در مورد تلسکوپ جیمز وب چه می دانیم؟ / تصاویر خارق العاده از کیهان چگونه به دست آمد؟ + فیلم و عکس


تلسکوپ جیمز وب

رویداد۲۴ لیلا فرهادی: ناسا تصاویر خارق‌العاده‌ای از کیهان منتشر کرده که توسط تلسکوپ جیمز وب طی چند روز گذشته ارسال شده است. در واقع، این تصاویر اولین عکس های تمام رنگی تلسکوپ جیمز وب هستند که تصور می شود دقیق ترین تصویر از کیهان و کهکشان ها باشد. رویداد ۲۴ به چند سوال کلیدی در مورد این تصاویر پاسخ داد.

چرا نام تلسکوپ را جیمز وب گذاشتند؟

نام این تلسکوپ به نام جیمز ا. جیمز ادوین وب دومین مدیر منصوب ناسا از ۱۴ فوریه ۱۹۶۱ تا ۷ اکتبر ۱۹۶۸ بود. او از ابتدای تصدی جان آ. کندی تا پایان دوره مسئولیت لیندون جانسون بر ناسا نظارت داشت. بنابراین، او بر اولین پرتاب‌های سرنشین دار بزرگ در عطارد از طریق برنامه‌های جمینی قبل از اولین پرواز آپولو نظارت کرد.

ناسا یا “اداره ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده” تلسکوپ فضایی جیمز وب را با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا (CSA) توسعه داد. برای این منظور، مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا (GSFC) در مریلند، توسعه این تلسکوپ را رهبری کرد و موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور تلسکوپ فضایی جیمز وب را اداره می‌کند.

جیمز وب

جیمز ادوین وب، سپس مدیر ناسا، که تلسکوپ به نام او نامگذاری شده است

تلسکوپ جیمز وب چگونه عکس می گیرد؟

تلسکوپ فضایی جیمز وب با قیمت ۱۰ میلیارد دلار ساخته شد و در ۲۵ دسامبر سال گذشته به فضا پرتاب شد. این تلسکوپ حاصل ۲۵ سال تلاش هزاران دانشمند، مهندس و مدیر اجرایی از سراسر جهان در شرکت های فضایی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها است.

جیمز وب برای جمع آوری نور در طیف قرمز تا میانی مادون قرمز طراحی شده است و این طول موج ها در واقع توسط جو زمین مسدود می شوند. وب با یک آینه ۶.۵ متری غول پیکر و یک آفتابگیر چند لایه که تابش مادون قرمز خورشید، زمین و ماه را مسدود می کند، قادر است تصاویری با وضوحی که می بینید تولید کند. این تصاویر در نوع خود بی نظیر هستند و هیچ تلسکوپی در دنیا موفق به ثبت تصاویر مشابه نشده است.

عملکرد آفتابگیر این است که تلسکوپ فقط می تواند در دمای نزدیک به صفر مطلق (منفی ۲۲۳ درجه سانتیگراد) کار کند که برای محافظت از آن در برابر نور خورشید و عایق بودن آن در برابر گرمای خورشید نیاز به یک آفتابگیر پنج لایه به اندازه یک زمین تنیس دارد. . .

طراحی تلسکوپ جیمز وب


بیشتر بخوانید: یوری گاگارین، اولین فضانورد تاریخ


دوربین مادون قرمز جیمز وب یکی از چهار دوربین این تلسکوپ است و توانایی دیدن کهکشان های دوردست را دارد. دلیل استفاده جیمز وب از دوربین مادون قرمز این است که می تواند لایه های متراکم گاز و غبار را بریده و نور ساطع شده از کهکشان ها و ستارگان را در پشت اجرام آسمانی در هوا جذب کند.

در واقع مشکل عکاسی با نور مرئی این است که این طیف نور نمی تواند از موانع جلوی خود عبور کند و توسط کهکشان ها یا ستاره های سر راه جذب می شود و در نتیجه به ما نمی رسد. اما طیف مادون قرمز می تواند از این موانع عبور کند و ما می توانیم بسیاری از اجرام آسمانی را از این طریق ببینیم.

