خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا – اقتصاد برتر را شکست


سلطانی نژاد با اشاره به وضعیت کنونی بورس کالا افزود: ارزش معاملات بورس کالا در سال ۱۴۰۰ به ۶۶۵ همات رسید که در مقایسه با تمامی دوره های فعالیت بورس، رقمی بی سابقه است. بورس کالا در حال حاضر ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده و در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد ۹۰ درصدی ارزش را به ثبت رسانده است و از نظر حجمی با ورود سیمان و سایر محصولات زنجیره ای فولادی شاهد معامله ۷۶ میلیونی بودیم ۱۴۰۰ تن محصول در سال ۱۴۰۰ یعنی ۱۴ درصد از ترافیک حمل و نقل جاده ای کل کشور را تشکیل می دهد که این رشد نشان می دهد که افق آینده بازارهای کالایی به سمت شفافیت بیشتر حرکت می کند.

  • افزایش ۷۵ درصدی ارزش معاملات بورس کالا

وی با اشاره به اینکه ارزش معاملات در سال ۱۴۰۱ ۷۵ درصد و حجم معاملات نسبت به سال قبل ۱۶۲ درصد افزایش یافته است، گفت: همچنین شاهد رشد خیره کننده ۱۸۸۰ درصدی در بازار مالی مبتنی بر کالا بوده ایم. ، گزینه های معاملاتی تا ۱۸٪، گواهی سپرده و رشد ما ۵۶۰٪ وجوه کالا بود. بورس کالا در راستای رسالت خود مبنی بر شفاف سازی بازار محصولات واسطه ای توانسته است تمامی محصولات میانی پرتیراژ اعم از زنجیره فولاد، زنجیره پتروشیمی، پالایش و سیمان را بپذیرد و تنها محصولات کشاورزی باقی مانده است آیا این ظرفیت و قیمت از سفارش حذف شده، می تواند در بورس کالا عرضه شود.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: به نظر می رسد در حوزه محصولات نهایی نقش آفرینی کنیم و با مطالباتی که اخیرا مطرح شده از جمله تحویل خودرو به سمت محصولات نهایی پیش می رویم. گاهی اوقات انتقاد می شود که بورس کالا محل تحویل محصولات واسطه ای است و چرا کالایی که مصرف کننده نهایی دارد در بورس کالا است؟

  • اقدامات مثبت برای عرضه خودرو در بازار کالا

وی ادامه داد: اقدامات خوبی در روزهای اخیر برای فروش خودرو در بورس کالا انجام شده است. با این کار ۲۶ هزار کد معاملاتی در بورس کالا صادر شد و سامانه حراج با توجه به شرایط تغییر کرد. این در حالی است که بیشترین تعداد کدهای صادر شده قبل از خودرو مربوط به صنعت سیمان با ورود ۱۳۰۰۰ کد بازرگانی بود، اما معرفی خودرو تمامی زیرساخت ها را تغییر داد زیرا تعداد افراد درگیر بیش از گذشته بود. همچنین زیرساخت های فنی بورس کالا تغییر کرد و شبکه کارگزاری به مدیریت ۳۵۰۰ درخواست خودرو کمک کرد و رکورد حضور دلال در بورس کالا شکسته شد و ۹۲ کارگزار در مناقصه نقش آفرینی کردند.

مدیر عامل بورس کالای ایران ادامه داد: خودروهای مختلف در بازار امروز تقاضای خوبی دارند. با این کار حدود ۶۰۰ خودرو منتشر شد. نسبت تقاضا/عرضه حدود ۵۸۱ درصد و قیمت های پایه همان قیمت هایی بود که خودروسازان در بازار فروختند و تفاوت در بازار غیرشفاف و غیررسمی در بسیاری از موارد عدد قابل توجهی است و از رانت های بالا جلوگیری شد و از شفافیت پیشنهاد خودرو در بورس جلوگیری شد، کالاها کمک کردند. امکان دسترسی افراد بیشتری به سامانه معاملات بورس کالا که در داخل طراحی شده بود فراهم شد و امکان ارائه خودرو به صورت رنگی و آپشن وجود داشت.

  • کاهش هیجان بازار

سلطانی‌نژاد ادامه داد: در مدل حراج آزاد هیجان‌های بازار به شدت کاهش می‌یابد و به مردم فرصت تصمیم‌گیری مبتنی بر منطق اقتصادی داده می‌شود و خودروهایی با بیشترین تقاضا به مشتریان اختصاص می‌یابد و امکان تبانی به حداقل می‌رسد. عرضه خودرو امروز در بورس کالا شروع کار است و می توان به سمت خودروهای پرتیراژ حرکت کرد و ثبت تقاضا نیز به صورت آنلاین انجام می شود و معمولا زمانی که به سمت خودروهای پرتیراژ می رویم، سیستم حراج و مدل حراج انجام می شود. ممکن است تغییر معاملات مبتنی بر اوراق بهادار نیز باید فعال شود. با آن گواهی سپرده خودرو یا خودفروشی خودرو است که هم تامین مالی می کند و هم می تواند بازار روزانه مستمری را ارائه دهد.

مدیرعامل بورس کالای ایران اضافه کرد: هدف نهایی ما این است که خودروسازان از بورس کالا تامین مالی کنند، زیرا بهترین و مشروع ترین روش تامین مالی، تامین مالی بر مبنای درآمد است و اگر خودروسازان بتوانند بر اساس درآمد تامین مالی کنند، این کار نیز انجام خواهد شد. بسیار خوب. بنابراین فروش جلو و فروش بر اساس جبهه موازی در دستور کار بازار خودرو خواهد بود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.