دستیابی به صدها میلیارد دلار برای احیای برجام برای ایران


دستیابی به صدها میلیارد دلار برای احیای برجام برای ایران

رویداد۲۴به گزارش اختازنیوز، ایران، قدرت های منطقه ای و جهانی و بسیاری دیگر اکنون حدود یک سال و نیم است که منتظر تعیین تکلیف نهایی مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا هستند که به متن پیشنهادی با میانجی گری اروپایی ها منجر شده است. دیپلمات‌های اتحادیه برای تکمیل فرآیند تعاملات که از آن به عنوان «پیش‌نویس نهایی» یاد می‌شود، توافقنامه احیای برجام را مطالعه کردند.

و با پاسخ ایران به متنی که منابع اتحادیه اروپا آن را درخواست‌های «بدون مناقشه» برای تحریم‌ها و تضمین‌ها توصیف کرده‌اند، طرف‌های مذاکره اکنون به پاسخ آمریکا به اصلاحاتی که ایران برای تکمیل توافق درخواست می‌کند گوش می‌دهند.

وضعیت الان یا هرگز؟

در حالی که چشم انداز توافق برای احیای برجام بیش از هر زمان دیگری قابل دستیابی به نظر می رسد، برخی تحلیلگران می گویند که حتی اگر توافقی حاصل نشود، هم ایالات متحده و هم ایران مایل و مایل به ادامه مذاکرات هستند تا اینکه به طور کلی آنها را کنار بگذارند که این چنین است. جایگزین برای هر دو طرف، بدتر است.

علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران گفت: کسانی که استدلال می‌کردند عدم توافق بهتر از احیای برجام است، برنامه هسته‌ای ایران را آزاد کرده‌اند و نتوانستند جایگزین بهتری ارائه دهند.

به گفته این تحلیلگر، «گزینه‌های فعلی عبارتند از (۱) راه‌اندازی مجدد توافقی که برنامه هسته‌ای ایران را متوقف می‌کند، (۲) اضافه کردن ایران به باشگاه هسته‌ای و (۳) حمله نظامی به ایران». گزینه های انتخاب عاقلانه بین آنها تا حدودی واضح است.

بر خلاف نظر واعظ، دیگران لحظه حال را به عنوان “وضعیت اکنون یا هرگز” توصیف می کنند. حسین ایبیش، کارشناس ارشد مؤسسه عربی خلیج فارس در واشنگتن، گفت: «احیای توافق به وضعیت اکنون یا هرگز نزدیک می شود.

بر اساس گزارش CNBC، وی افزود: “ما زمان کمی برای از دست دادن داریم و چارچوب قابل قبولی برای بازگشت به قرارداد ۲۰۱۵ داریم که احتمالاً قابل قبول تر و دست یافتنی تر از همیشه است.” “بنابراین یا در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد آینده، یا رسیدن به توافق به طور فزاینده ای دشوار و کم ارزش می شود.»

استراتژی صبر استراتژیک

صنم وکیل، معاون مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در اندیشکده بریتانیایی چتم هاوس، گفت: “ابهامات زیادی باقی مانده است – و این عمدا بخشی از استراتژی ایران است.”

وی گفت: این بخشی از استراتژی مذاکره ایرانی ها برای پیش بردن طرف ها به خط پایان، تعلیق چشم انداز توافق و سپس تلاش برای گرفتن امتیازات و تضمین های نهایی از آژانس و ۱+۵ است.

این حقوقدان ادامه می دهد: «هر دو طرف در بن بست قرار دارند و در واقع هر دو در موقعیت ضعیفی قرار دارند.» و اگرچه اقتصاد ایران نیاز فوری به رفع تحریم ها دارد، اما تهران به «صبر راهبردی» معروف است و منتظر طرف مقابل است. تا حداکثر مزایای ممکن را از آن نشان دهد.