برای به دست آوردن این تصویر، دانشمندان تلسکوپ را بر روی یک نقطه هدف متمرکز کردند و تصویر را با زمان نوردهی ۱۲ ساعت گرفتند. تلسکوپ قبلی، هابل، برای کار مشابهی به بیش از ۲۰۰ ساعت تمرکز و نوردهی نیاز داشت.

ثبت این تصویر به لطف یک پدیده فیزیکی جالب که برای اولین بار توسط آلبرت انیشتین در نظریه نسبیت عام تقریباً یک قرن پیش پیش بینی شد امکان پذیر است. این پدیده “عدسی گرانشی” نامیده می شود و ستاره شناسان از آن به عنوان ذره بین برای دیدن اجرام دور استفاده می کنند.

توصیف ساده این پدیده این است که وقتی نور در مسیر رسیدن به چشم ما با یک جرم آسمانی بزرگ مانند یک خوشه کهکشانی روبرو می شود، به دلیل کشش گرانشی آن خوشه از مسیر خود منحرف می شود و به عنوان عدسی عمل می کند که به نور خوشه کهکشانی اجازه می دهد. برای بزرگنمایی کهکشان های دور در پشت.

عدسی تلسکوپ‌های غول‌پیکر مانند تلسکوپ فضایی هابل نمی‌توانست به پرده‌های گازی سحابی‌ها نفوذ کند و ببیند چه چیزی پشت سر است و چه می‌گذرد. با این حال، تلسکوپ جیمز وب به راحتی از آن عبور می کند و با استفاده از ابزارهای تصویربرداری مادون قرمز خود، داخل سحابی و همچنین ساختار بیرونی آن را با وضوح باورنکردنی به تصویر می کشد.

عملکرد زوم تلسکوپ جیمز وب

عکس های جیمز وب چه ویژگی هایی داشتند؟

به گزارش رویداد۲۴، اولین تصویر منتشر شده، نمای کلی و واضح از کیهان بود. ناسا در توضیح این تصویر که آن را «نخستین میدان عمیق جیمز وب» نامید، اعلام کرد که کافی است این بخش از کیهان را به اندازه یک «دانه شن» در مقایسه با اندازه آن «کل سیاره» تصور کنیم.

نقاط روشن در این تصویر ستاره نیستند، بلکه کهکشان هایی هستند که هر کدام از میلیاردها ستاره تشکیل شده اند که دورترین آنها ۱۳ میلیارد سال نوری از جیمز وب فاصله دارد. تصویر سحابی حلقه جنوبی در فاصله دو هزار سال نوری و سحابی کارینا در فاصله ۸۵۰۰ سال نوری از زمین و پنج کهکشان معروف به پنتاکل استفان در فاصله ۳۹ تا ۳۴۰ میلیون سال نوری از زمین از جمله شاهکارهای جیمز وب

به گفته بیل نلسون، مدیر ناسا، این تصویر نور کهکشان هایی را نشان می دهد که به دور کهکشان های دیگر می چرخند و قبل از رسیدن به تلسکوپ، میلیاردها سال را طی می کنند.

چگونه عکس ها متعلق به ۱۳ میلیارد سال نوری پیش بودند؟

او می گوید: “ما به بیش از ۱۳ میلیارد سال گذشته نگاه می کنیم و تصاویر اضافی که قرار است توسط آژانس فضایی منتشر شود مربوط به حدود ۱۳.۵ میلیارد سال پیش است، نزدیک به مبدأ تخمینی خود کیهان و تقریباً به آغاز”. ناسا گفت.

تصور کنید ۸ دقیقه طول می کشد تا نور خورشید به زمین برسد. به عبارت دیگر، نوری که از خورشید می‌بینیم، هشت دقیقه قبل از دریافت آن روی زمین ساطع شده است و اگر خورشید در این مدت هشت دقیقه ناپدید شده باشد، متوجه آن نمی‌شویم، اما هشت دقیقه بعد از غروب خورشید، ما. متوجه تاریکی خواهم شد

دلیل این اختلاف زمانی فاصله بین خورشید و زمین است; بنابراین وقتی گفته می شود تصاویر جیمز وب مربوط به ۱۳ میلیارد سال گذشته است، این به معنای فاصله کهکشان های موجود در تصویر از زمین و مدت زمانی است که نور از آن کهکشان ها طول کشیده تا به دوربین برسد.

عملکرد تلسکوپ جیمز وب

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.