رستم قاسمی: برای نهضت ملی مسکن یک ریال هم دریافت نکرده ایم


وزیر راه و شهرسازی با گلایه از کمبود اعتبار برای نهضت ملی مسکن گفت: تا امروز آن طور که قانون مقرر کرده یک ریال برای نهضت ملی مسکن دریافت نکرده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، رستم قاسمی در جلسه مشترک کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی با رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی که در سال ۹۶ برگزار شد، گفت: ارتباط با بررسی آخرین وجوه مالی قانون ارتقای مسکن من به عنوان فردی که بیش از ۳۰ سال است در حال ساخت و ساز هستم، در توانایی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی تردیدی ندارم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور در دست ساخت داریم، افزود: همچنین از نظر زمینی نیز کشور برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی آماده ساخت است. ما اختیار داریم و با وجود اینکه زمینی در اختیار ما قرار نگرفته است، از طرفی در حوزه معاونت شهرسازی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد از زمین های راه و شهرسازی تغییر پیدا کرده و به شهرستان ها و رئیس جمهور ملحق می شود. در جلسه دیروز وزارت راه و شهرسازی تاکید کردند که صدور ۳ میلیون قطعه شهری توسط نهضت ملی مسکن باید تا شهریور ماه به پایان برسد.

وی در خصوص وضعیت تخصیص منابع مالی برای اجرای قانون ارتقای مسکن ادامه داد: منابع مالی مهم ترین عامل تعیین کننده در طرح نهضت ملی مسکن است و در صورت عدم تخصیص منابع مالی لازم، طرح تخصیص داده نمی شود. اجرا شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به قانون افزایش تولید مسکن گفت: در این قانون ذکر شده که ۲۰ درصد از منابع تسهیلات بانک ها باید به حوزه مسکن پرداخت شود و بر اساس این موارد مصوب. ما خطوط اجرایی خودمان را تدوین کرده ایم، اگر قرار باشد این مبلغ تغییر کند، تعداد واحدهای مسکونی چهار ساله و نرخ قانونی ساخت مسکن نیز تغییر خواهد کرد. باید سریعا مشخص شود که تا چه حد امکان تخصیص اعتبار وجود دارد تا بتوانیم بر این اساس ساخت و ساز را برنامه ریزی کنیم، زیرا اگر در میانه ساخت واحدها با مشکل مواجه شویم، مشکل بزرگی می شود.

وی افزود: اگر قرار است مبالغ مصوب در قانون رونق مسکن از نظر مالی تغییر کند، تعداد واحدهای ساخت دولتی نیز باید تغییر کند. در غیر این صورت ممکن است برخی واحدها ۷۰ تا ۸۰ درصد ساخته شوند اما به دلیل کمبود منابع مالی ناتمام رها شوند.

قاسمی در خصوص محدودیت توان مالی برخی متقاضیان مسکن تاکید کرد: رئیس جمهور به دلیل دغدغه هایی که در حوزه مسکن دارند و اجرای قانون جهش ساخت و ساز مسکن دیروز در جلسه وزارت راه و شهرسازی آمدند. تولید، و او تلاش زیادی برای تحقق آن انجام داده است. این در حالی است که تا امروز آن طور که قانون مقرر کرده یک ریال برای نهضت ملی مسکن دریافت نکرده ایم.

وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت پرداخت مجتمع های مسکونی گفت: در این زمینه برخی از بانک ها مانند بانک مسکن همکاری کرده و در هر زمان و ساعتی مبالغ درخواستی را پرداخت می کنند اما سایر بانک ها به وظایف خود در منطقه عمل نمی کنند. از پرداخت تسهیلات مسکن وام های بانکی باید بدون مشکل، به موقع و طبق قانون پرداخت شود.

وی ادامه داد: رئیس جمهور در جلسه روز گذشته در وزارت راه و شهرسازی برای تامین منابع مالی تصمیم به افتتاح کار گرفت. از ۴ میلیون واحد مسکونی که بر اساس طرح نهضت ملی مسکن ساخته می شود، ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها ساخته می شود و مردم این مناطق نمی توانند تسهیلات ۱۸ درصدی را پرداخت کنند و باید روشی در نظر گرفته شود. محل به پرداخت تسهیلات با سود ۵ درصد تا مردم توان پرداخت آن را داشته باشند. هم اکنون ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها آغاز شده است که از این تعداد ۱۸۰ هزار واحد در وضعیت مطلوبی قرار دارند.

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.