خواص دارویی سنا چیست؟ – آکادمی تخصصی ورزش علم و بدن


فهرست این مقاله

زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

چای سنا یک داروی گیاهی محبوب است که به عنوان یکی از گیاهان دارویی است ملین ، کمک به کاهش وزن و روش سم زدایی به بازار عرضه می شود.

با این حال، شواهد علمی کمی برای حمایت از اثربخشی چای سنا برای بسیاری از این کاربردها وجود دارد – به غیر از درمان یبوست.

با این حال، ممکن است در مورد فواید و ایمنی این نوشیدنی بدانید.

🔴سنا چیست؟

سنا یک داروی کیاهی است که از برگ، گل و میوه گروه بزرگی از گیاهان گلدار از خانواده حبوبات تهیه می شود.

عصاره ها و دمنوش های تهیه شده از گیاهان سنا از دیرباز به عنوان ملین و محرک در طب سنتی گیاهی مصرف می شود.

سنا اصالتا مصری است و اکنون در سراسر جهان از جمله ککورهایی مانند هند و سومالی ککت می شود.

بیشتر محصولات تجاری از کاسیا آکوتیفولیا یا Cassia angustifolio که معمولاً به ترتیب با نامهای سنای اسکندریه و هندی می شوند، مشتق می شوند.

برنامه، سنا به عنوان چای یا مکمل بیوست بدون نسخه به فروش می رسد، اما گاهی اوقات از آن در قرص ها و نوشیدنی های کاهش وزن نیز استفاده می شود.

🔴چای سنا چگونه می شود؟

رایج ترین کاربرد چای سنا برای حرکت حرکات روده و کاهش یبوست است. سنا به کمک زیادی می کند.

ترکیبات فعال در برگ سنا به نام گلیکوزید سنا یا سنوزید شناخته می شود. سنوزیدها اندری داخلی در دستگاه گوارش شما می شوند، اما می تواند توسط باکتری های روده شما تجزیه و تحلیل شود.

این تجزیه و تحلیل سنوزیدها سلول های روده بزرگ را به طور ملایم حرکت می کند، اثری که حرکت روده را حرکت می کند و اثر ملین ایجاد می کند.

Ex-Lax و Nature’s Remedy است. برای بسیاری از افراد، اجابت مزاج در عرض ۶ تا ۱۲ ساعت حرکت می شود.

🔴مقدار مصرف سنا

دوز معمولی مکمل سنا ۱۵ تا ۳۰ میلی گرم در روز به مدت یک هفته مصرف کنید. با این حال، هیچ توصیه ای برای دوز مصرفی سنا وجود ندارد.

در طب اسلامی از سنا سه روز یک بار مشکلی نیست. اما به طور دائم نه باید دوره ای مصرف شود و قطع شود سنای مکی به مقدار ۴ تا ۵ گرم اما سنای پاکستانی و هندی مقدارش باید بیشتر باشد.

اثر سنای مکی ده برابر سنای دیگر است. چاره‌ای آن است که سنای غیر مکی بیشتر شود. مثلا اگر قرار است پنج گرم سنا داده شود سی یا پنجاه گرم سنای غیر مکی ت.

خواص دارویی سنا
خواص دارویی سنا

🔴سایر کاربردهای بالقوه

به دلیل افراد ملین اثن، برخی از چای سنا برای آماده شدن برای کولونوسکوپی استفاده می کنند.

از افراد ممکن است ممکن است از چای سنا برای تسکین نه ناراحتی مرتبط با همورید استفاده کنند.

هموریدها و بافت های متورم در قسمت تحتانی رکتوم هستند که باعث ایجاد درد و درد می شوند. خارش می شوند. ایبوست مزمن یکی از هدف اصلی است و عمل جئئی یبوست می تواند همورودهای قبلی را حرکت کند.

با این حال، اثر سنا برای تسکین علائم همورید به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است.