منافع اقتصادی توافق برای ایران

صنم وکیل خاطرنشان کرد: از طریق این معامله، ایران به ذخایر ارزی خود به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار دسترسی خواهد داشت.

وی گفت: این تزریق نقدینگی به اقتصاد ایران کمک بی پایانی خواهد کرد، از سرمایه گذاری گرفته تا پرداخت دستمزد دولت و چالش های زنجیره تامین. اگرچه این توافق به عقیده بسیاری دو ساله است، اما یک مهلت دو ساله است و حاوی یک بحران هسته‌ای است.»

در همین راستا، باربارا اسلاوین، مدیر ابتکار آینده ایران در شورای آتلانتیک، در یادداشتی برای وب سایت پولیتیکو با عنوان «تهران باید توافق را روی میز بگذارد» استدلال کرد که احیای برجام به نفع مردم عادی ایران نیز خواهد بود. ایران به عنوان دولت کمک خواهد کرد.

به گفته خانم اسلاوین، دلایل زیادی وجود دارد که مقامات ایرانی در پذیرش یا عدم پذیرش پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تردید دارند.

جناح سیاسی مسلط ایران مملو از مقاماتی است که با این طرح مخالف بودند و معتقدند دیدگاه آنها نسبت به غیرقابل اعتماد بودن غرب با خروج ایالات متحده از توافق در سال ۲۰۱۸ به اثبات رسید – در حالی که ایران کاملاً به آن متعهد بود. و آنها به طور قابل درک از اعتماد به وعده های یک دولت دیگر ایالات متحده محتاط هستند.

با توجه به اینکه لغو تحریم‌ها بر اساس دستورات اجرایی است و نه یک معاهده تایید شده توسط سنا، تضمین‌های کمی وجود دارد که تیم جو بایدن می‌تواند پیشنهاد دهد که رئیس‌جمهور آینده آمریکا این توافق را لغو نخواهد کرد.

با این حال، این بدان معنا نیست که تهران باید این فرصت را نادیده بگیرد، زیرا احیای برجام مزایای مهمی، هرچند کوتاه مدت، برای کشور به همراه خواهد داشت.

یک قرارداد احیا شده به ایران دسترسی به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی را که در حال حاضر در بانک های خارجی مسدود شده است، می دهد و می تواند در زمانی که جهان به آن نیاز بیشتری دارد، به سرعت انرژی صادر کند.

به گفته بیژن خواجه پور، تحلیلگر باسابقه اقتصاد ایران، صادرات نفت خام و مایعات گازی کشور می تواند به نزدیک به ۳ میلیون بشکه در روز – دو برابر سطح فعلی – برسد و با قیمت فعلی سالانه ۶۵ میلیارد دلار به درآمدهای دولت اضافه کند.

ایرانیان عادی اثرات آنی را در قالب تقویت پول ملی و کاهش تورم خواهند دید، در حالی که کشور می تواند صندوق توسعه ملی خود را در روزهای فراوانی پر کند و زیرساخت های قدیمی را نوسازی کند.

چنین کاهش تحریم‌ها همچنین تجارت و سرمایه‌گذاری منطقه‌ای بیشتری را تسهیل می‌کند و هدف دولت فعلی ایران برای تمرکز بر تعاملات با همسایگان خود را محقق می‌کند.

موفقیت های منطقه ای در احیای برجام

در صورت احیای برجام، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران معکوس خواهد شد و تا سال ۲۰۳۱ اجازه ذخیره سازی مواد هسته ای فراتر از محدوده توافق را نخواهد داشت.

توافق تمدید شده همچنین می‌تواند راه را برای خلیج فارس عاری از سلاح هسته‌ای هموار کند، که در آن رقبای منطقه‌ای مانند عربستان سعودی موافقت می‌کنند که دست از پیگیری بردارند و در عوض روی اقدامات اعتمادساز کار کنند.

