خدمات پزشکی از راه دور


تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۴۰۱

سلامت از راه دور

با ظهور تحولات دیجیتال و عصر اینترنت در دنیای پزشکی و ساختار بیمارستانی، روش های مراقبت از بیمار، معاینات پزشکی، پیشگیری از سلامت، مراقبت های ویژه، مراقبت های بعدی و پیگیری پزشکی به مدل های پیشرفته راه پیدا کرده است. مانند تله مدیسین و پزشکی از راه دور برای بهبود کیفیت، کاهش هزینه های پزشکی و دسترسی آسان به خدمات پزشکی توسعه یافته است. پیشرفت در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی، استخراج و تجزیه و تحلیل اطلاعات به صورت انبوه (داده های بزرگ)، تبادل اطلاعات با استفاده از خدمات اینترنتی (IOT) و ذخیره سازی اطلاعات در فضای مجازی (ابر محاسباتی)، باعث ایجاد ساختاری، سازمانی، فناوری، فرهنگی و … در حال تبدیل شدن به یک رفتار در سازمان های مراقبت های بهداشتی از جمله بیمارستان ها است. تحولات دیجیتالی باعث بهبود امور پزشکی-بالینی بیماران، امور پزشکی-مالی بیماران و مشارکت مستقیم و فعال آنها در تصمیم گیری های مرتبط با سلامت شده است. در این مقاله مقالات پزشکی جدید در سایت سیب پاسخ به سوالات تله مدیسین چیست و چه تفاوتی با پزشکی از راه دور دارد؟

تله مدیسین چیست و چه تفاوتی با تله مدیسین دارد؟

اصطلاحات پزشکی از راه دور و بهداشت از راه دور به ترتیب ترجمه دو اصطلاح پزشکی از راه دور و بهداشت از راه دور هستند و از واژه های یونانی “tele” به معنای فاصله، “پزشکی” برای پزشکی و “سلامت” برای سلامتی گرفته شده اند.

معنای عملی این اصطلاحات، تبادل اطلاعات پزشکی از طریق ارتباطات الکترونیکی و اینترنت است. در ابتدا فلسفه ایجاد تله مدیسین ارائه خدمات پزشکی در مناطق دورافتاده و صعب العبور بود که دسترسی مردم به پزشک محدود بود یا در سازمان های خاص یا در شرایط خاص استفاده می شد.

به عنوان مثال، سازمان فضانوردی آمریکا (ناسا) از پزشکی از راه دور برای نظارت بر علائم حیاتی فضانوردان در سفرهای فضایی استفاده می کند.

با پزشکی از راه دور، خدمات آموزشی و پیشگیری به خدمات پزشکی اضافه می‌شود و پزشکان و پرستاران در سراسر جهان می‌توانند به تبادل نظر و تبادل اطلاعات پزشکی بپردازند و بیماران نیز می‌توانند از آموزش از راه دور برای سلامتی خود بهره‌مند شوند.

پزشکی از راه دور

تبادل اطلاعات در پزشکی از راه دور

اطلاعات رد و بدل شده در پزشکی از راه دور شامل:

  • پارامترهای حیاتی بیمار مانند فشار خون و قند خون، ضربان قلب و تعداد تنفس، اشباع اکسیژن در خون.
  • انواع تصاویر رادیولوژی، سی تی اسکن و ام آر آی.
  • تصاویر و مطالعات مختلف در مورد عملکرد قلب و ریه.
  • آزمایش خون؛
  • یافته های پاتولوژیک نمونه های بافتی؛
  • اطلاعات خیلی بیشتر…

این اطلاعات به صورت پیام، صوت و تصویر یا به صورت زنده بین بیمار و پزشک، پزشک با پزشک یا بین بیمارستان ها و گروه های پزشکی و به دو صورت Real Time (RT) و S& Store و Forward (F) رد و بدل می شود.

با روش بلادرنگ، ارتباط مستقیم، مستمر و آنلاین صورت می گیرد، با روش S&F، تصاویر و اطلاعات پزشکی در پایگاه داده ذخیره و سپس ارسال می شود.

