خار پاشنه، از علائم تا درمان مجله اپل


تاریخ ارسال: ۱۸ جولای ۱۴۰۱

علت رسوب کلسیم

پاها از ۷ استخوان اصلی در یک مهندسی دقیق به همراه ماهیچه ها و رباط هایی که قادر به تحمل ده ها پوند از وزن بدن ما هستند تشکیل شده است. در میان این ۷ استخوان، پاشنه پا بزرگترین است. در کنار این اجزای ذکر شده، یکی از اجزای مهم این تکنیک، بافت لایه ای به نام فاسیا است که ماهیچه های کف پا را مانند غلاف می پوشاند. در واقع التهاب در لایه فاسیای کف پا علت درد خار پاشنه است. خار پاشنه در جمعیت بالغ شیوع بالایی دارد. در یک برآورد ایالات متحده، ۱۱٪ از بزرگسالان در تصویربرداری تصادفی خار پاشنه داشتند. در این مقاله مقالات پزشکی فارسی سایت سیب خار پاشنه را بررسی می کنیم و رسوبات کلسیم در پاشنه را درمان می کنیم.

علت رسوب کلسیم در پاشنه پا و ایجاد خار پاشنه

علل تشکیل خار پاشنه به رسوب کلسیم به شکل زائده های اضافی در استخوان پاشنه مربوط می شود. این برجستگی کوچک استخوانی را می توان در عکس برداری با اشعه ایکس استخوان به صورت خار بیرون زده از پاشنه دید.

علاوه بر این، التهاب فاسیای کف پا نیز عامل مهمی در ایجاد خار پاشنه و عامل رسوب کلسیم در پاشنه پا است. روند رسوب اضافی کلسیم در پاشنه پا طی چند ماه اتفاق می افتد و به تدریج پس از اعمال فشار طولانی بر عضلات و رباط های پا، فاسیای کف پا کشیده شده و غشای اطراف استخوان پاشنه پاره می شود.

رسوب آهک در پاشنه پا

به همین دلیل خار پاشنه در ورزشکاران رشته های دو و پرش شیوع بالایی دارد.
عامل دیگر، راه رفتن نامناسب و استفاده نادرست از عضلات و مفاصل است که به مرور زمان رسوبات کلسیم را در پاشنه پا و فاشیای کف پا با ایجاد التهاب موضعی افزایش می دهد. استفاده از کفش های نامناسب در حین ورزش نیز نقش مهمی در ایجاد خار پاشنه دارد. موارد دیگری که ممکن است علت رسوب کلسیم و تشکیل خار پاشنه در بیمار باشد عبارتند از:

 • دیابت و پیری؛
 • چاقی و افزایش وزن به دلیل فشار زیادی که بر عضلات و رباط های پا وارد می شود.
 • دوره های کوتاه اما شدید فعالیت بدنی؛
 • کف پای صاف یا قوس شدید کف پا.

علائم خار پاشنه و رسوب کلسیم در پاشنه پا

خار پاشنه در انسان به خصوص افراد مسن شیوع بسیار بالایی دارد. با این حال، اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. در غیر این صورت، با درد مزمن یا متناوب پاشنه پا تظاهر می کند. درد توصیف شده تیز و قوی در ناحیه پاشنه پا است که به محض راه رفتن بیمار پس از یک دوره استراحت شروع می شود. بزرگترین درد ناشی از رسوبات کلسیم در پاشنه پا، زمانی رخ می دهد که صبح از خواب بیدار می شوید.

درمان رسوبات کلسیم در پاشنه پا

از آنجایی که فرد برای تجربه درد کمتر نیاز به استفاده کمتر از پاشنه دارد. برای همین با لنگی راه می رود. این به تدریج فشار ناهمواری را بر روی ماهیچه ها و استخوان های پا ایجاد می کند و در واقع علائم التهاب و درد پلانتار فاسیا را بدتر می کند. بنابراین، خار پاشنه به ظاهر بی اهمیت است. اما نیاز به درمان دارد. در اینجا چند راه حل ساده برای درمان رسوبات کلسیم پاشنه پا و کاهش علائم وجود دارد:

درمان رسوبات کلسیم در پاشنه پا

 • باقی مانده: مهم ترین و مهم ترین نکته در درمان خار پاشنه، استراحت است و نه پیاده روی و دویدن طولانی.
 • کشش فاسیای کف پا: برای این منظور استفاده از پچ توصیه می شود. باند را روی کف پا قرار دهید و دو طرف آن را بکشید تا انگشتان پا محکم شوند و فاسیا کشیده شود.
 • تقویت کف پا: برای این کار سعی کنید با استفاده از پا و کف پا مداد را از روی زمین بردارید و چند ثانیه نگه دارید.
 • کاهش فشار پاشنه پا: پدهای پاشنه که در داروخانه ها موجود است در کفش قرار می گیرد و فشار وارده بر استخوان پاشنه را کاهش می دهد.
 • کاهش وزن: درمان چاقی با کاهش فشار روی پاشنه پا ممکن است علائم را بهبود بخشد.
 • ماساژ دادن: یکی از موثرترین درمان ها ماساژ پا در آب گرم است. برای انجام این کار، دو بار در روز پاهای خود را به مدت ده دقیقه در یک ظرف آب داغ قرار دهید. سپس آن را خشک کنید و به آرامی با جسمی مانند پتک گوشت به پاشنه پا ضربه بزنید.
 • تزریق استروئید: راه حل درمانی دیگری است که در موارد عدم پاسخگویی به مسکن ها و سایر درمان ها مورد توجه قرار می گیرد.
 • عمل جراحیدر موارد شدید و مخل فعالیت بیمار و یا در مواردی که فرد جوان و فعال است، عمل جراحی کف پا و قطع فرآیند استخوانی برای بیمار انجام می شود.

در کنار درمان های پزشکی و جراحی، روش های غذایی می تواند تا حدودی در بهبود خار پاشنه مفید باشد. در واقع، یک رژیم غذایی سالم، چه از طریق کاهش وزن یا آنتی اکسیدان ها باشد، می تواند به کاهش بروز خار پاشنه و کاهش التهاب اطراف آن کمک کند. در واقع آنتی اکسیدان ها با کاهش التهاب در فاسیای کف پا به تسکین درد بیمار کمک می کنند.

اگر در مورد خار پاشنه و علائم ناشی از رسوب کلسیم در پاشنه پا سوالی دارید، می توانید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید. سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع

 1. WebMD. خار پاشنه و فاشیای کف پا. [Internet].
  URL: https://www.webmd.com/pain-management/heel-spurs-pain-causes-symptoms-treatments#1.
  ۲. فیزیوپدی. خار پاشنه. [Internet].
  آدرس اینترنتی:

سوالات متداول در مورد خار پاشنه

علت رسوب کلسیم در پاشنه پا چیست؟

التهاب فاشیای کف پا، دیابت، چاقی، ورزش های سنگین، ناهنجاری های پا و برخی مشاغل از علل خار پاشنه و رسوب کلسیم در پاشنه پا هستند.

علائم خار پاشنه چیست؟

معمولاً هیچ علامتی ندارد. اما درد و سوزش مزمن و متناوب در ناحیه پاشنه پا، به ویژه هنگام بیدار شدن از خواب، از علائم خار پاشنه پا است.

درمان رسوب کلسیم در پاشنه پا چیست؟

جراحی، تزریق موضعی استروئید، ماساژ، کاهش وزن، کاهش فشار پا، تقویت عضلات کف پا، کشش فاشیای کف پا و استراحت کافی از روش های اولیه درمان خار پاشنه پا هستند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.