ده چالش در مراقبت از نوزاد


ده چالش در مراقبت از نوزاد

ده چالش در مراقبت از نوزاد

 

مادر بودن لذتی است که در عین هیجان انگیز بودن با چالش های خاص خود همراه است. در این مقاله قصد داریم این کار را انجام دهیم ده چالش در مراقبت از نوزاد و راهکارهای مناسب آن عنوان کردن

فهرست مطالب:

  • ده چالش در مراقبت از نوزاد و راه حل های آن
  • آخرین کلمه

ده چالش در مراقبت از نوزاد و راه حل های آنها

نوزاد انسان تازه متولد شده آنقدر ضعیف است که نمی تواند از خودش مراقبت کند. به همین دلیل، سه ماه اول زندگی نوزاد بسیار مهم است. نوزاد ناگهان از دنیای امن و ساکن رحم وارد دنیایی از نور و صدا می شود، بنابراین گریه بلند طبیعی است!

در ادامه ده چالش در مراقبت از نوزاد و راه حل های آنها این به شما کمک می کند به عنوان یک مادر عملکرد خوبی داشته باشید.

۱. چالش شیر دادن به نوزاد

شیردهی به اندازه بارداری مهم است. تغذیه با شیر مادر برای اولین سال زندگی کودک بسیار توصیه می شود. در شش ماهه اول شیردهی بدون استفاده از غذای کمکی، آب میوه یا حتی آب و در شش ماهه دوم باید غذای کودک را به رژیم غذایی کودک اضافه کرد.

یک نوزاد تازه متولد شده باید هر ۲-۳ ساعت، حداکثر تا دو ماه هر ۳-۴ ساعت و حداکثر تا شش ماه هر ۴-۵ ساعت یکبار تغذیه شود. در ۳ تا ۵ روز اول پس از تولد، وزن نوزاد ممکن است کمی کاهش یابد که طبیعی است و ربطی به رژیم غذایی نوزاد ندارد.

۲. بچه رو پوشک کن

شاید فکر کنید قنداق کردن نوزاد یک عمل قدیمی و قدیمی است که امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما مطالعات نشان می‌دهد که تعویض پوشک به نوزادان آرامش می‌دهد و خواب راحت‌تری به آنها می‌دهد. البته لازم است یاد بگیرید که چگونه نوزاد را به درستی قنداق کنید و به روش های قدیمی اعتماد نکنید.

۳. بچه آروغ میزنه

هنگامی که کودک شیر می نوشد، هوای زیادی را نیز وارد بدن خود می کند. این هوای اضافی باعث درد شکم و قولنج می شود. برای دفع هوا، نوزاد را طوری در آغوش بگیرید که چانه او روی شانه شما قرار گیرد. با دست دیگر به آرامی و به آرامی به پشت کودک سیلی بزنید و تا شنیدن صدای آروغ نوزاد ادامه دهید.

بچه آروغ میزنه

بچه آروغ میزنه

۴. مراقبت از بند ناف نوزاد

چالش دیگری که مادر با آن مواجه است مشکل بند ناف نوزاد است. باید بند ناف نوزاد را خشک نگه دارید، به آن فشار نیاورید و در هنگام شستن بسیار مراقب باشید. قبل از دست زدن به بند ناف نوزاد حتما دست های خود را تمیز کنید و در صورت مشاهده قرمزی، تورم یا چرک به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

۵. بچه رو پوشک کن

شاید یکی از سخت ترین چالش ها در مراقبت از نوزاد، تعویض پوشک باشد. تعویض پوشک کودک ۶ تا ۸ بار در روز و گاهی حتی تا ۱۰ بار ضروری است. برای این کار از جمله به پودر بچه، دستمال مرطوب، تشک مخصوص و پوشک نیاز دارید.

اگر کودک شما دختر است، او را از جلو به عقب تمیز کنید تا دچار عفونت ادراری نشود. همچنین به او اجازه دهید ساعت ها بدون پوشک سپری کند.

۶. حمام کردن کودک

یک نوزاد سالم ۲ تا ۶ ساعت پس از تولد نیاز به حمام دارد. از آنجایی که معمولا یک روز مادر و بچه را در بیمارستان نگه می دارند، این کار به تعویق می افتد. حتی اگر نوزاد شما وزن طبیعی ندارد، تا زمانی که بند نافش نیفتد او را به دستشویی نبرید.

۷. پنجه های کودک را کوتاه کنید

از ناخن گیرهای مخصوص برای کوتاه کردن ناخن های کودک در هنگام خواب استفاده کنید. مراقب باشید که ناخن ها را خیلی کوتاه نکنید.

۸. بچه خوابه

الگوی خواب نوزادان متفاوت است، اما به طور معمول آنها تا دو ماهگی ۱۶ ساعت می خوابند. هر دو تا چهار ساعت یک بار کودک از خواب بیدار می شود و نیاز به تغذیه دارد.

به نحوه خوابیدن نوزاد دقت کنید، لازم است مرتب آن را بچرخانید تا فشار یک طرفه سر نوزاد را صاف نکند. همچنین از او بخواهید به پهلو بخوابد تا از خطر خفگی جلوگیری شود.

۹. نوزاد را لمس کنید

بدن یک نوزاد تازه متولد شده بسیار ظریف است و تکان دادن آن می تواند آسیب جدی به او وارد کند. همچنین سیستم ایمنی بدن او بسیار ضعیف است و قبل از در آغوش گرفتن یا لمس کردن او باید دست های خود را ضدعفونی کنید.

۱۰ بچه را در آغوش بگیر

در آغوش گرفتن نوزاد قبل از سه ماهگی به دلیل ضعف عضلات گردن و ستون فقرات، نوزاد نمی تواند سر خود را نگه دارد. بنابراین هنگام در آغوش گرفتن نوزاد، مطمئن شوید که سر و گردن نوزاد را به درستی گرفته اید و فشاری به او وارد نمی شود.

بچه را در آغوش بگیر

بچه را در آغوش بگیر

آخرین کلمه

اگر ده چالش در مراقبت از نوزاد اگر این مطلب را خوانده باشید، حتما تا به حال متوجه شده اید که نگهداری از نوزاد مسئولیت سنگینی است که می تواند ذهن مادر را خسته کند. به همین دلیل لازم است مادر مراقب سلامتی خود باشد و حتی گاهی از پرستار کودک کمک بخواهد.

برای اعزام پرستار مجرب و مطمئن به منزل خود می توانید با موسسه پرستاری سلامت اول تماس بگیرید.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.