خواص نشاسته برای پوست و عوارض آن


بهترین زمان برای مصرف نشاسته

نشاسته یک کربوهیدرات پیچیده است. بیشتر گیاهان و میوه ها انرژی را به صورت نشاسته ذخیره می کنند. غذاهای نشاسته ای منبع اصلی کربوهیدرات برای اکثر مردم هستند. آنها نقش مهمی در یک رژیم غذایی مغذی و متعادل دارند. زیرا آنها گلوکز را که منبع اصلی انرژی برای هر سلول است، در اختیار بدن قرار می دهند. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیب ابتدا به بررسی فواید نشاسته می پردازیم و در پایان خواهیم دید که نشاسته ذرت چه مضراتی دارد و مصرف نشاسته چه عوارضی دارد.

قدرت چیست؟

غذاهای نشاسته ای نیز مواد با ارزشی در آشپزخانه هستند. زیرا می توانند سوپ ها و سس ها را بدون افزودن چربی غلیظ کنند.

نشاسته خالص از غذا پودری سفید، بی مزه و بی بو است که در آب سرد یا الکل حل نمی شود. نشاسته از مولکول های گلوکز تشکیل شده است.

وقتی فردی غذاهای نشاسته ای می خورد، بدن پلیمرهای طبیعی را به واحدهای گلوکز تجزیه می کند که انرژی را در سراسر بدن تامین می کند. نشاسته در فرآیندهای تولید در صنایع مختلف مانند داروسازی، کاغذسازی و مواد غذایی کاربرد دارد.

همه باید بیشتر کربوهیدرات های غذایی خود را در صبح دریافت کنند. بنابراین بهترین زمان مصرف نشاسته صبح تا ظهر است.

مضرات استفاده از نشاسته

انواع قدرت

با توجه به خواص تغذیه ای نشاسته را می توان به یکی از سه گروه زیر تقسیم کرد:

  • نشاسته سریع هضم (RDS): این شکل از نشاسته در غذاهای پخته شده مانند سیب زمینی و نان یافت می شود. بدن به سرعت آن را به گلوکز تبدیل می کند.
  • نشاسته آهسته هضم (SDS): این نشاسته ساختار پیچیده ای دارد. این بدان معنی است که بدن آن را به آرامی تجزیه می کند. این نوع نشاسته در غلات یافت می شود.
  • نشاسته مقاوم (RS): بدن نمی تواند این شکل از نشاسته را به راحتی هضم کند و به صورت دست نخورده از دستگاه گوارش به عنوان فیبر غذایی دفع می شود.

هر نوع غذا می تواند حاوی انواع مختلفی از این نشاسته باشد.

خواص نشاسته

پزشکان خوردن مقدار زیادی غذاهای نشاسته ای را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل برای تامین انرژی و فیبر و افزایش احساس سیری توصیه می کنند. در زیر مهمترین خواص نشاسته را می بینیم.

انرژی

نشاسته مهمترین منبع انرژی برای انسان است. بدن نشاسته را با تبدیل آن به گلوکز هضم می کند. گلوکز تقریباً برای هر سلول، بافت و اندام بدن انرژی می دهد. اگر گلوکز اضافی وجود داشته باشد، کبد آن را به عنوان گلیکوژن ذخیره می کند.

گلوکز برای عملکرد مغز ضروری است. مغز بالغ از ۲۰ تا ۲۵ درصد گلوکز بدن استفاده می کند.

فیبر

فیبر یک منبع غیر قابل هضم کربوهیدرات است که فقط در غذاهای گیاهی یافت می شود. غذاهای نشاسته ای مانند ذرت، چغندر، سیب زمینی، لوبیا، میوه و غلات کامل منابع خوبی از فیبر هستند. بدن فیبر را هضم نمی کند. اما این کربوهیدرات ها جزء ضروری یک رژیم غذایی هستند.

متخصصان تغذیه فیبر را به دو شکل محلول و نامحلول تقسیم می کنند. میوه ها و سبزیجات منابع فیبر محلول هستند که می توانند آب را جذب کنند. فیبر محلول، باکتری های خوب روده را تغذیه می کند و از رشد باکتری های بیماری زا جلوگیری می کند، هضم غذا را کند می کند و مدفوع را نرم می کند.

فیبر نامحلول آب را جذب نمی کند. در عوض، از سیستم گوارشی عبور می کند و حجم مدفوع را افزایش می دهد تا به منظم نگه داشتن حرکات روده و جلوگیری از یبوست کمک کند. غلات کامل، آجیل، دانه ها و سبزیجات برگ سبز منابع خوبی از فیبر نامحلول هستند.

طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA)، اکثر مردم در ایالات متحده فیبر کافی نمی خورند. دستورالعمل های دولتی نشان می دهد که زنان بالغ روزانه به ۲۸ گرم فیبر نیاز دارند، در حالی که مردان بالغ به ۳۴ گرم فیبر نیاز دارند.

اشباع را افزایش دهید

خوردن غذاهای نشاسته ای می تواند به افزایش احساس سیری بعد از غذا کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که خوردن غذاهای غنی از نشاسته مقاوم به افراد کمک می کند احساس سیری کنند.

