درمان ریشه چگونه کار می کند؟


ترمیم ریشه دندان

درمان ریشه یکی از پیچیده ترین درمان های دندانپزشکی است. به همین دلیل اکثر دندانپزشکان ترجیح می دهند بیماران خود را برای درمان ریشه به اندودنتیست ها یا اندودنتیست ها ارجاع دهند. در این مقاله از سری مقالات اطلاعات پزشکی وبسایت سیب سعی می کنیم دلایل ضروری بودن درمان ریشه و مراحل مختلف آن را به زبانی ساده بیان کنیم. اما قبل از آن لازم است در مورد ساختار دندان ها توضیح مختصری داده شود.

چگونه بفهمیم ریشه دندان سالم است؟

برای اینکه بفهمیم ریشه دندان سالم است، باید با ساختار دندان سالم آشنا باشیم. یک دندان سالم از دو بخش اصلی تشکیل شده است: آنچه در سطح قابل مشاهده است، تاج دندان، و آنچه در استخوان فک یافت می شود، ریشه دندان.

مراحل درمان ریشه

اما از نظر بافت شناسی، دندان در واقع از چهار قسمت مجزا تشکیل شده است. این چهار بخش عبارتند از:

  1. مینا که از نظر استحکام سخت ترین قسمت بدن است، تمام تاج دندان را می پوشاند. جدا از زیبایی دندان، وظیفه اصلی مینای دندان محافظت از بافت های زیرین است. پس از تولد و تکمیل رشد دندان، سلول های مولد مینا توانایی تولید خود را از دست می دهند. از این مرحله به بعد، مینای دندان به عنوان بافت غیر زنده در نظر گرفته می شود. به همین دلیل، اگر بافت مینای دندان در اثر پوسیدگی یا ضربه از بین رفته باشد، جایگزین نمی شود.
  2. عاج که حجم اصلی دندان را در بر می گیرد و از بیرون با مینای دندان پوشیده شده است. سختی عاج کمتر از مینای دندان است. برخلاف مینای دندان، عاج یک بافت زنده است و حاوی پالپ دندان در داخل است. عاج توانایی خود را برای ترمیم خود در مراحل مختلف رشد حفظ می کند.
  3. سیمانی که سطح خارجی ریشه را می پوشاند. این بافت که پس از عاج سومین بافت سخت است، نقش مهمی در اتصال دندان به استخوان فک دارد. درمان ریشه بدون عصب کشی معمولاً این قسمت را ترمیم می کند.
  4. پالپ که معمولاً به عنوان عصب دندان نامیده می شود و بافت همبند حاوی رگ های خونی، اعصاب و بافت لنفاوی زائده های آن هستند. وظیفه اصلی پالپ دندان تامین اعصاب و خون به بافت های زنده دندان است. پالپ دندان به تغییرات حرارتی، الکتریکی، مکانیکی و فشاری بسیار حساس است.

چه زمانی دندان نیاز به درمان ریشه دارد؟

در بیشتر موارد، پوسیدگی دندان باعث می شود که دندان نیاز به درمان ریشه داشته باشد. هنگامی که پوسیدگی از سد مینا و عاج نفوذ می کند و به پالپ دندان می رسد، التهاب ناشی از باکتری باعث التهاب پالپ می شود. این امر به ویژه در دندان عقل رایج است و اغلب باعث درد و التهاب شدید می شود.

این التهاب به نوبه خود به طرق مختلف باعث ایجاد درد در دندان می شود. در این موارد درمان ریشه برای تسکین درد، برداشتن بافت عفونی و ملتهب و در نهایت جلوگیری از افتادن دندان توصیه می شود. در موارد نادری مانند ب- آسیب های ناشی از ضربه های دندانی یا بیماری های بسیار پیشرفته لثه و دندان بدون پوسیدگی، درمان ریشه ضروری است. اگر پالپ آسیب دیده باشد و این آسیب قابل ترمیم نباشد بدون عصب کشی نمی توان روت کانال انجام داد و باید عصب کشی انجام شود.

مراحل درمان ریشه

اولین قدم در درمان ریشه بی حسی موضعی است. در فک بالا معمولا فقط یک دندان و بافت اطراف آن بیهوش می شود. اما در فک پایین برای بی حس شدن دندان مورد نظر لازم است کل فک آن طرف بی حس شود.

پس از بیهوشی کامل ناحیه مورد نظر در لثه و دهان بیمار، دندانی که قرار است تحت درمان ریشه قرار گیرد، توسط یک ورقه لاستیکی بسیار نازک که به عنوان بند لاستیکی شناخته می شود، از سایر دندان ها و بافت های دهان جدا می شود.

در مراحل درمان ریشه این جداسازی برای جلوگیری از ورود آب و مواد شوینده مورد استفاده در درمان ریشه به حلق بیمار و همچنین جلوگیری از ورود بزاق و باکتری به داخل دندان آسیب دیده انجام می شود. پس از آن، تمام پوسیدگی ها، ترمیم های قدیمی و شکستگی ها با توربین دندان و فرز برداشته می شوند.

