راهنمای جامع برای مراقبت از سالمندبه آلزایمر


مراقبت از سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است برای اطرافیان سالمند فوق‌العاده چالشبرانگیز باشد زیرا این بیمار نیاز به مراقبت از بیمار دارد و همهجانبه دارد. سالمندی که به بیماری زوال عقل و مشکلات حافظه مبتلا می شود، گاهی اوقات بیماری عود بیماری می شود و با پیشرفت بیماری بهتدریج علائم و الگوهای رفتاری ظاهر می شود. لازم است پرستار سالمند به خاطر داشته باشید که این شرایط برای بیمار را تجربه کنید و همچنین ترسناک باشد. با پیشرفت بیماری سالمند خود را برای انجام فعالیشه قایر به همیشه قادر می‌سازد، آنها را از دست می‌دهد و بیشتر به افراد اطراف متکی خواهد شد. بنابراین لازم است فردی که مسئول مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر و زوال عقل با روش های اصولی پرستاری از این بیماران باشد. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا مککلات حافظه حتما به معنای آلزایمر است؟ در جواب به این پاسخ باید ذکر کنیم که خیر در هر صورت با افزایش سن کمی افراد دچار مککلات حافظه میگردند و الزاما به معنای مبتلا شدن به آلزایمر نیست. در مقاله آیا هر مشکل حافظه آلزایمر به این موضوع پرداخته است.

این مقاله حاوی اطلاعات جامعی برای پرستار سالمند برای مراقبت از بیمار بیمار مبتلا به آلزایمر و وال است.

علائم آلزایمر در سالمندان

فهرست عناوین :

بیماری آلزایمر است که به مرور زمان خود را نشان می دهد و شاید در ابتدا قابل شناسایی باشد و این افراد را تنها حواس پرت بنامند یا از نشانه های پیری باشد. درست است که با افزایش سن و سال کمی ممکن است هوشیاری سابق را نداشته باشد اما علائم زوال عقلی یا آلزایمر در سالمندان بسیار متفاوت با این امر می باشد. برای مثال در ابتدا مبتلا شدن به آلزایمر از علائم می توان به تغییرات خلق و خو اشاره کرد که آن چنان مشهود نبوده اما به مرور زمان شدید تر شده و فرد به طور کامل عوض می شود. از دیگر علائم آلزایمر سالمندان می توانم به توهمات، هذیان گویی و از یاد بردن مسیرها و حرف ها، در مراحل شدید تر حتی از عفونتشان را نیز از دست می دهند. در ادامه مقاله به سایر علائم آلزایمر پرداخته ایم. یکی از نشانه های حاد شدن بیماری آلزایمر سندروم غروب آفتاب است که به طور ساده افراد در پایان روز دچار سردرگمی و حواس پرتی می گردند در مقاله سندرم غروب آفتاب به این موضوع پرداخته شده است.

ایجاد ارتباط با سالمند مبتلا به آلزایمر

ارتباطی متقابل بین سالمند و پرستار او یکی از چالش های یکی مراقبت از سالمندی است که بیماری هرروز علائم هرروز از خود نشان می دهد. در این شرایط بهتر است پرستار سالمند برای گفتگو از کلمات ساده، جملات کوتاه و صدای ملایم استفاده کند. همچنین لازم است در حین صحبت با سالمند کلیه صداهای مزاحم مانند صدای تلویزیون یا رادیو را به حداقل برسانید. این کار به سالمند کمک می‌کند تا بر می‌گوید بهتر است کنز.

فراموش در سالم آلزایمری

لازم است پرستار سالمند هرگ از بیان کودکانه یا غیر مؤدبانه برای صحبت با سالمندبه آلزایمر استفاده نکند. .

لحظه ای که سالمند برای انتقال به معنای خود یا یافتن کلمه مورد نظر مشکل می شود لازم باشد پرستار سالمند با روشی دوستانه به سالمند برای یافتن کلمات کمک کند. اگر از سالمندی پرسیده شود باید صبورانه منتظر پاسخ بود و هرگگ نباید کلام سالم قطع شود. افراد سالمند به آلزایمر یک سری نشانه ها و ویژگی های خاص میگردند که مراقبین می بایستی با مراقبت از آن آشنایی کامل را داشته باشند در مقاله مدیریت رفتارهای شایع به بررسی چند راه کار برای مقاله با این نشانه های شایع پرداخته ایم.

مقابله با توهمات و رفتارهای هذیانی سالم مبتلا به فراموشی

با پیشرفت آلزایمر، از افراد مبتلا به توهم و همچنین رفتارهای هذیانی می شوند. توهم به این معناست که سالمند چیزی را می‌بیند، می‌چشد، می‌کند، احساس می‌کند یا می‌شنود که وجود خارجی به زبان نمی‌آید و اساسا باورهای نادرستی هستند که سالمند می‌آورند. تمایز قائل شود. برای مقابله با این شرایط لازم است سالمند از تماشای برنامه تلویزیونی خشونتآمیز، ناراحت کننده و وهمآلود جلوگیری کند.

