درمان زردی نوزاد – بهترین روش های درمان


درمان زردی نوزاد یکی از مهم ترین چالش هایی است که والدین پس از بچه دار شدن با آن روبرو هستند. یرقان در نوزاد به معنای زرد شدن پوست و چشم نوزاد است. زردی در نوزادان بسیار شایع است و زمانی رخ می دهد که نوزادان دارای سطوح بالای بیلی روبین در خون خود هستند، ماده زرد رنگی که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز خون تولید می شود.

در نوزادان مسن و بزرگسالان، کبد بیلی روبین را پردازش کرده و سپس آن را از روده ها عبور داده و دفع می کند. اما در نوزادان، کبد هنوز در حال رشد است و به اندازه کافی برای تجزیه بیلی روبین بالغ نشده است.

خبر خوب این است که زردی نوزاد نیازی به درمان ندارد زیرا معمولاً با رشد کبد نوزاد و شروع به تغذیه، خود به خود از بین می رود و زردی نیازی به درمان ندارد.
در بیشتر موارد، زردی در عرض ۲-۳ هفته از بین می رود. زردی که بیش از ۳ هفته طول بکشد می تواند نشانه برخی از بیماری های زمینه ای باشد. در این صورت باید برای درمان زردی نوزاد به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، سطوح بالای بیلی روبین می تواند به نوزاد آسیب برساند، مانند: ب. ناشنوایی، فلج مغزی یا سایر آسیب های مغزی.

چه چیزی باعث زردی در نوزادان می شود؟

فهرست عناوین:

 • نوزادان نارس نوزادانی هستند که قبل از ۳۷ هفتگی متولد می شوند
 • نوزادی که شیر کافی دریافت نمی کند
 • ناسازگاری گروه خونی نوزاد با مادر

درمان زردی در اولین نوزاد سالم

سایر علل زردی نوزاد:

 • کبودی یا سایر خونریزی های داخلی در بدو تولد
 • مشکلات کبدی
 • وجود عفونت
 • کمبود آنزیم
 • ناهنجاری در گلبول های قرمز خون کودک

علائم زردی در نوزادان چیست؟

اولین علائم این بیماری زرد شدن پوست و چشم کودکان است. زردی می تواند ۲ تا ۴ روز پس از تولد شروع شود و در صورت نوزاد قبل از انتشار به پایین بدن شروع می شود.
سطح بیلی روبین ممکن است بین ۳ تا ۷ روز افزایش یابد.

چه زمانی برای درمان زردی نوزاد باید با پزشک تماس گرفت؟

اگر زردی نوازد نشانه یک بیماری زمینه ای است، باید آن را درمان کنید. اگر زردی شدید شود، بیلی روبین می تواند وارد مغز شود و آسیب جدی و دائمی به مغز نوزاد وارد کند.

اگر متوجه هر یک از علائم زیر برای درمان زردی نوزاد شدید، با مرکز مراقبت تماس بگیرید تا پرستار را بفرستید یا به پزشک مراجعه کنید:

 1. شدت و گسترش یرقان
 2. تب بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد
 3. عمیق شدن رنگ زرد در نوزاد
 4. نوزاد دچار سوء تغذیه است، بی حال به نظر می رسد و زیاد گریه می کند

تشخیص برای درمان زردی نوزاد چیست؟

بیمارستان اکثر مادران و نوزادان را ۷۲ ساعت پس از تولد مرخص می کند. برای والدین بسیار مهم است که نوزاد خود را چند روز پس از تولد بازگردانند زیرا سطح بیلی روبین بین ۳ تا ۷ روز پس از تولد به اوج خود می رسد. کودکانی که در ۲۴ ساعت اول تولد دچار زردی می شوند باید بلافاصله بیلی روبین خود را با آزمایش پوستی یا آزمایش خون اندازه گیری کنند تا مشکلات پوستی نوزاد به سرعت بررسی و از نظر زردی نوزاد درمان شود.

درمان زردی در اولین نوزاد سالم

درمان های ممکن برای زردی نوزاد چیست؟

زردی خفیف معمولاً با بالغ شدن کبد نوزاد خود به خود از بین می رود. برای زردی شدیدتر، فتوتراپی یک درمان رایج و بسیار موثر است.این روش از نور برای تجزیه بیلی روبین کودک شما استفاده می کند. در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به انتقال خون باشد که در آن کودک مقدار کمی خون از اهداکننده یا بانک خون دریافت می کند.

آیا می توان از زردی پیشگیری کرد؟

هیچ راه درستی برای درمان زردی نوزاد وجود ندارد. البته می توانید در دوران بارداری گروه خونی خود را بررسی کنید.

روش های درمان زردی نوزاد

اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی شیر مادر دریافت می کند. اگر به نوزاد خود شیر می دهید، در هفته اول هر ۲ تا ۳ ساعت ۵۰ گرم شیر خشک به کودک خود بدهید. نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است به شیر خشک کمتری نیاز داشته باشند و نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند ممکن است به شیر خشک کمتری نیاز داشته باشند.
اگر نگران این هستید که کودک شما کمتر از هشت وعده غذایی در یک دوره ۲۴ ساعته می خورد، با پرستار یا متخصص اطفال فرزندتان صحبت کنید. مهم است که نوزادان از نظر علائم زردی، مانند به عنوان مثال زرد شدن پوست و چشم اگر علائم زردی را در کودک خود مشاهده کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.