این غذاها همچنین می توانند حساسیت به انسولین را بهبود بخشند و ذخیره چربی را کاهش دهند. علاوه بر این، خوردن غذاهای پر فیبر و سرشار از نشاسته مقاوم می تواند به افراد در مدیریت وزن کمک کند.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸، محققان دریافتند که خوردن نشاسته مقاوم برای صبحانه و ناهار به طور قابل توجهی باعث کاهش انرژی دریافتی شرکت کنندگان در آن وعده غذایی می شود.

خواص نشاسته برای پوست

خواص نشاسته برای پوست و مو

با توجه به اینکه سوالات زیادی در مورد خواص نشاسته برای پوست و مو مطرح می شود از جمله: ب- نشاسته روی پوست، در اینجا به بررسی خواص نشاسته روی پوست می پردازیم.

پودر نشاسته ذرت پرمصرف ترین پودر نشاسته است که به طور گسترده در آشپزخانه ها برای دستیابی به قوام مواد غذایی مختلف استفاده می شود. اما از نشاسته ذرت می توان برای درمان انواع مشکلات پوستی استفاده کرد.

نشاسته ذرت سرشار از ویتامین‌های A، B1، B2، C و مواد معدنی مانند روی، کلسیم و آهن است که به تحریک بازسازی سلول‌های سالم پوست و حفظ عملکرد سالم پوست کمک می‌کند.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در نشاسته ذرت به سلامت پوست کمک می کند و آن را به بخش مهمی از رژیم های مراقبت از پوست تبدیل می کند.

نشاسته ذرت یک عامل خشک کننده طبیعی است که به جلوگیری از عفونت قارچی پوست کمک می کند. استفاده از پودر نشاسته ذرت می تواند به تسکین سوزش و خارش ناشی از عفونت کمک کند. همچنین رطوبت یا تعریق را کاهش می دهد که از رشد قارچ جلوگیری می کند و این یکی از مهمترین خواص نشاسته برای پوست است.

خواص نشاسته برای پوست صورت

نشاسته ذرت برای پوست های مستعد آکنه مفید است. زیرا چربی اضافی پوست را جذب می کند. استفاده از نشاسته ذرت نیز به از بین بردن آلودگی ها از منافذ پوست مانند کثیفی، گرد و غبار کمک می کند و شاید بتوان گفت این مهم ترین خاصیت نشاسته برای پوست صورت است.

آیا نشاسته پوست را روشن می کند؟

نشاسته ذرت برای سفید کردن و سفید کردن فوری کل بدن و صورت استفاده می شود. زیرا حاوی ویتامین A و مواد معدنی مانند آهن و کلسیم است که به از بین بردن لکه های تیره و رنگدانه ها و روشن شدن رنگ پوست کمک می کند. همچنین بازسازی سلولی را تحریک می کند و سلامت کلی پوست را ارتقا می دهد.

نشاسته چه عوارضی دارد؟

تا اینجا دیدیم نشاسته چیست و با خواص آن آشنا شدیم، حالا بهتر است ببینیم نشاسته چه عوارضی دارد و پودر نشاسته ذرت چه مضراتی دارد؟

برای اکثر افراد، نشاسته هیچ خطر یا عوارض جانبی ندارد. دستورالعمل های غذایی یک رژیم غذایی متعادل با غذاهای نشاسته ای را توصیه می کنند.

با این حال، افراد مبتلا به شرایط پزشکی خاص، از جمله دیابت و کمبود مادرزادی ساکاراز ایزومالتاز (CSID)، باید مصرف نشاسته خود را تعدیل کنند. زیرا ضرر استفاده از نشاسته برای این افراد بسیار زیاد خواهد بود.

انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ گرم کربوهیدرات را بشمارند و سپس آن را با دوز انسولین خود مقایسه کنند. زیرا عیب اصلی استفاده از نشاسته برای این افراد افزایش قند خون است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید از مصرف مقادیر زیاد کربوهیدرات ها به طور همزمان خودداری کنند و در عوض آنها را به طور مساوی در طول روز پخش کنند.

یکی دیگر از مضرات پودر نشاسته ذرت افزایش وزن است. مصرف زیاد نشاسته و مصرف غذاهای نشاسته ای به دلیل کالری زیاد باعث افزایش وزن می شود که یکی از مضرات نشاسته ذرت به خصوص برای افرادی است که می خواهند لاغر شوند.

اگر سوالی در مورد قدرت دارید، سوالات خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع

نشاسته سوالات متداول

آیا نشاسته پوست را روشن می کند؟

نشاسته ذرت برای سفید کردن و سفید کردن فوری کل بدن و صورت استفاده می شود. زیرا حاوی ویتامین A و مواد معدنی مانند آهن و کلسیم است که به از بین بردن لکه های تیره و رنگدانه ها و روشن شدن رنگ پوست کمک می کند.

بهترین زمان برای مصرف نشاسته چه زمانی است؟

صبح تا ظهر بهترین زمان برای مصرف نشاسته است.

مضرات نشاسته چیست؟

مصرف نشاسته برای اکثر افراد بی خطر است. افزایش وزن مهمترین عارضه مصرف زیاد نشاسته است. در افراد دیابتی نشاسته قند خون را افزایش می دهد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.