سرگرم کردن سالمند با یک موضوع جدید باعث منحرف شدن فکر سالم از موضوعات ناراحت کننده می شود. همچنین تغییر مکان با ورود به یک اتاق دیگر یا حتی رفتن به فضای سبز در این شرایط کمک کنننده است. هرگز نباید در مورد آنچه سالمند می‌شنود یا می‌بیند با او بحث شود.

بلکه لازم است پرستار سالمند با ارائه همدلی به چه سالمند یا احساس می کند پاسخ دهد. نمی‌توانم مانع توهمات و هذیان‌های سالمند شود هر وسیله‌ای که ممکن است سالمند طریق آن به خود یا دیگران آسیب ببیند.

بهبود و تغییر رفتار سالمند مبتلا به آلزایمر

یکی از سخت ترین چیزهایی که پرستار سالمند در هنگام ارائه هناقبت ارائه مراقبت از سالمند به زوال عقل با آن مواجه می شود که باعث ایجاد خلق و خوی بیمار می شود. بهعنوانمثال سالمندی که همیشه دارای طبع ملایم و بااخلاق باشد و آزاردهنده باشد ممکن است استفاده از الفاظ رکیک و اظهارنظرهای زننده و آزاردهنده باشد.

رفتار سالمندان که مبتلا به فراموشی هستند

نکته کلیدی این است که پرستار سالمند باید باعث طغیان این رفتار رفا پیدا کند. لازم است پرستار سالمند سعی کند در طول این طغیان پرخاگرانه آرام و به خود یاد کند که این موضوع شخصی نیست. این کار مشکل است، اما به کمک می‌کند تا با شرایط کنار بدیا. در اکثر مواقع، ای طغیان رفتاری ناشی از ناامیدی بیمار از ناتوانی در ارتباط یا درک است.

سرگردانی و گم شدن سالمند آلزایمری

یکی از اصول مهم مراقبت از آلزایمر از سلامت سالم است. برخی از بیماران مبتلا به زوال عقل ممکن است سردرگمی یا سرگرلدانۆ ش. لازم است پرستار سالمند با استفاده از روش مناسب احتمال سرگردانی سالمند را محدود کرده و از گمشدن آنها پیگگیری کنند.

اولین قدم این است که برای سالمند از یک دستبند شناسایی یا گردنبند پپککی استفاده شود. لازم است اطرافیان و همسایگان از این وضعیت بیمار مشخص باشد تا در صورت مشاهده او در خارج از منزل نسبت به باگگرداندن به منزل اقدام کنند.

لازم است خانواده سالمند در صورت گمشدن و سرگردانی سالمند یک عکس یا فیلم واضحی باشد که در اختیار پلیس قرار گیرند. برای پیگگیری از گمشدن سالمند باید در خروجی منزل همیشه قفل باشند و در صورت لزوم، از قفل ایمنی استفاده شود. اگر بیمار با باز کردن قفلها آآنا باشد افزودن یک چفت کمک قابلتوجهی برای مامانعت از خروج سالمند خواهد کرد.

بیاختیاری مبتلا به سالمندان

سالمندان و بیمارانی که از بیماری آلزایمر رنج میبرند ممکن است با بدتر شدن بیماری دچار بیماری بیاختیاری میشوند و سایر مککلات میشوند. این وضعیت به همان اندازه است که برای درمان پرستار سالمند چالشبرانگیز خواهد بود. بیاختیاری ممکن است ناشی از ابتلا به یک بیماری جسمی باشد، بنابراین باید با پپکک از خیلی مهم باشد. در برخی موارد نگهداری از سالمندانی که به آلزایمر شدید مبتلا شده اند به شدت سخت است و خانواده فرد سالمند بسیار اذیت می شوند. از جهتی دیگر نمی تواند عزیز خود را دور کرده و به خانه های سالمندان بسپرند، یکی از راه حل ها از انتخاب پرستار سالمند در منزل است که شرکت سلامت اول می دهد.

فراموش و بی اختیار بودن در سالمند آلزایمری

مهم‌ترین کاهش عوارض ناشی از بی‌اختیاری

• استفاده از روتین برای بردن سالمند به دستشویی بهعنوانمثال بهتر است سالمند هر دو تا سه ساعت یکبار به دستشویی برده شود.
• توجه به علایمی که ممکن است از نیاز سالمند استفاده شود مانند ککیدن لباس یا بیقراری.
• لازم است پرستار درزمانی که سالمند لباس خود را خیس کرده است آرامش خود را حفظ کند و به بیمار اطمینان دهد که مککلی وجود ندارد. لازم است زمان این اتفاق یاد شود و پرستار به بنبال راههایی برای پیگگیری یا جلوگیری از این مککل باشد.
•محدود کردن مصرف مایعات قبل از خواب شب‌ادراری را کاهش می‌دهد
• در صورت خروج از منزل با سالمند لازم است لرستار یک ست لباس یدکی برای بیمار برای بیمار برای داشته باشید و از محل سرویس های بهداشتی مسیر اطلاع داشته باشید.

