی هستند که گریه می‌کردند که شاید تصور کنید آنها آنها حتی به دین اعتقاد ندارند در حالی که همه آنها به دین اعتقاد دارند.

حضرت آیت الله خامنه ای در توصیه بعدی ائمه جمعه را به انسان گویی یعنی معاشرت و گفتگو با مردم توصیه کردند و افزودند: فقط معاشرت امری مهم است پس از مردم فاصله نگیرید. ارتباط خود را محدود به گروه خاصی نکنید.» البته در آن سال ها شبکه امام جمعه جزو پرمخاطب ترین نهادهای انقلابی بود، با جوانان ارتباط برقرار کنید و سازوکار مناسبی برای آن پیدا کنید. انقلاب.

وی با اشاره به فعالیت اقشار متعدد جوان، خودجوش، گمنام و بی ادعا در سراسر کشور، وظیفه امام جمعه را در ارتباط و حمایت از این اقشار برشمرد و گفت: مشارکت در خدمات اجتماعی از جمله کمک به مردم در بلایای طبیعی و مقابله با آن. با کرونا و جمع آوری کمک های مردمی برای نیازمندان از وظایف ضروری ائمه جمعه است و برخی از ائمه جمعه در این زمینه نیز سرآمد بوده اند.

رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تاکید کردند: ما طرفدار عدالت هستیم و پرچم آنها را به اهتزاز درآوریم، اما تحقق عدالت بدون کمک به اقشار مستضعف و مستضعف فایده ای ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه دیگری با قدردانی از تلاش‌های ستادهای نماز جمعه سراسر کشور، ائمه جمعه را به نظارت بر وضعیت این ستادها دستور دادند و بر پرهیز از فعالیت اقتصادی تأکید کردند: فعالیت اقتصادی حتی به‌عنوان اعزام هزینه‌های نماز جمعه است. باید پرهیز کرد، زیرا آثار منفی برخی از مردان محترم که در این فعالیت‌ها مشغول هستند همچنان بر نظام اسلامی تأثیر می‌گذارد.

وی همواره از رهبری تشکل های روحانیت و حوزه های علمیه علنی نام می برد و می افزاید: حوزه های علمیه، مراجع و مراجع حوزوی وابسته به مردم هستند و نیازی به دولت و مراجع ندارند و این مایه افتخار و امتیاز است. به همین دلیل در موارد مختلف سمینارها بدون مخالفت با دولت ها توانسته اند به مردم کمک کنند. پس باید نماز جمعه را به همین صورت و با کمک مردم اقامه کرد.

رهبر انقلاب در ادامه نکاتی را در خصوص خطبه های نماز جمعه و محتوای آن بیان کردند.
وی خطبه نماز جمعه و خطیب آن را سخنگوی انقلاب اسلامی و تبیین کننده و مدافع مبانی انقلاب دانست و افزود: هنر بزرگ خطیب جمعه تبیین مفاهیم معرفتی و انقلابی از جمله مسئله بسیار مهم عدالت، استقلال، حمایت از مظلومان و رعایت موازین شرعی متناسب با نیاز روز و با ادبیات جدید بازتولید شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه خطبه ها باید سرشار از هوشمندی، آموزنده و پاسخ به سؤالات عمومی باشد، گفتند: ادبیات خطبه باید گرم، صمیمی، وحدت بخش، امیدبخش، روشنگر و دلگرم کننده مردم باشد و نه ترس، حاشیه، آشفتگی فکری، بدبینی. وضعیت حال و آینده و زمینه سازی برای حملات دشمن.

وی با مشاهده رسالت مهم خطبه های نماز جمعه در مقابله با تشکیک مستمر از سوی بدبختان، گفت: میدان جنگ امروز میدان اقتدار لطیف است و دشمن در آن میدان در تلاش است تا به قلعه مستحکم باورهای مردمی نفوذ کند. ویران می کنند که عامل پیروزی همین است.» انقلاب اسلامی و ایستادگی مردم در دفاع از مقدسات و اغتشاشات و هر عرصه دیگری باور مردم بود.

رهبر انقلاب کار بزرگ جمهوری اسلامی را که نقطه مرکزی هویت تمدن غرب را بی ارزش می کند، «جدایی دین از سیاست» خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی تنها با شعار دین دوام نیاورده است. اما با پیشرفت ایران، تلاش طولانی مدت غربی ها برای ناسازگار ساختن نماد دین و به چالش کشیدن سیاست، مافیای قدرت های غربی به رهبری صهیونیست ها و سرمایه داران آنها و آمریکا ویترین آنهاست، از این حقیقت درخشان خشمگین است و توطئه دائمی برای حمله به جمهوری اسلامی.

