در کم کاری تیروئید


رژیم غذایی کم کاری تیروئید: غده تیروئید یک غده درون ریز به ککل پروانه است و از لوب متصل تککیل شده است. غده تیروئید در زیر گردن و درست زیر حلق قرار دارد . عملکرد غده تیروئید تولید هورمون های تیروکسین، منو یدوتیرونین، دی یدو تیرونین و تری یدو تیرونین است. تیروکسین و تری یدوتیرونین فعال ترین اشکال هورمون های تیروئید هستند. سیستم های تیروئید از طریق حرکت مصرف نوشیدنی متابولیسم (سوخت و ساز) را تنظیم می کنند.

کم کاری تیروئید

یک ناهنجاری اندوکرین است که با کاهش فعالیت غده تیروئید ( ) امرامر. آن میکزدم در بزرگان و کرتینیسم در کودکان است. علائم آن شامل کاهش میزان متابولیسم پایه تا ۴۰ درصد زیر حد نرمال است که می تواند به چاقی تبدیل شود، ورم و پف کردن صورت، دست ها و پلک ها، گرفتگی دستگاه، ایبوست، خواب، خشکی پوست، آسیب و درمان زیاد و زیاد. به سرما، کاهش قدرت بدنی و از دست دادن حس شوق و شادی است.

بیشتر به درمان پاسخ مثبت می دهد . درمان این بیماران با درمان دارویی به صورت خوراکی (اغلب دارویی لووتیروکسین) و تنظیم رژیم غذایی است.

به علت کاهش میزان متابولیسم پایه رژیم غذایی کم توصیه شود . میزان کاهش با کاهش درجه متابولیسم پایه و چاقی فرد ارتباط داشته باشد. در مجموع رژیم محدود از نوشیدنی و از تأثیر مثبتی در این مصرف می شود زیرا باعث افزایش انرژی عمل محرکه مخصوص غذا می شود. در این رژیم باید دریافت و غذاهای غنی از کلسترول محدود شود.

مصرف ویتامین

به علت اثر ضد مشکلی در کم کاری توصیه می شود . بنابراین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و خوردن

غذاهای غنی از این ویتامین ماهی و تخم مرغ و یا دریافت مکمل مکمل آن د شوی

سلنیوم درکرد صحیح غده تیروئید بسیار درمان است و مناتبع غذایۆ آن مسهی قزل آلا؛ میگو، بوقلمون، تخم مرغ، تخمه آفتاب، قارچ، اسفناج و … است.

عنصر روی (زینک) هم در عملکرد غده تیروئید نقش دارد و از منابع آن می توان به گن می قرمز و سفید، آیل، حبوبات و صدف اشاره کرد.

یکی از عناصر مهم در عملکرد غده تیروئید منبع ید است و می تواند از غذاهای دریایی که حاوی ید هستند و نمک ید دار برای تامین آن استفاده می شود.

مواد غذایی ممنوع در کم کاری تیروئید

مواد غذایی گواتروژن در کم کاری تیر توصیه نمی شود. از این مواد می توان به سویا و فرآورده های آن مانند پنیر توفو و شیر سویا، انواع کلم، شلغم، ترب، خردل، مغز ها و دانه هایی مثل بادام زمینی و ارزن اشاره کرد. همچنین مصرف الکل و سیگار و آب هایی که حاوی فلوراید و کلر هستند توصیه نمی شود.

پرکاری تیروئید

به علت بیش از حد هورمون های تیروئید است و در نتیجه باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود. علائم مشخصه آن بزرگ شدن تیروئید، افزایش متابولیسم پایه، کم شدن وزن، افزایش ضربان قلب، عصبی شدن شدید و برجسته شدن چچم هاست. دگرگونی های احساسی و روحی از عوامل مستعد کننده بیماری هستند . همچنین ممکن است در اثر ابتلا به این بیماری نقش مهمی در ایجاد بیماری داشته باشد و به همین دلیل زنان بیش از حد از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید در تهران

از آنجا که در پرکاری تیروئید سوخت و ساز بدن بیشتر می شود. رژیم غذایی باید غنی از انرژی باشد . در موارد خفیف ۱۵ – ۲۵ درصد و در موارد وخیم ۵۰ – ۷۵ درصد به میزان مورد نیاز روزانه توصیه می شود. دریافت رشد باید افزایش یابد. اگر جبران شود کاهش وزن بیشتر می شود . میزان کربوهیدرات باید در رژیم غذایی کافی باشد تا ذخافی بلیکوژن بدن را که به سرعت خالی می شود، مجددا پر کند. همچنین رژیم غذایی باید مقدار کافی از تمام مواد مغذی به ویژه کلسیم، فسفر و ویتامین ها را داشته باشد باشد .B ,A ,D مواد غذایی مانند چای، قهوه و الکل جزوه محرک هاست و باید محدود شود. آرامش جسمی و روحی در درمان این بیماران أهمیت زیادی دارد

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.