🔴فواید سلامتی سنا

🔺یبوست

مصرف خوراکی سنا برای درمان کوتاه مدت یبوست نرم افزار است. سنا یک بدون نسخه تایید FDA داروی برای کودکان و کودکان ۲ سال و بالاتر با این حال، در کودکان ۳ تا ۱۵ ساله، روغن معدنی و دارویی به نام لاکتولوز ممکن است مصرف شود. سنا همچنین به نظر می رسد که در ترکیب با پسیلیوم یا دوکوزات سدیم استفاده می شود برای درمان یبوست درمان است. در افراد مسن سنا به علاوه پسیلیوم برای درمان یبوست ادامه درمان، اتک تستاز تساز تسیلیوم سنا پلاس دوکوزات سدیم برای درمان بیماران در افراد مسن و افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. به نظر می رسد مصرف را به اندازه لاکتولوز، پسیلیوم و دوز برای رفع مشکل در مصرف مواد افیونی یا لوپرامید مصرف می کنند.

🔺برگ سنا در طب سنتی

داروهای برگ سنا حاوی آنتراکینون هستند. اینها حرکات روده را حرکت می کنند و روده ها را به شناسایی می کنند. آنها همچنین جذب آب و نمک از روده ها را تغییر می دهند. این باعث افزایش مقدار آب در مواد موجود در روده می شود و بنابراین رن را نرم می کند و به آن اجازه می دهد راحت تر از روده عبور روده عبور کند.

🔺آماده سازی روده قبل از کولونوسکوپی

مصرف خوراکی سنا به اندازه روغن کرچک و بیزوکودیل برای پاکسازی ستثر موار شواهد نشان می دهد که سنا نیز کمتر به اندازه پلی اتیلن گلیکول برای آماده سازی روش های درمانی است. با این حال، شواهد متناقضی وجود دارد.

خاص نیست که آیا مصرف سنا با پلی اتیلن گلیکولتر از مصرف پلی اتیلن گلیکول به تنهایی است یا خیر.

به نظر می رسد سنا نسبت به فسفات سدیم برای پاکسازی روش های درمانی است. با این حال، مصرف ترکیبی از سنا، پیکوسولفات سدیم، و پلی اتیلن لیکول به نظر می رسد دریافتتر از سدیم فسفات برای آماده سازی روده قبل از کولونوسکوپی باشد.

🔴سنا در نگاه طب اسلامی و پیامبر

مکانیزم درمان سنا این است که مواد زائد در خون و در بدن را خارج می کند. داروهایی که از داروهای شیمیایی استفاده می کنند یا غذاهای غیرگانیک مصرف می کنند اگر سنا بخورند اسهال زیاد می شوند اما تغذیه نرمالی ممکن است یک بار اسهال شود.

اثر سنای مکی ده برابر سنای دیگر است. چاره‌ای آن است که سنای غیر مکی بیشتر شود. مثلا اگر قرار است پنج گرم سنا داده شود سی یا پنجاه گرم سنای غیر مکی ت.

سیاهدانه تخصیص خورده بود به مرگ اما سنا بالاتر است و میفرماید اگر چیزی مرگ را دفع میکرد آن چیز سنا بود.

پیامبر ص نزد اسماء شبر را دیدند که او می خواست بخورد آدیدا گرم است و امر فرمود که سنا مصرف کند.

پیامبر ص از اسما می پرسد از چه ملینی استفاده می کنید؟ عرض کرد با شبرم شدیدا گرم است و سپس از سناء استفاده کردم.

🎗️عوارض سنا

چای سنای سنا به طور کلی برای اکثر افراد بزرگسال و کودکان بالای ۱۲ سال بی خطر در نظر گرفته می شود. با این وجود، خطرات و عوارض جانبی متعددی دارد. شایع ترین عوارض جانبی گرفتگی معده، حالت تهوع و اسهال است. با این حال، این علائم معمولاً خفیف هستند و به رفع نسبتاً سریر نار داد.

برخی از افراد نیز واکنش های آلرژیک به سنا را تجربه می کنند. اگر تا به حال به محصولی که حاوی سنا است پاسخ نشان داده اید، باید از چای سنا جلوگیری کنید. سنا به عنوان یک درمان کوتاه مدت برای عمل می کند.

شما نباید از ۷ روز متوالی استفاده کنید. مصرف طولانی مدت چای سنا ممکن است به وابستگی به ملین، اختلالات الکترولیتی و آسیبی و همچنین خطر آن برای زنان باردار و شیرده شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.