متبلا به ذوال عقلی

در مراحل پایایی آلزایمر انجام اولین کارها برای سالمند چالش برانگیز می شود و کارهایی مانند حمام، لباس پوشیدن یا حتی خوردن غذا به یک تجربه وحشتناک خواهد شد. در این مقاله به صورت خلاصه در رابطه با نحوه نگهداری صحبت شده است اما در مقاله نحوه انجام امور روزمره سالمندان آلزایمری به صورت کامل در این ارتباط صحبت شده است.

حمام کردن

لازم است پرستار برای حمام کردن بیمار از یک برنامه روتین استفاده کرده و واقعی سالمند را به حمام ببرد که او در بهترین حالت قرار داشته باشد. برای حفظ آرامش سالمند است که پرستار با مراقبت از گامبهگام درباره کارهایی که انجام می دهد به سالمند توضیح دهد.

. در صورت سرد بودن هوا لازم است حمام گرم و آب در حالت قرار گرفتن باشد. استحمام روزانه برای سالمندان مبتلا به آلزایمر گگینه مناسبی نیست و پاک کردن بدن با اسفنج را در برخی از روزها بهتر است.

آراستگی ظاهر

تصمیم گیری در مورد لباس پوشیدن، بستن زیپ یا دکمه ها و یوشیدن یا گرفتن لباس برای افراد مبتلا به آلزایمر بسیار مشکل است. در این شرایط حضور پرستار سالمند کمک بزرگی به سالمند خواهد کرد و استرس را به صورت احتمالی کاهش خواهد داد. گروه سالمند به پوشیدن لباس مستقل در بهبود وضعیت روانی او نگاه می کند.

در این شرایط لازم است سالمند برای انجام این کار زمان کافی باشد و به هیچ وجه تحت فشار و استرس نباشد. لازم است لباسهای سالمند از انواع انتخاب شوند که بهراحتی پوشیده شوند و هیچگونه زیپ و دکمه ای نداشته باشند.

غذا خوردن

غذا خوردن نیز یکی دیگر از فعالیت هایی است که ممکن است بهمروزمان برای فرد مبتلا به آلزایمر به چالشی بزرگ تبدیل شود. از سالمندان ممکن است خود را به خوردن غذا از دست بدهند در حالی که برخی ممکن است به صورت افراطی به غذا خوردن رو بیاورند.

نیازهای غذایی سالمند مبتلا به آلزایمر به صورت دائمی در حال تغییر است که باید پرستار سالمند با این وضعیت سالم شود. برای جلوگیری از سردرگمی سالمند لازم است چند وعده غذایی ذذاب به سایی ذذاب به سالمند پیشنهاد شود تا از بین آنها غذای موردعلاقه خود را انتخاب کنید. استفاده از کاسه بهجای بشقاب و جایگگینی قاشق به جای چاقو و ونگال برای سالمند مناسبتر است.

مشکلات خواب

معمولاً مشکلات خواب در میان سالمندان مبتلا به آلزایمر شایع است. لازم است پرستار سالمند در طول روز به ورزش کردن تشویق شوند و از خواب میانروز منع گردند. مقدار کمی سالمند در طول روز زیاد است که در غیر این صورت، زوورت، کتگی زیاد ممکن است به بیقراری سالمند در آینده بعداظهر شود.

لازم است برنامه خواب سالمند از یک برنامه روتین و منظم و مصرف کافئین در روز محدود شود. درصورتیکه تاریکی باعث سرگردانی یا ناراحتی سالمند می شود، استفاده از چراغ های کمنور در اتاق خواب، سالن و حمام کمک کننده خواهند بود. شاید ذکر کردن این موضوع خیلی جالب باشد که به تازگی کشف شده است با برداشت از موسیقی درمانی می توان از آلزایمر زمستان کرد در مقاله موسیقی درمانی آلزایمر سالمندان در این ارتباط صحبت شده است.

مراقبت از بیماران به آلزایمر ممکن است با مشکلات بزرگی همراه باشد اما با رعایت نکاتی که باعث حفظ آرامش و امنیت سالمند می شود می توان استرس و فشار را کاهش داد. حفظ حرمت و عزت سالم در همه حال از این که باید زیاد باشد و نباید هرگ مانند یک کودک با سالمند برخورد شود.

نکته مهمی که باید در حین مراقبت از سالمند مورد توجه قرار گیرد این است که پرستار نباید از یک رفتار سالمند را شخصی تلقی کند. اگر افراد مبتلا به زوال عقل با بداخلاقی به برستار توهین می شوند این به معنایی است که تنها به صبر و همدلی پرستار و اطرافیان نیاز دارد. آلزایمر یکی از چندین بیماری است که سلامتی سالمندان را تهدید می‌کند و می‌داند که این عزیزان را تهدید می‌کند در مقاله جامع بیماری‌های سالمندان به همه بیماری‌هایی که این عزیزان را تهدید می‌کند.

شرکت مراقبتی سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل باید با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانهروزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار و پرستار کودک همیشه با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمات پرداخت و آسایش و امنیت عزیزان شما را در اولویت اصلی خود قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با بیان این مرکک تماس حاصله و مشاورموده و مشاوره رایگان دریافت کنید.هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است باپکک یا متخصصان مربوطه را بررسی کنید.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.