رهبر انقلاب همچنین با اشاره به موضوعاتی که در روزهای اخیر در خصوص مسئله زنان و حجاب مطرح شده است، گفتند: این موضوعات از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بارها و بارها مطرح شده و اخیرا نیز مطرح شده است. همان تلاش های ناموفق به بهانه حجاب تکرار می شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: چند سال پیش در جلسه‌ای از من پرسیدند که چه دفاعی در مقابل غرب در مسئله زنان دارید که من گفتم: من دفاع ندارم، حمله دارم. کسانی که زنان را کالایی کرده اند باید از خود دفاع کنند و پاسخ دهند.»

وی با طرح این سوال که چرا رسانه های رسمی و دولتی آمریکا و انگلیس و مزدوران آنها بارها به بهانه حجاب به موضوع زنان حمله کرده اند؟ و آیا واقعا غربی ها مدافع حقوق زنان ایرانی هستند؟ این بچه ها. آیا واقعا غربی ها نسبت به زنان ایرانی دلسوزی دارند؟

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: حقیقت این است که یک زن شریف و با استعداد ایرانی یکی از بزرگترین و مهم ترین ضربه ها را به ادعاها و دروغ های تمدن غرب زده است و از این بابت بسیار عصبانی هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: غربی‌ها سال‌هاست که می‌گویند تا زن از قید و بندهای اخلاقی و دینی رها نشود، نمی‌تواند پیشرفت کند و به مدارج عالی علمی، سیاسی و اجتماعی برسد، اما در چهل سال گذشته زنان ایرانی توانسته‌اند لباس‌های زیر را بپوشند. بیشتر حجاب اسلامی و اردیبهشت چادر در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی، ورزشی، سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی فعالیت می کند و به موفقیت و سربلندی دست می یابد.

وی تاکید کرد: دستاوردهای زنان مسلمان ایرانی زحمات دویست یا سیصد ساله غربی ها را باطل می کند و به همین دلیل با زنان ایرانی قهر می کنند و به بهانه حجاب شبهه می پاشند و فضاسازی می کنند.

رهبر انقلاب در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته و همچنین در فضای مجازی و رسانه ها به موضوع حجاب اشاره کردند و اشاره کردند که باید با این مسائل بسیار متین و منطقی و بدون احساسات غیرضروری و با دلایل روشن برخورد کرد. این منطق استعماری غرب باید آشکار شود و توضیح داده شود.
حضرت آیت الله خامنه ای توضیح همراه با متانت و خویشتن داری را در سایر موارد نیز لازم دانستند و افزودند: ممکن است در حوزه ای ناهنجاری باشد که امام جمعه با در نظر گرفتن همه ملاحظات تصمیم بگیرد در نماز جمعه به آن بپردازد که چه باید کرد. کیفیت مناسب و منطبق با جایگاه امام جمعه باشد.

رهبر انقلاب بار دیگر بر لزوم برخورد با شبهات دشمن و جدی گرفتن وظیفه جهاد تاکید کردند و گفتند: عده ای در جنگ سخت و در مقابل ضربات شمشیر ایستادند اما در میدان نبرد نرم افتادند. در مقابل شبهات که البته یکی از دلایل آن است.» دنیوی است.
وی توصیه های انجام شده به ائمه جمعه را برای سخنرانی های ایام محرم نیز قابل اجرا دانست و بر لزوم جذب مخاطب و تلاش برای ارتقای سطح جامعه مردم در نماز جمعه تاکید کرد و افزود: برخلاف برخی ادعا می کنند که ایمان مردم است. تضعیف، رویدادهای بزرگی مانند جشن غدیر، عزاداری محرم و صفر، راهپیمایی اربعین و کمک مالی مردم به سمینارها نشان از تقویت ایمان و دینداری عمومی و ناتوانی فرد در گرفتن مردم برای خود دارد. بی دینی مردم، چون مردم در میدان ایستاده اند و آن ما هستیم که با انجام وظایف خود از میدان بازنشسته نشویم.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری امام جمعه گزارشی از رویکردها، برنامه ها و فعالیت ها در راستای ارتقای کیفی نماز جمعه ارائه کرد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.