راهکاری موثر برای گره گشایی از بازار مسکن


پیش بینی قیمت املاک و مستغلات

رویداد۲۴ افزایش تورم در قیمت مسکن چیزی است که هر سال شاهد آن هستیم و چیز جدیدی نیست. به این ترتیب در سال ۱۳۹۹ تورم در بخش مسکن رکورد بی سابقه ای را تجربه کرد و به ۹۹ درصد رسید. اما امسال این رقم به ۲۶ درصد کاهش یافته است زیرا قیمت مسکن بازار را به سمت رکود سوق داده است و عدم تطابق بین درآمد و مخارج خانوارها خرید خانه را به یک رویا تبدیل کرده است. بر اساس آخرین آمار ۶۵ درصد نقدینگی خانوارها متعلق به بخش مسکن است که دهک های پایین جامعه را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

شهریار شقاقی، کارشناس املاک در گفت و گو با خبرنگار گسترش نیوز، کاهش قدرت خرید مردم را دلیل اصلی رکود بازار مسکن در سال های اخیر دانست و ربطی به ثبات قیمت ها ندارد، بنابراین فروش در این بازارها دردسر کمتری دارد. . به همین دلیل، انبوه افرادی که در بازار طلا و فارکس سرمایه گذاری می کنند بیشتر از خانه ای است که توانایی خرید خانه را ندارد.

عدم تمایل مالکان به فروش واحدها

شقاقی گفت: دلیل این امر این است که قیمت مسکن به اندازه تورم افزایش نیافته است و مالکان تمایل دارند خانه های خود را متناسب با تورم جابه جا کنند. البته صاحبان خانه حق دارند این کار را انجام دهند زیرا هیچ فروشنده ای در هیچ بازاری علاقه ای به فروش محصول خود با قیمتی کمتر از قیمت تورم ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر فروشندگان مسکن به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول افرادی که به دلایلی از جمله مشکلات مالی و مشکلات مختلف مجبور به فروش خانه خود هستند و دسته دوم افرادی که برای سرمایه گذاری خانه خریداری می کنند. منتظر کسب سود هستند و نمی خواهند فقط واحد خود را بخرند و بفروشند.


بیشتر بخوانید: نقش بانک ها در تلاطم بازار مسکن


دردهای سکونت کامل نیست

شقاقی گفت: «مسکن تر» یک پروژه شکست خورده کامل است که در اکثر بخش‌ها استانداردهای مسکن لازم را ندارد و اکثر افرادی که نقدینگی زیادی ندارند اقدام به ثبت‌نام و خرید این واحدها می‌کنند. و سرمایه گذاری های ناکافی و میراث سیاست های دولت های گذشته است که دولت جدید به دلیل تعهد به خریداران مجبور به تکمیل و ساماندهی این پروژه شد.

وی در ادامه گفت: در خصوص طرح نهضت ملی مسکن باید گفت که اجرای این طرح با چالش های مختلفی مواجه است که به دلیل وضعیت متزلزل اقتصادی کشور و نبود فناوری مناسب، ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در سال ۹۶ عمر باقی مانده از دولت جدید غیر ممکن است.

راهکاری موثر برای افزایش تولید مسکن در کشور

شقاقی گفت: برای جبران کمبود فناوری ساخت و ساز، دولت می تواند از کشورهای توسعه یافته ای مانند چین که با کشور ما روابط دوستانه دارند کمک گرفته و با عقد قراردادهای مختلف با سازندگان و شرکت های خارجی، تولید مسکن را سرعت بخشد. در غیر این صورت وعده های مغایر با ساختار اقتصادی کشور، بار مردم را بر دوش نمی کشد و کمکی به ساماندهی بازار مسکن نخواهد کرد.

یکی دیگر از راه های تولید سریع و ارزان مسکن این است که کشور به سمت پیش ساخته با فناوری های جدید و به روز حرکت کند و با برنامه ریزی دقیق و موثر در جهت تولید گام بردارد. همچنین کارخانه هایی که در تولید فناوری و مصالح ساختمانی پیشرو هستند می توانند با ساخت کارخانه های خود فعالیت ساختمانی خود را در کشور آغاز کنند.

شقاقی: وی در پایان گفت: دولت باید بسترهای اقتصادی مناسبی برای افزایش تولید مسکن ایجاد کند که اقشار کم درآمد به ویژه جوانان بتوانند به مسکن ارزان قیمت دست یابند و تنها با برنامه ریزی و در نظر گرفتن کسری های کشور در زمینه های مختلف. زمینه ها امکان پذیر است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.