در مورد اوکراین، اگر شما ابتکار عمل را به دست نمی گرفتید، طرف مقابل شروع به جنگ می کرد


دیدار رهبر انقلاب با پوتینرویداد۲۴ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و هیئت همراه، بر لزوم اجرای توافق‌ها و معاهدات دو کشور تاکید و هوشیاری در برابر سیاست‌های فریبکارانه را ضروری دانستند. غرب با اشاره به اینکه همکاری طولانی مدت ایران و روسیه عمیق است. به نفع هر دو کشور است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تأکید بر اینکه رویدادهای جهانی ضرورت همکاری‌های روزافزون و متقابل ایران و روسیه را نشان می‌دهد، افزودند: توافق‌ها و معاهدات زیادی بین دو کشور از جمله در حوزه نفت و گاز وجود دارد که لازم است تا انتها پیگیری و اجرا شود.

وی همکاری های اقتصادی ایران و روسیه را به ویژه پس از تحریم های غرب ضروری و به نفع دو کشور دانست و درباره حوادث اوکراین گفت: جنگ مقوله سخت و دشواری است و جمهوری اسلامی اصلاً خشنود نیست. مردم عادی رنج می برند، اما در مورد اوکراین، اگر شما ابتکار عمل را به دست نمی گرفتید، طرف مقابل به ابتکار خود جنگ را آغاز می کرد.

رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه غربی ها کاملا مخالف روسیه قدرتمند و مستقل هستند، ناتو را موجودی خطرناک خواندند و افزودند: اگر راه ناتو باز است مرز نمی شناسد و اگر در اوکراین متوقف نشود، مدتی بعد این کار را آغاز کردند. جنگ به بهانه کریمه

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: البته امروز آمریکا و غرب ضعیف‌تر از گذشته شده‌اند و با وجود تلاش‌ها و هزینه‌هایشان، موفقیت سیاست‌های آنها در منطقه ما از جمله سوریه، عراق، لبنان و فلسطین کم‌رنگ شده است.

وی موضوع سوریه را بسیار مهم خواند و بر موضع جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با حمله نظامی به این کشور و لزوم جلوگیری از آن تاکید کرد و گفت: موضوع مهم دیگر در موضوع سوریه، اشغال مناطق حاصلخیز و نفت خیز شرق است. فرات توسط آمریکایی ها که قرار بود با بیرون راندن آنها از این منطقه این مشکل را حل کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای مداخله رژیم صهیونیستی در امور منطقه را محکوم کردند و مواضع اخیر ضد صهیونیستی رئیس جمهور روسیه را قابل تحسین خواندند.

وی در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی هرگز سیاست ها و برنامه هایی را که منجر به بسته شدن مرز ایران و ارمنستان شود، تحمل نخواهد کرد.

رهبر انقلاب همکاری های بلندمدت ایران و روسیه را مجزا و عمیقاً برای هر دو کشور مفید خواندند، خطاب به آقای پوتین خاطرنشان کردند: جنابعالی و رئیس جمهور ما هر دو اقدام گرا و پیگیر هستند، بنابراین همکاری های دو کشور باید در این مدت به اوج خود برسد. .

وی با تایید سخنان رئیس جمهور روسیه مبنی بر لزوم احداث خط ریلی رشت – آستارا، این کار را تکمیل کننده خط حمل و نقل شمال به جنوب و به نفع دو کشور دانست.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین هوشیاری در برابر فریب غرب را ضروری خواندند و گفتند: آمریکایی ها هم پرانرژی و هم حیله گر هستند و یکی از عوامل فروپاشی شوروی سابق فریب سیاست آمریکا بود که البته روسیه در زمان شما استقلال خود را اعلام کرد. .

وی همچنین سیاست جایگزینی ارزهای ملی در روابط دو کشور و استفاده از ارزهای دیگر به جای دلار را تایید کرد و گفت: دلار باید به تدریج از مسیر معاملات جهانی خارج شود و این امر به تدریج امکان پذیر است.

در این نشست که رئیس جمهور نیز حضور داشت، پوتین درباره رویدادهای اوکراین گفت: «هیچکس طرفدار جنگ نیست و تلفات جانی فاجعه بزرگی است، اما رفتار غرب برای ما چاره ای جز واکنش باقی نگذاشت. “

برشمردن عوامل و ریشه های اختلاف روسیه و اوکراین به ویژه اقدامات تحریک آمیز غرب و آمریکا در سال های اخیر از جمله کودتا در اوکراین و همچنین سیاست های توسعه طلبانه ناتو علیرغم تعهدات قبلی آنها به این کشور. رئیس جمهور روسیه گفت: کشورهای اروپایی گفتند ما مخالف عضویت اوکراین در ناتو هستیم، اما تحت فشار آمریکا با آن موافقت کردیم و این نشان دهنده عدم حاکمیت و استقلال این کشور است.

وی ترور سردار سلیمانی را از دیگر مصادیق شرارت های آمریکا برشمرد و در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به تحریم های غرب علیه روسیه گفت: این تحریم ها به غرب آسیب می زند و نتیجه آن مشکلاتی مانند افزایش قیمت نفت است. و بحران غذایی


بیشتر بخوانید: آیا مذاکرات پوتین در تهران گره از برجام باز خواهد کرد؟


رئیس جمهور روسیه در خصوص سوء استفاده آمریکا از ابزار دلار برای تحریم و غارت دیگر کشورها، آن را نقطه ضعف آنها و تضعیف اعتماد جهانی به این ارز و حرکت کشورها به سمت استفاده از ارزهای جایگزین دانست و گفت: روسیه و ایران در حال توسعه روش‌های جدید برای استفاده هستند. ارزهای ملی در روابط دو کشور

رئیس جمهور روسیه با تایید مواضع رهبر انقلاب در خصوص منطقه قفقاز، مواضع دو کشور در قبال مسئله سوریه از جمله مخالفت با حمله نظامی به شمال این کشور را کاملاً با یکدیگر سازگار خواند و گفت: منطقه. گفته می شود شرق فرات تحت کنترل نیروهای مسلح سوریه است.

پوتین در ادامه همکاری‌های دو کشور در تمامی بخش‌ها و پروژه‌ها افزود: ایران و روسیه به طور مشترک در حال مبارزه با تروریسم در سوریه هستند و در حوزه نظامی نیز تلاش می‌کنیم همکاری‌های دو کشور، همکاری‌ها و رزمایش‌های سه جانبه با چین را توسعه دهیم.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.