انواع پزشکی از راه دور

در زیر انواع تله مدیسین و امکانات مختلف آن آورده شده است:

  • ارتباط آنلاین تصویری و تصویری در قالب ویدئو کنفرانس جهت مشاوره در زمینه های: مراقبت های اولیه، روانپزشکی از راه دور، تله روانشناسی، توانبخشی و توانبخشی از راه دور (تله توانبخشی) و مشاوره سلامت روان انجام می شود.
  • تبادل اطلاعات پزشکی بیمار مانند: علائم حیاتی بین خانه، پزشک، کادر درمانی، درمانگاه و بیمارستان که هم به صورت بلادرنگ و هم به روش S&F قابل انجام است.
  • ارتباطات پیشرفته‌تر پزشکی از راه دور شامل کاردیولوژی از راه دور، رادیولوژی از راه دور، نظارت از راه دور، مراقبت از راه دور، آسیب شناسی از راه دور، تله تروما، درماتولوژی از راه دور و جراحی از راه دور است. به عنوان مثال، در جراحی از راه دور که توسط جراحان رباتیک و تیم جراحی انجام می شود، بیمار و تیم رباتیک در شهر یا کشور دیگری هستند و جراح و تیم پزشکی بیمار را از راه دور با استفاده از ناوبر انجام می دهند. لازم به توضیح است که اولین مورد جراحی از راه دور در سال ۲۰۰۱ بین فرانسه و آمریکا برای عمل کیسه صفرا در یک مرد ۶۸ ساله بود.

تله مدیسین چیست؟

مزایای استفاده از تله مدیسین و تله مدیسین

از طریق استفاده از فناوری های پزشکی از راه دور، بسیاری از بیماران می توانند در هر زمان و در هر نقطه از جهان با پزشک یا سایر پزشکان خود به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنند و از مشاوره های شایسته آنها بهره مند شوند.

از طرفی تله مدیسین به افزایش کیفیت خدمات پزشکی، بهبود دسترسی بیماران به خدمات پزشکی و کاهش هزینه ها کمک می کند و تاثیر مثبتی در کاهش رفت و آمد مطب پزشک و بیمارستان دارد و در نتیجه کاهش مراجعات مکرر به مراکز اورژانس، مدیریت موثر بیماری های مزمن و همراهی بیماران با مشکلات سلامتی خود.

امروزه رویکرد بهداشت عمومی برای ارتقای آگاهی مردم از سلامت جسمی و روانی خود با استفاده از فناوری تله مدیسین پیشرفت های چشمگیری داشته است که منجر به مشارکت فعال مردم در سلامت خود شده است. بسیاری از بیمارستان‌ها در سراسر جهان و در ایالات متحده در حال راه‌اندازی یا استفاده از پزشکی از راه دور و بهداشت از راه دور هستند و بسیاری از بیماران رضایت و بهبود سلامت خود را اعلام کرده‌اند.

در آینده حتی اطلاعات بیشتری در مورد کاربردهای پزشکی از راه دور و سلامت ارائه خواهیم کرد.

اگر در مورد تله مدیسین سوالی دارید، در قسمت نظرات با پزشکان تماس بگیرید سیب به سوال شما پاسخ دهید

دکتر دینا زیادلو

متخصص در پزشکی از راه دور

دکتری انفورماتیک پزشکی

دکتری مدیریت و رهبری مراقبت های بهداشتی

سوالات متداول در مورد استفاده از خدمات پزشکی از راه دور

تله مدیسین چیست؟

معنای عملی این اصطلاح، تبادل اطلاعات پزشکی از طریق ارتباطات الکترونیکی و اینترنت است.

چه اشکالی از تله مدیسین وجود دارد؟

ارتباط ویدئویی و ویدئویی آنلاین، اشتراک‌گذاری اطلاعات پزشکی بیمار و ارتباطات پیشرفته‌تر پزشکی از راه دور مانند تله‌کاردیولوژی، رادیولوژی از راه دور، مانیتورینگ از راه دور، بخش مراقبت‌های ویژه از راه دور، پاتولوژی از راه دور، تله تروما، درماتولوژی از راه دور و جراحی از راه دور. .

مزیت تله مدیسین چیست؟

از طریق استفاده از فناوری های پزشکی از راه دور، بسیاری از بیماران می توانند در هر زمان و در هر نقطه از جهان با پزشک یا سایر پزشکان خود به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنند و از مشاوره های شایسته آنها بهره مند شوند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.