این به دندانپزشک اجازه می دهد تا به ریشه و بافت های داخل آن دسترسی داشته باشد. در این مرحله تمام پالپ ملتهب به همراه باکتری ها و سایر محتویات کانال از داخل کانال ریشه خارج می شود. این کار با ابزار بسیار ظریفی به نام File انجام می شود. این مرحله را تمیز کردن و شکل دهی کانال می نامند.

در این مرحله از محلول های ضد میکروبی برای از بین بردن میکروب ها و بقایای سلولی آنها استفاده می شود. سپس تمام کانال های هر دندان با مواد مخصوصی که برای پر کردن ریشه استفاده می شود پر و مسدود می شود.

این ماده گوتاپرکا نام دارد. بیشتر این مواد از گیاهان می آیند و کاملاً با بافت انسان سازگار هستند. در مرحله بعد مسیر دسترسی به کانال در تاج دندان پر شده (ترمیم می شود) و ترمیم ریشه دندان به پایان می رسد. در بیشتر موارد دندان مورد نظر پوشیده می شود.

قبلا در مقاله ای دیگر در مورد درمان مجدد ریشه دندان صحبت کردیم که می توانید آن را در سایت مشاهده کنید. سیب خواندن.

چرا دندان عصب کشی شده نیاز به روکش دارد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، در بیشتر موارد دندان ها به دلیل پوسیدگی یا ضربه نیاز به درمان ریشه دارند. هر دو مورد، ماهیت بافت های دندانی مانند مینا و عاج را تغییر می دهند.

در درمان ریشه تقریبا تمام ساختارهای معیوب و آسیب دیده دندان برداشته شده و با مواد پرکننده مناسب پر می شود. روکش های دندانی برای ترمیم و حفظ ساختار دندان آسیب دیده و افزایش طول عمر دندان هایی که به تشخیص دندانپزشک نیاز به روکش دارند انجام می شود.

درمان ریشه

آیا درمان ریشه دردناک است؟

با شنیدن نام درمان ریشه، تصور غلط رایج این است که این درمان شامل درد شدید است. البته در بیشتر موارد درمان ریشه برای تسکین درد و ناراحتی دندان های بیمار انجام می شود.

همانطور که قبلاً ذکر شد، دندانپزشک عمومی یا اندودنتیست پس از اطمینان از بی حسی موضعی کامل در ناحیه درمان، کلیه اقدامات کانال ریشه را انجام می دهد.

البته در موارد خاصی مانند ب- در صورت وجود آبسه حاد و عفونت در ناحیه دندان، بیهوشی دهان و دندان با مشکل همراه است. در این موارد، اندودنتیست ها از تکنیک های اضافی برای بی حس کردن دندان استفاده می کنند.

شایان ذکر است که در برخی موارد پس از پایان درمان ریشه و از بین رفتن بیهوشی، ناحیه تحت درمان تا چند روز همچنان تحریک می شود. این تحریک به دلیل کار انجام شده، نشت احتمالی ذرات ریز بافت دندان به بافت استخوانی، التهاب در بافت های نگهدارنده اطراف دندان و مشکلاتی از این دست است.

درد بعد از درمان ریشه معمولاً با داروهای مسکن معمولی کنترل می شود. اگر درد شدید است، حتما باید با متخصص ریشه خود تماس بگیرید. در این موارد، بررسی مجدد و بررسی علت درد ضروری است. در چنین شرایطی گاهی نیاز به تجویز آنتی بیوتیک همراه با مسکن نیز می باشد. اکیداً توصیه می شود در این موارد از درمان خودسرانه خودداری شود.

اگر سوالی در مورد درمان ریشه دارید، سوال خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع:

وب سایت انجمن آمریکایی اندودنتیست ها AAE.ORG

دکتر علی اکبر (علی) وحدتی

اندودنتیست، نیوپورت بیچ، کالیفرنیا

استاد بالینی در دانشگاه UCLA دندانپزشکی

سوالات متداول در مورد درمان ریشه

یک دندان سالم از چند قسمت تشکیل شده است؟

مینا، عاج، سمنتوم و پالپ اجزای اصلی دندان هستند.

چه زمانی به درمان ریشه نیاز داریم؟

هنگامی که پوسیدگی از سد مینا و عاج نفوذ کرده و به پالپ دندان می رسد، التهاب ناشی از وجود باکتری باعث التهاب در پالپ می شود و درمان ریشه ضروری می شود.

چرا دندان عصب کشی شده نیاز به روکش دارد؟

روکش های دندانی برای ترمیم و حفظ ساختار دندان آسیب دیده و افزایش طول عمر دندان هایی که به تشخیص دندانپزشک نیاز به روکش دارند انجام می شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.