در صورت جلوگیری از بحران هسته ای، ایران و عربستان سعودی احتمالا روابط دیپلماتیک خود را از سر خواهند گرفت و برای تمدید و تقویت آتش بس در یمن با یکدیگر همکاری خواهند کرد. در همین حال، عراق نیز از کاهش خصومت ها بین ایران و همسایگان عرب خود سود خواهد برد.

تقویت موقعیت ایران در شرق

اگرچه ایران در سال‌های اخیر سیاست «نگاه به شرق» را برای خنثی کردن تحریم‌های آمریکا و اروپا اتخاذ کرده است، اما با احیای توافق هسته‌ای، نفوذ آن در کشورهایی مانند روسیه و چین افزایش می‌یابد، در حالی که گزینه‌های بیشتری برای تجارت و سرمایه‌گذاری ظاهر می‌شود.

ازدحام ممکن است همکاری ها را تقویت کند، اما این دلیل منطقی نیست که چرا ایران، که انقلاب ۱۹۷۹ آن با چشم انداز استقلال از ابرقدرت ها تقویت شد، باید تحرک را فدای راحتی کند.

نتیجه ای که همه از آن سود می برند

البته احیای برجام نوشدارویی برای مشکلات عدیده پیش روی کشور و منطقه نیست. اما چنین توافقی به جز عده ای معدودی از مردم و دولت ایران گرفته تا کشورهای منطقه و قدرت های غرب و شرق به نفع همه خواهد بود.

احیای برجام به دولت ایران این امکان را می دهد که برخی از فشارهای اقتصادی را که به سرعت ۸۰ میلیون نفر از مردم ایران را به سمت فقر سوق می دهد، کاهش دهد.

علاوه بر این، از آنجایی که مردم در خانه فرصت های بیشتری را می بینند، ایرانیان کمتر تحصیل کرده ممکن است نیاز به مهاجرت را احساس کنند.

احیای برجام همچنین گویای خوبی برای رئیس جمهور ابراهیم رئیسی است که بیش از یک سال است که در این سمت بوده است.

رئیسی سال گذشته در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت نکرد، اما ظاهراً امیدوار است که پاییز امسال نیز شرکت کند. با توجه به سوابق رئیس جمهور و اتهامات اخیر مبنی بر حمله به دشمنانش در خاک آمریکا، چنین دیداری قطعاً بحث برانگیز خواهد بود. با این حال، اگر ایران با احیای برجام موافقت کند، رئیسی چیزهای دیگری برای گفتگو با همتایان غربی خود خواهد داشت.

از سوی دیگر، بدون احیای توافق، دولت بایدن احتمالاً تلاش‌ها را برای اعمال تحریم‌های ثانویه علیه ایران افزایش می‌دهد و به دنبال بستن مسیرهای دور زدن تحریم‌ها و مجازات واسطه‌های فروش نفت در کشورهایی مانند امارات متحده عربی است.

تنش‌های منطقه‌ای نیز احتمالاً بر سر برنامه هسته‌ای ایران افزایش می‌یابد که اکنون از نظر توانایی ایران برای تولید مواد شکافت‌پذیر سریع، عملاً در آستانه هسته‌یی شدن است.

اسرائیل قبلاً چندین دانشمند ایرانی را ترور کرده و تأسیسات هسته ای را خراب کرده است. و در سفر اخیر خود به اسرائیل، بایدن تهدید کرد که از نیروی نظامی به عنوان آخرین راه حل برای جلوگیری از هسته ای شدن ایران استفاده خواهد کرد.

اسلاوین در پایان یادداشت خود گفت: در شرایطی که جهان با بحران‌های فراوانی مواجه است، ایران قدرت خنثی کردن بحرانی را دارد که بیشترین تأثیر منفی را بر ثبات منطقه و سیاست عدم اشاعه دارد. دولت رئیس جمهور باید از این فرصت قبل از ناپدید شدن استفاده کند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.